Tegeltija uvjerava: Savjet ministara radi u skladu sa zaključcima Narodne skupštine Srpske
30.12.2021. | 20:31Ministri iz Republike Srpske u Savjet ministara rade u skladu sa zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske, a u interesu građana BiH, rekao je predsjedavajući Savjeta Zoran Tegeltija.
Tegeltija je pojasnio da je poruka iz Republike Srpske bila da nisu ispunjeni uslovi za donošenje odluka, te da su i on i ministri iz Republike Srpske redovno radili svoj posao.
On je rekao da Savjet ministara radi normalno, ali da konsenzusa za odlučivanje neće biti dok se ne riješe unutrašnja pitanja.
“Sve što se radi nije usmjereno ni protiv koga u ovoj zemlji, nego se traži unutrašnji dijalog. One suštinske odluke koje mogu da ugroze zdravlje i egzistenciju ljudi naravno da će biti donesene. Mi se od početka tako ponašamo kada je riječ i o vakcinama i o velikim projektima”, rekao je Tegeltija za BHT.
Govoreći o zaključcima Narodne skupštine Srpske o vraćanju oduzetih nadležnosti, Tegeltija je rekao da su rokovi od šest mjeseci koje je dao parlament Srpske okvir da se neke sporne stvari u funkcionisanju BiH riješe kompromisom i donesu odluke koje neće biti na štetu nikoga u BiH.
“Da li će se dogovor i konsenzus postići za tri, šest ili devet mjeseci apsolutno nije važno, ali je veoma važno da se otvori unutrašnji dijalog u BiH o pitanjima o kojih imamo različite poglede i da kroz kompromis nađemo najbolje rješenje u interesu svih”, rekao je Tegeltija.
On je dodao da je rok od šest mjeseci Narodna skupština donijela nakon dvije ili tri godine od pokušaja da se napravi unutrašnji dijalog u BiH, ali da nije bilo želje za razgovorom.
Tegeltija je istakao da dogovora u BiH mora biti i da je teško procijeniti u kom roku će se on postići.
“Ako otvorimo dijalog poslije Nove godine, mislim da ćemo se o nekim stvarima usaglasiti. Nema potrebe za nekim ozbiljnim promjenama, nego neke stvari treba doraditi i zadržati se na dvije-tri suštinske stvari koje predstavljaju veliko neslaganje i veliki problem u funkcionisanju BiH”, rekao je Tegeltija.
Osvrćući se na jednoglasnu odluku Fiskalnog savjeta da odbije poziv MMF-a da se razgovara o štetnim posljedicama povlačenja iz Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, Tegeltija je rekao da je to nepotrebno i da ničemu ne doprinosi i da je pismo napisano po principu “šta bi bilo kad bi bilo”.
On je istakao da je uvjeren da Kancelarija MMF-a u Sarajevu ništa ne pomaže BiH i da je pod velikim uticajem pojedinih ambasada u Sarajevu i EU.
“Danas kada se pogleda Pismo namjere MMF-a ne zna se šta su uslovi Evropske komisije, a šta MMF-a. Mislim da je Fiskalni savjet donio dobru odluku”, ocijenio je Tegeltija i dodao da je uvjeren da će UO UIO i Fiskalni savjet znati kako da reaguju.
Tegeltija je rekao da će se po prvi put u jednom izbornom ciklusu desiti da BiH i MMF nemaju aranžman.
“Prvi put se dešava da ne možemo da usaglasimo Pismo namjere, tako da su ti odnosi sa MMF-om na najnižem mogućem nivou”, napomenuo je Tegeltija i dodao da su male šanse da se pregovara o novom kreditu od 750 miliona KM zbog uslova u kojima je mnogo više politike nego ekonomije.
On je ocijenio da entiteti ekonomski dobro stoje i da neće biti aranžmana u narednom periodu.
Na pitanje da li se može očekivati da se Republika Srpska povuče iz UIO i kako će se servisirati spoljni dug, Tegeltija je rekao da je i prije formiranja zajedničke UIO BiH servisirala svoj spoljni dug, te da to nije nikakva nepoznanica za zemlje koje su uređene kao BiH.
“Kako god bude ustrojena UIO problema sa servisiranjem spoljnog duga neće i ne može biti”, rekao je Tegeltija i istakao da je UIO institucija u kojoj ima najmanje problema u funkcionisanju.
Govoreći o političkoj situaciji u BiH, Tegeltija je rekao da je očekivao lakšu godinu.
“Ovo nije izborna godina. Problemi obično postoje u izbornim godinama. Nažalost, prolazili smo kroz uobičajene dnevno-političke rasprave, da bi poslije donošenja odluke bivšeg visokog predstavnika /Valentina/ Incka, pa poslije toga presuda Ustavnog suda, došli u vrlo tešku političku situaciju”, rekao je Tegeltija.
On je podsjetio da se zakomlikovao izborni proces, iako je izgledalo da će se kroz to proći uz kompromis i dogovor.
“Svi ovi odnosi koji su vezani za unutrašnje odnose, koji su rezultat nametnutih zakonskih rješenja, doveli su do toga da završimo na, možda, najgori mogući način, da se samo govori o sankcijama i prijetnjama, kao i time da Tužilaštvo procesuira ljude za ono što govre u parlamentu”, rekao je Tegeltija.