Važan saveznik u borbi sa koronom! Potrošnja kiseonika u Srpskoj veća čak i do 100 puta
10.12.2020. | 08:20Potrošnja kiseonika, jednog od najvažnijih saveznika u borbi s virusom korona, za godinu dana viša je 100 puta nego u normalnim uslovima, kada nije postojao kovid-19, rekao je za Nezavisne Zlatko Maksimović, v.d direktora Bolnice “Sveti vračevi” iz Bijeljine.
“Mi u posljednje vrijeme u svakom momentu u naše tri kovid bolnice imamo smješteno preko 100 pacijenta kojima je potreban kiseonik, mada smo u nekom periodu imali i po 20 pacijenta koji su bili na respiratoru”, kazao je Maksimović i dodao da je potrošnja kiseonika ekstremno uvećana.
Ističe da su radili i analize potrošnje kiseonika te ako bi se nastavila ovim tempom to bi bolnicu koštalo 600.000 KM na godišnjem nivou.
“Problem je što mi i dalje ne dobijamo više novca za kovid pacijente, mada je u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS u toku izrada kovid šifri, gdje se moraju povećati finansijska sredstva za kovid pacijente”, pojašnjava Maksimović.
Iz UKC RS su kazali da je trenutna dnevna potrošnja kiseonika u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske oko 5.500 kilograma na dan.
“To je ujedno i prosječna potrošnja za zadnjih 20 dana, dok je potrošnja od 25. oktobra počela da raste uporedo s rastom broja hospitalizovanih pacijenata, pa je sa 2.000 kg na dan porasla na današnji iznos”, rekli su iz UKC RS.
Dodaju da je potrošnja u prvom talasu epidemije od marta do jula bila od 1.400 do 1.600 kilograma.
“U periodu avgust – oktobar prosječna potrošnja se povećala i iznosila je od 1.500-1.800 kg na dan. Potrošnja kiseonika u redovnom režimu, prije pandemije virusa korona, bila oko 1.000 kg na dan”, ističu iz UKC RS. Dodaju da je potrošnja za prvih 11 mjeseci ove godine oko 550.000 kg, što je više za 210.000 kg nego prošle godine u istom periodu, kada je iznosila 340.000 kg.
“UKC RS kiseonik nabavlja od firme ‘Tehnogas’ Laktaši i to na dva načina – tečni ukapljeni kiseonik, gdje je isporuka cisternama u stacionarni rezervoar, i komprimovani kiseonik u bocama od 40 i 50 litara, pritisak 150 bara, količina 10 i 13 kg kiseonika po boci”, ističu iz ove zdravstvene ustanove.
U bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju za Nezavisne su ranije rekli da su u novembru potrošili 20 puta više novca nego u istom mjesecu prošle godine.
“Prošle godine u novembru mi smo za kiseonik potrošili oko 7.000 KM, a ovog novembra 140.000. To mnogo povećava troškove liječenja i finansijski opterećuje bolnicu. Ja ne znam kako ćemo mi izaći na kraj sa svim ovim. Nama trebaju pomoć, disciplina i samosvijest građana”, rekao je tada Aleksandar Subotić, član Gradskog štaba za vanredne situacije.
Iz firme “Tehnogas” Laktaši kazali su da je od početka pandemije virusa korona povećana potržanja bolnica za kiseonikom.
“Kiseonikom osim UKC RS snabdijevamo još bolnice iz Istočnog Sarajave, Foče, Gradiške i Doboj”, kazala je Milena Gašić, finansijska direkorica ove fime, i dodala da svaki dan dostavljaju kiseonik bolnicima.
“Neuporedivo su sada veće količine koje bolnice traže da im dostavljamo nego ranijih godina, pa sa sigurnošću mogu reći da je to sada pet puta više nego ranijih godina”, kazala je Gašićeva.
Uvezeno milion kilograma kiseonika više nego lani
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanja (UIO) BiH, u prvih 11 mjeseci ove godine uvezeno je kiseonika u vrijednosti od 1.039.373KM, što je više za 257.582 KM nego godinu dana ranije u istom periodu.
“Za 11 mjeseci ove godine uvezeno je 1.082.262 kilogram kisonika više nego lani. Najviše kiseonika se uvezlo iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Srbije”, kazali su iz UIO BIH.