Trivićeva i Crnadak bez komentara, Petrovićeva brani PDP: Nismo bili na nepotrebnom glasanju
12.05.2021. | 17:35Sve smo juče rekli tokom rasprave, nema potrebe dodatno objašnjavati. Ako ono nije dovoljno ne znam šta bih više mogao reći, rekao je za BL portal poslanik PDP-a u parlamentu Srpske Igor Crnadak.
Bez konkretnog stava o sinoćnjem nepojavljivanju poslanika PDP-a na glasanju u Narodnoj skupštini, bila je i poslanik te stranke Jelena Trivić.
“Znam šta ćete mi pitati, ali za stav stranke obratite se Anji Petrović”, poručila je Trivićeva.
Poslanici PDP-a, kao i njihove kolege iz SDS-a i SPS-a nisu se izjasnili o zaključcima Narodne skupštine kojim se odbacuje zahtjev visokog predstavnika Valentina Incka o oduzimanju ranije dodjeljenih povelja Radovanu Karadžiću, Biljani Plavšić i Momčilu Krajišniku.
Portparol PDP-a Anja Petrović ističe da je glasanje u Skupštini Srpske o tom pitanju bilo suvišno jer Narodna skupština nije dodijeljivala povelje nego ad hoc tijelo koje više ne postoji.
“Sada se gospodin Incko sjetio, nakon pet godina da šalje neka pisanca, a najviše zakonodavno tijelo to nažalost stavlja na dnevni red i raspravlja o tome. Tako da smo smatrali uopšte nepotrebnim da se o tome govori, a kamoli glasa”, kaže Petrovićeva.
Organizacioni odbor koji je uspostavljen u svrhu obilježavanja 25 godina od postojanja i rada Narodne skupštine RS dodijelio je 24.oktobra 2016. godine posebne povelje i priznanja brojnim institucijama, organizacijama i pojedincima, između ostalih i Karadžiću, Plavšićevoj i Krajišniku.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko krajem januara u pismu predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednicima svih klubova poslanika zatražio je da se nekadašnjim visokim funkcionerima Republike Srpske zbog haških presuda oduzmu dodijeljene povelje. Rok da se povelje ponište istekao je krajem aprila.
Parlament Srpske je sinoć usvojenim zaključcima odbacio Inckov zahtjev i poručio da je visoki predstavnik nezakonito, protivustavno i bez ograničenja prisvojio zakonodavna, izvršna i sudska ovlaštenja, kršeći osnovna ljudska prava i međunarodne instrumente za njihovu zaštitu koristeći tzv. bonska ovlaštenja.
Zaključke je podržalo 53 od 56 prisutnih poslanika u sali, dok niko nije glasao protiv, niti je bilo uzdržanih.