U Drvaru imaju muke sa otpadom! Runić: Dokaz da su opštine žrtve viših nivoa vlasti
27.08.2020. | 16:45Nelegalno skladištenje otpada iz Italije na prostoru Drvara dokaz je da su manje opštine žrtve viših nivoa vlasti, izjavila je danas načelnik ove opštine Dušica Runić.
“Rupe u zakonima, a nedostaci su se jasno pokazali na primjeru opštine Drvar, gdje se vidi da su male opštine žrtve viših nivoa vlasti”, rekla je Runićeva na konferenciji za novinare u Drvaru.
Ona je naglasila da je opština Drvar pretrpjela ogromnu štetu zbog nelegalno uskladištenog otpada iz Italije.
Naša borba traje 58 dana, ništa nije ispunjeno od obećanog, otpad je i dalje tu.
Ona je navela da će opština Drvar u narednom periodu nastaviti borbu i iskoristiti sva raspoloživa sredstva i mogućnosti da se dođe do istine i riješi problem otpada iz Italije.
Današnjoj konferenciji za novinare prisustvovali su načelnik opštine Bosansko Grahovo Milorad Gligić, kao i gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić.
Gligić je pozvao sve nadležne institucije da se uključe u odvoz otpada iz Bosanskog Grahova.
Fazlić je rekao da Bihać ima isti problem, ali da je u tom gradu manja količina ovog otpada nego u Drvaru i Bosanskom Grahovu.
“Došao sam da pružim podršku stanovništvu Drvara i Bosanskog Grahova u njihovoj borbi”, poručio je Fazlić.
Današnjoj konferenciji prisustvovali su i ekološki inspektor u Livanjskom kantonu Tvrtko Čugela, predsjednik Opštinskog vijeća Drvara Milan Kunić, delegat iz reda Srba u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH (FBiH) Dragana Damjanović, kao i Živana Sabljić ispred građana Drvara.
Konferenciji se nisu odazvali predstavnici firme “Krom reciklaža”, federalnog Ministarstva ekologije i turizma, kao ni predstavnici Federalnog urbanističko-ekološkog inspektorata, iako su svi bili pozvani.
Preduzeće “Krom reciklaža” iz Drvara uvezlo je, početkom jula, u BiH ukupno 294.574 kilograma tekstilnog otpada u vrijednosti od 16.125 KM.
Ministar ekologije i turizma FBiH Edita Đapo rekla je Srni početkom avgusta da je federalna inspekcija izdala rješenje firmi “Krom reciklaža” da u roku od mjesec dana tekstilni otpad koji je deponovan u Bihaću, Busovači, Kiseljaku i Grahovu deponuje na lokaciju Pasijaci i obezbijedi njegovo spaljivanje.