Usluge skuplje, a manje kvalitetne: Zdravstvo u Srpskoj plodno tlo za korupciju
20.12.2024. | 18:08Pravosuđe, zdravstvo, obrazovanje, republička uprava i lokalna samouprava, imovinsko-pravni odnosi te finansije sa fokusom na pranje novca i utvrđivanje porijekla imovine rizične su oblasti o pitanju korupcije u kojima bi trebalo djelovati u narednom periodu.
Navedeno je u prvoj verziji Strategije za borbu protiv korupcije za period od 2025-2031. godine koju je izradila radna grupa koju je imenovalo Ministarstvo pravde RS, a u kojoj je bilo 15 članova.
Prilikom analize stanja u pomenutim oblastima radna grupa je konkretno za zdravstvo navela da je ta oblast posebno podložna korupciji i zbog velikog broja aktera koji su uključeni u sistem zdravstvene zaštite, piše Glas.
– Korupcija u zdravstvenom sektoru se manifestuje na čitav niz načina – od izostanaka medicinskih radnika sa radnog mjesta (duga bolovanja, bavljenje dodatnim aktivnostima kao što su rad u privatnoj zdravstvenoj ustanovi u toku radnog vremena…), do podmićivanja zdravstvenih radnika za usluge koje bi trebalo da budu pokrivene obaveznim zdravstvenim osiguranjem, povlašćen tretman u pogledu zakazivanja pregleda, nepravilnosti u zapošljavanju medicinskih i nemedicinskih radnika – navedeno je u nacrtu strategije.
Naglašeno je i da korupcija u zdravstvu negativno utiče na pristup zdravstvenoj zaštiti, čineći usluge skupljim, manje kvalitetnim i nejednako dostupnim svim građanima pod istim uslovima, što naročito pogađa ranjive kategorije stanovništva.
Takođe, radna grupa je navela da je korupcija u obrazovanju prijetnja dobrobiti cjelokupnog društva jer srozava društveno povjerenje i promoviše društvenu nejednakost onemogućujući razvoj obrazovanih, kompetentnih i etičnih pojedinaca koji bi trebalo da budu buduća radna snaga i lideri društva.
– S druge strane, pojava korupcije u obrazovanju je posebno štetna upravo iz razloga jer ta oblast predstavlja jedno od sredstava jačanja ličnog integriteta koje je neophodno za djelotvornu borbu protiv korupcije od strane svakog pojedinca – naglašeno je u pomenutom dokumentu.
Radna grupa, koja je sagledala i stanje u ostalim oblastima, poručila je da se vizija borbe protiv korupcije u RS odnosi na jake, odgovorne i transparentne institucije, čiji integritet sprečava i suzbija korupciju i uživa povjerenje građana.
– Ovako definisanom vizijom, koja predstavlja sažetu izjavu o željenoj promjeni u dugoročnoj perspektivi kojoj će strategija doprinijeti, jasno je naznačena orijentacija ka suzbijanju korupcije u Srpskoj – zaključili su članovi radne grupe.
Prijave
Prema izvještaju Ministarstva unutrašnjih poslova RS, za prethodne tri godine utvrđeno je da je broj otkrivenih i prijavljenih krivičnih djela sa obilježjem korupcije u prosjeku od 250 do 300.
– Tako je u prošloj godini otkriveno i prijavljeno 295 krivičnih djela sa obilježjem korupcije, a nadležnim tužilaštvima podneseno je ukupno 166 izvještaja protiv 253 lica – podaci su MUP-a.