Veći za 352 miliona KM! Višković: Vlada utvrdila budžet od 5,735 milijardi KM

01.12.2023. | 14:59

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog budžeta za 2024. godinu koji će iznositi 5,735 milijardi KM, a koji je u odnosu na ovogodišnji budžet veći za 352 miliona KM, izjavio je predsjednik Vlade Radovan Višković.

Višković je rekao da su najveća stavka na rashodovnoj strani penzije, za koje će biti izdvojeno 1,785 milijardi KM ili 11 odsto više nego što je rebalansom budžeta predviđeno za 2023. godinu.

On je istakao da će povećanje penzija biti na nivou od devet odsto, dok navedenih 11 odsto obuhvata i povećanje broja penzionera. Prema njegovim riječima, lična primanja zaposlenih su milijardu i 163,6 miliona KM i veća su za pet odsto.

“U ovo je ugrađen minuli rad koji svake godine treba da uključimo za sve zaposlene u javnim institucijama, ali isto tako i povećanje minimalne plate, kao i povećanje plata”, rekao je Višković.

Višković je naveo da se od 1. januara ide na usklađivanje plata u obrazovanju i kulturi sa ostalim zaposlenima u javnim ustanovama.

“Naša je obaveza da negdje 100 KM po zaposlenom povećamo plate u obrazovanju i kulturi i visokom obrazovanju i za to nam u budžetu za 2024. godinu trebaju neka dodatna 22 miliona KM”, izjavio je Višković novinarima u Banjaluci nakon sjednice Vlade Republike Srpske.

On je pojasnio da su navedene stavke ugrađene u sredstva od milijardu i 163 miliona KM.

Premijer Srpske rekao je da je za boračka davanja izdvojeno 467 miliona KM i ona su veća za 38 odsto u odnosu na rebalans budžeta iz 2023. godine.

“To se, najvećim dijelom, odnosi na povećanje mjesečnog boračkog dodatka koji je za 2023. godinu bio negdje na nivou 101 milion KM, a u narednoj godini biće negdje na nivou od gotovo 250 miliona KM”, naglasio je Višković. On je naveo da se za Fond zdravstvenog osiguranja iz budžeta daje grant koji je na nivou ove godine i iznosi 246 miliona KM plus izdvajanje za bolnice od 11 miliona KM, kako bi mogle da isfinansiraju sve obaveze.

Za Univerzitetski klinički centar Republike Srpske u Banjaluci biće izdvojeno, kako je rekao premijer, 60 miliona KM.

On je naveo da obaveze zdravstvenih ustanova prema Fondu PIO iznose 5,7 miliona KM, a investicije u zdravstvu 68,1 milion KM, pojašnjavajući da se to odnosi na investicije u bolnicama u Trebinju i Doboju gdje su potpisani ugovori na pet godina.

“U narednom periodu uvijek u budžetu moramo planirati ova sredstva kako bismo u kontinuitetu isplaćivali te obaveze”, pojasnio je Višković. Govoreći o zdravstvenom sektoru, Višković je rekao da je riječ o izdvojenim sredstvima iz budžeta većim od 400 miliona KM.

On je naveo da se prihodi od doprinosa za zdravstvo u Srpskoj kreću na nivou od oko 700 miliona KM. Kada je riječ o Fondu dječije zaštite, Višković je istakao da se ta institucija sufinansira grantom od 40 miliona KM, porodice “Četiri plus” sa 60 miliona KM, a postoji i zakonska obaveza prema jedinicama lokalne samouprave za socijalnu zaštitu i tu se izdvajaju 54,3 miliona KM, a za nerazvijene opštine 3,3 miliona KM.

Za nove tehnologije u privredi planirano je 14,6 miliona KM, za povrat poreza i doprinosa na povećanje plata 15,6 miliona, za novo zapošljavanje pet miliona KM, socijalno zbrinjavanje šest miliona KM, “Željeznice” 20 miliona KM, “Aerodrome” dva miliona, “Pošte” milion KM, a za predstavništva Srpske 6,1 milion KM.

“Sufinansiranje školarina je 3,7 miliona KM, a ovo se odnosi na deficitarna zanimanja i iz budžeta se daje 100 KM za svako dijete koje upiše one škole ili zanimanja koja propiše ili želi lokalna zajednica i privredni subjekti koji to traže za tu lokalnu zajednicu”, rekao je Višković i podsjetio da su stipednije na istom nivou – od 2,9 miliona KM. Višković je istakao da se za Audio-vizuelni centar Republike Srpske u narednoj godini izdvaja 2,6 miliona KM.

On je podsjetio i da je osnovan novi Fond solidarnosti zbog ukidanja Kompenzacionog fonda koji je bio prvenstveno namijenjen za posljedice kovida 19, te napomenuo da novi fond ima šire nadležnosti.

“Sada možemo pomoći u raznim slučajevima od poplava, zemljotresa, epidemija i slično. Ono što nas je najviše natjeralo da idemo prema ovakvom fondu je afrička kuga svinja, jer iz Kompenzacionog fonda nismo imali zakonsku osnovu da pomognemo našim građanima. Morali smo to preimenovati da bismo pomogli i u takvim slučajevima”, pojasnio je premijer Srpske. Višković je rekao da su javne investicije podržane iz budžeta na nivou Srpske 62,4 miliona KM i manje su za 20 odsto u odnosu na tekuću godinu, navodeći da značajan broj ovih sredstava, gotovo polovina, ide za investicije koje su u toku.

Prema njegovim riječima, poljoprivreda je ostala na nivou od 180 miliona KM. On je rekao da je Srpsku afrička kuga svinja koštala 24 miliona KM, a do današnjeg dana izmireno je oko 12 do 13 miliona KM. Višković je izrazio zadovoljstvo što je završen budžet za 2023. godinu uvećan za 140 miliona KM, te napomenuo da će sve obaveze biti izmirene u zakonski predviđenom roku.

Kada je riječ o utvrđenom Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2024-2026. godine, Višković je rekao da ovaj dokument obuhvata tri oblasti, sedam reformi i 17 reformskih mjera.

On je pojasnio da su najvažnije oblasti obuhvaćene ekonomskom politikom za 2024. godinu konkurentnost, socijalna politika, održivost, ljudski kapital.

Kao reformske mjere ističu se unapređenje konkurentnosti privrede kroz podršku tehnološkom razvoju, povećanje efikasnosti poslovanja javnih preduzeća i njihovo restrukturisanje, energetska tranzicija, modernizacija i obnova transportne infrastrukture u skladu sa ciljevima Zelene agende, te povećanje zapošljavanja kroz poboljšanje usklađenosti obrazovanja i razvoja praktičnih znanja i vještina na tržištu rada, kao i unapređenje kvaliteta i efikasnoti mehanizama za pružanje usluga socijalne i zdravstvene zaštite.

“Ove reforme su razrađene kroz 17 mjera koje će se naći u Akcionom planu Vlade Republike Srpske”, zaključio je Višković.

Prijedlozi budžeta i programa ekonomskih reformi upućeni su danas u skupštinsku proceduru.