
Uz zaključke usvojena i odluka: Odbačen postupak pred Sudom BiH i najavljeni novi zakoni
26.02.2025. | 20:53Narodna skupština Republike Srpske odbacila je postupak pred Sudom BiH protiv institucija Republike i donijeće zakon kojim će ograničiti bilo kakvo postupanje VSTS-a BiH, Tužilaštva i Suda BiH i Sipe kao vanustavnih institucija na području Srpske, navedeno je u odluci o mjerama i zadacima proisteklim iz neustavnih odluka i postupaka vanustavnih institucija BiH, koja je večeras usvojena.
Parlament je odbacio i ne prihvata postupak pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog potpisivanja ukaza o proglašenju zakona koje je u okviru svoje ustavne nadležnosti donijela Narodna skupština kao najviši organ strane potpisnice svih 11 aneksa Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i protiv vršioca dužnosti direktora JU “Službeni glasnik” Miloša Lukića, zbog objavljivanja zakona koji su proglašeni na osnovu Ustava Srpske.
Predsjednik Republike Srpske i v.d. direktora “Službenog glasnika” u obavljanju svojih dužnosti postupali su u skladu sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, piše u odluci koja je usvojena u Narodnoj skupštini na prijedlog klubova poslanika SNSD-a, NPS-DNS-a, DEMOS-SPS-a, SP-a i US.
U odluci je navedeno da se odbacuju i ne prihvataju sve radnje koje su u ovom postupku sproveli Tužilaštvo BiH i Sud BiH, kao neustavne, nezakonite i suprotne međunarodnom pravu.
“Presuda donesena u ovom predmetu ne proizvodi bilo kakve pravne posljedice, a iz razloga što je zasnovana na protivpravnom djelovanju njemačkog državljanina Kristijana Šmita”, piše u odluci.
Narodna skupština odbacuje sve radnje, postupke, odluke, kao i sve drugi akte Šmita koji nije imenovan za visokog predstavnika za BiH u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, i to po dva osnova.
“Republika Srpska kao strana potpisnica Aneksa 10, aktom Narodne skupštine od 10. marta 2021. godine je odbila postavljenje bilo kog novog visokog predstavnika nakon ostavke Valentina Incka. Savjet bezbjednosti UN je odbio potvrditi Šmita kao visokog predstavnika koga je na prijedlog NJemačke navodno imenovala grupa ambasadora nekoliko zemalja koji su akreditovani u Sarajevu, koji su time miješajući se u unutrašnja pitanja BiH kao zemlje domaćina, grubo prekršili Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima”, navedeno je u ovom dokumentu.
U skladu sa ovim, postupanje po osnovu akata subjekta koji nije legalno izabran za visokog predstavnika za BiH, koji nema nikakva ovlašćenja po osnovu međunarodnog prava, proptivpravno je, te su sva njegova pismena, ništava i pravno neobavezujuća za bilo koga, piše u odluci.
“Visoki predstavnik, kao stranac i pojedinac, i kao punomoćnik i pomagač strana potpisnica, Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma nije dobio izvršna ovlašćenja, a pogotovo nije dobio zakonodavna ovlašćenja, jer bi to bilo u suprotnosti sa članom 1.2. Ustava BiH po kome je `BiH demokratska država koja funkcioniše u skladu s vladavinom prava i ima slobodne i demokratske izbore`”, istaknuto je u odluci Narodne skupštine.
U tački šest odluke je navedeno da će Republika Srpska, dosljedno poštujući član 3.3 Aneksa četiri Dejtonskog sporazuma, odnosno Ustava BiH, po kojoj će se “entiteti i svi njihovi dijelovi u potpunosti pridržavati Ustava BiH, koji ima prednost nad onim odredbama zakona BiH, kao i ustava i zakona entiteta koje nisu u skladu s njim”, donijeti zakon kojim će ograničiti bilo kakvo djelovanje i postupanje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, Tužilaštva BiH, Suda BiH, Agencije za istrage i zaštitu, kao vanustavnih institucija na području Republike Srpske.
“Ustav BiH nije ustanovio nadležnost nivoa BiH za policijske poslove, pa time Sipa kao oružana snaga izvan nadležnosti Republike Srpske, nastala intervencijama stranih predstavnika, podliježe odredbi člana 5.5. Ustava BiH po kojoj `nijedan entitet ne smije prijetiti ili koristiti silu protiv drugog entiteta, a oružane snage jednog entiteta ni pod kojim okolnostima ne smiju ulaziti ili se zadržavati na području drugog entiteta bez saglasnosti vlade ovog drugog entiteta i Predsjedništva BiH`”, piše u odluci.
Narodna skupština je zadužila Vladu Srpske da obezbijedi materijalno-tehničke uslove za preuzimanje u institucije Republike Srpske lica zaposlenih u institucijama iz tačke šest ove odluke.
“Do donošenja zakona kojim se reguliše rad vanustavnih institucija BiH i pratećih propisa, zabranjuje se djelovanje ovih institucija na teritoriji Republike Srpske”, piše u odluci narodnih poslanika.
U odluci se navodi da Republika Srpska poziva Federaciju BiH, kao drugu stranu potpisnicu Aneksa četiri, da se u roku od 30 dana izjasni o vraćanju na dosljednu primjenu Ustava BiH kao međunarodnog ugovora, a Republika Srpska će se u istom roku izjasniti o odgovoru Federacije BiH.
“U slučaju da se Federacija BiH ne izjasni o dosljednoj primjeni Aneksa četiri Dejtonskog sporazuma, odnosno Ustava BiH, Republika Srpska će, kao strana ugovornica, preduzeti korake u skladu sa Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora i drugim aktima međunarodnog prava”, navedeno je u ovom dokumentu.
Народна скупштина је на 17. посебној сједници усвојила и Одлуку о мјерама и задацима проистеклим из неуставних одлука и поступака вануставних институција БиХ.
Предлагачи Одлуке су клубови посланика СНСД, НПС-ДНС, ДЕМОС-СПС, СП и УС. pic.twitter.com/P0ZCUryJo7
— НАРОДНА СКУПШТИНА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ (@ParlamentSrpska) February 26, 2025
Prema skupštinskoj odluci, obavezuju se svi organi i institucije Republike Srpske kao i svi predstavnici Republike Srpske u organima na nivou institucija BiH na striktno poštovanje ove odluke.
Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić zaključio je posebnu sjednicu i najavio telefonsku sjednicu Kolegijuma Skupštine.