Ustavni sud Srpske utvrdio da je termin “gender” neustavan: Ovako glasi obrazloženje
30.10.2024. | 14:06Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je da riječ “gender” koji se pominje u odluci o osnivanju Gender centra Republike Srpske nije u saglasnosti sa Ustavom Srpske, budući da taj pojam ne pripada nijednom od jezika u službenoj upotrebi u Srpskoj.
“Imajući to u vidu, kao i to da je članom dva odluke propisano da se na rad ovog centra primjenjuju propisi koji važe za republičke organe uprave, republičke ustanove i druge republičke institucije, Sud je utvrdio da upotreba ovog izraza nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske”, navodi se u obrazloženju odluke.
Ustavni sud odlučio je da pojedini članovi Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske.
Obrazlažući odluku Ustavni sud je ocijenio da je zakondavac postupio suprotno ustavnom načelu vladavine prava, jer je ovim propisao mogućnost podnošenja zahtjeva za zabilježbu spora u zemljišnim knjigama samo u slučaju kada se povodom stvarnih prava na nepokretnostima vodi parnični postupak, što nema objektivnih i opravdanih razloga i kriterija.
“Takođe, Sud smatra da je obavezivanje stranke da uz zahtjev za zabilježbu spora mora dostaviti dokaz da je parnica počela da teče nedovoljno precizno i jasno za adresate osporene norme i da predstavlja prevelik teret za njih, s obzirom na to da je nastanak parnice procesna okolnost koja nije rezultat dispozitivne radnje stranke koja pokreće postupak i van je bilo kakve kontrole ili uticaja te stranke”, saopšteno je iz Ustavnog suda.
Ustavni sud smatra, suprotno zakonskom određenju, da aktivnu legitimaciju za podnošenje zahtjeva zabilježbe spora pored stranaka između kojih se vodi spor ima i svako drugo lice koje je učesnik postupka, odnosno koje za to ima pravni interes, pod uslovom da dokaže da taj postupak može uticati na njegova upisana stvarna prava.
Utvrđeno je i da odluka o usvajanju revizije Regulacionog plana zone S1C1 u Tesliću nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o uređenju prostora i građenju.
“Osnov neusaglašenosti osporene odluke sa Ustavom i pomenutim zakonom ogleda se u tome što je postupak njenog donošenja proveden suprotno relevantnim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju, a što je ujedno čini suprotnom i ustavnom načelu zakonitosti akata”, ističe se u saopštenju.
Ustavni sud je odlučio i da član jedan odluke o izmjeni i dopuni odluke o komunalnoj naknadi opštine Modriča, u dijelu tabelarnog pregleda pod jedan “Proizvodnja nafte i naftnih derivata”, koji je sastavni dio ovoga člana, nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o komunalnim djelatnostima.
Naime, donosilac osporenog normativnog akta je kao jedan od kriterijum za utvrđivanje visine komunalne naknade uveo i djelatnost koja se obavlja u pojedinim proizvodnim objektima, iako ovaj osnov nije predviđen Zakonom o komunalnim djelatnostima.
Ovakvim normiranjem donosilac akta je prekoračio granice i sadržinu svojih Ustavom i zakonom utvrđenih ovlašćenja.
Ustavni sud je donio i odluke kojima nije usvojen prijedlog, odnosno nisu prihvaćene inicijative za ocjenjivanje ustavnosti pojedinih odredaba Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske i Zakona o porezu na nepokretnosti, kao i za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti pojedinih podzakonskih akata.