“Takozvana afera ‘kiseonik’ je izmišljena”: Đajić otvoreno progovorio o velikom problemu
06.11.2021. | 18:11Mi smo u jednom velikom problemu. Mi nemamo zakonsku mogućnost da kupimo kiseonik”, rekao je za RTRS direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić.
“Kao ljekar i humanista, ja ne mogu da vjerujem šta se desilo. Takozvana afera “kiseonik” je izmišljena, ali ono što je bitno, mi još nismo problem riješili. Možda se stvara utisak da je sve gotovo ali nije. Mi smo jutros dobili jednu cisternu i da ja nisam imao nekih svojih privatnih veza, te je jedna privatna ordinacija platila kiseonik 25.000 maraka i donirala cisternu UKC-u.
Mi nemamo zakonsko pravo da kupimo kiseonik i mi smo u jednom velikom problemu jer ne možemo da zakonski riješimo nabavku. Agencija za lijekove je zabranila firmu koja nam je dovozila kiseonik, sa kojom smo mi imali ugovor i koja je prošla na tenderu i mi smo sada u problemu kako da kupujemo kiseonik kojeg inače i nema na svjetskom tržištu, a i nema ga u BiH. Firma Meser, od koje se sad snabdijevamo kiseonikom je poslala obavještenje da nam može davati samo 60 tona sedmično, a to nije dovoljno ni za pola Srpske”, kaže Đajić i dodaje:
“Ovaj problem prevazilazi kapacitet nas rukovodilaca zdravstvenih ustanova i moguće su katastrofe jer mi nemamo način da kupimo kiseonik, a i nemamo ga gdje ni kupiti. Na svjetskom tržištu nije lako doći do cisterni, tankova, boca za kiseonik i ne znam šta će biti u budućnosti. Da nisam ja imao prijatelje koji su svojim novcem to platili jednu cisternu, ne bi već i danas imali.”
“Ono što je bitno da je rukovodstvo Srpske stvarno u kontatku sa nama i traži rješenje, a nije lako naći rješenje jer se sve riješeva u Agenciji za lijekove na nivou BiH. Ovo je još jedan dokaz da se teško organizovati sa ovom “dvojnom” vlašću i nemoguće je poštovati sve zakonske propise. Mi ćemo dati sve od sebe da liječimo svoje pacijente, a do ovoga nije smjelo doći. Ti akteri koji su ovo pokrenuli, trenutni gradonačelnik Stanivuković i direktor Agencije, da su mislili dobro nama, našim pacijentima, narodu, građanima Banjaluke, trebali su prvo da dođu kod nas, a ne da šalju policiju, i prave paniku.
Moje kolege znaju kakva je bila situacija sa pacijentima i kakvu su paniku napravili, da su ljudi skidali maske, zvale su porodice da kupe takozvani medicinski kiseonik, nismo ni pričali te drame koje su se dešavale zahvaljujući znate već kome i ne mogu da vjerujem da taj čovjek vodi Banjaluku”, kaže Đajić za RTRS.