Ugovori o djelu siva zona institucija
14.12.2020. | 07:44Ugovori o djelu, privremenim i povremenim poslovima na nivou BiH godinama iz zajedničke kase izvlače po nekoliko miliona maraka, a iako revizori svake godine na gotovo svim adresama utvrde da je bilo propusta i malverzacija, sankcije su izostale.
Taj vid zapošljavanja važi za jedan od najnetransparentnijih, na šta je i upozoravano u dokumentima Kancelarije za reviziju institucija na nivou BiH, a čak je i 2014. godine objelodanjena revizija učinka na tu temu u kojoj je zaključeno da nema jedinstvenih pravila i procedura za angažman putem ugovora, visinu naknade, trajanje ugovora, izvještaje o obavljenom poslu te potrebne stručne kvalifikacije.
Utvrđeno je i da institucije BiH angažuju osobe putem ugovora o djelu ili ugovora o privremenim i povremenim poslovima za obavljanje istih ili sličnih poslova, definisanih na osnovu pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta, kao i da izvještaji institucija BiH uglavnom ne sadrže informacije o efektima realizovanih ugovora.
Takve ocjene su navedene i u izvještaju o finansijskoj reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2019. godinu koji je nedavno poslat u Parlament BiH. Usluge na osnovu ugovora o djelu lani su, prema dostupnim podacima, izvukle 4,18, a za privremene i povremene poslove otišlo je 1,74 miliona KM, što je zbirno, ipak, za 680.310 maraka manje nego godinu ranije.
– Angažovanje putem ugovora u javnom sektoru predstavlja netransparentan način zapošljavanja. Uzimajući u obzir sve, te da se značajan iznos svake godine izdvoji za te namjene, angažovanje osoba po ugovoru o djelu treba da se sprovodi u izuzetnim i hitnim okolnostima i nikako ne bi smjelo biti praksa u institucijama BiH – podvukli su revizori u tom izvještaju.
Zamjenik predsjedavajućeg Komisije za finansije i budžet u Predstavničkom domu Parlamenta Jakov Galić kaže da je zabrinjavajuće koliko često se u izvještajima ponavljaju negativnosti o mnogim pitanjima, a jedno od njih su i ugovori sa spoljnim saradnicima.
– Revizori stalno pronalaze gotovo iste greške iz godine u godinu. I ne mogu da shvatim da ne možemo primorati institucije da greške isprave, ali nema sankcija i to je propust i Savjeta ministara i Parlamenta. Svako mora da snosi odgovornost za propuste i mora biti sankcija, i u zakonu – istakao je Galić.
Zaključeni ugovor o djelu bio je okidač da tužilac Posebnog odjeljenja za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH podigne optužnicu protiv bivšeg ministra bezbjednosti BiH Sadika Ahmetovića. Na teret mu stavljaju da je, u vrijeme kada je bio ministar 2011. i 2012. godine, da bi pribavio nezakonitu imovinsku korist jednom zaposlenom, potpisao s njim ugovore o djelu kako bi stvorio privid da on obavlja poslove i zadatke, ali prema ocjenama Tužilaštva, ništa nije radio.
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH, a Ahmetović je sve to demantovao, dodajući da je to pritisak jer su u pitanju stvari stare deset godina. U revizorskim izvještajima Ministarstva bezbjednosti BiH za 2011. i 2012. godinu piše da im je skrenuta pažnja na zaključivanje ugovora o djelu.
Stati u kraj
Predsjednik Centra za zastupanje građanskih interesa Zoran Ivančić za “Glas Srpske” istakao je da su ugovori o djelu veoma česti u institucijama u BiH iako je administracija enormna.
– Očito je da ne postoje dobri sistemi kako da se ti poslovi sprovode i da se prekontroliše da li je i kako dati posao urađen. To je i način da bude izbjegnut i moratorijum na zapošljavanje. Tome se mora stati u kraj jer je puno štete, a u ovom slučaju nije potrebno izmišljati toplu vodu – kazao je Ivančić.