Vidović: Cilj zakona o faktoringu povećanje naplate potraživanja
01.07.2020. | 11:26Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović istakla je danas u Banjaluci da je cilj Nacrta zakona o faktoringu povećanje naplate potraživanja i pravne sigurnosti u poslovanju ugovornih strana, što bi uticalo na povećanje investicija i konkurentnosti.
“Ovaj zakon predstavlja novinu u pravnom sistemu Republike i njegovo donošenje bi trebalo da doprinese povećanju naplate potraživanja, kao i pravne sigurnosti u poslovanju ugovornih strana, što bi uticalo na povećanje investicija i konkurentnosti uz istovremeno smanjenje zaduženosti privrednih subjekata, te jačanje konkurencije u finansijskom sektoru, kao i snižavanje cijene kapitala”, rekla je Vidovićeva u Narodnoj skupštini, obrazlažući zakonsko rješenje.
Ona je naglasila da su razlozi za donošenje zakona inicirani sve većom potrebom za obrtnim sredstvima i zaštitom od kreditnog rizika, kao i mogućnošću upravljanja rizikom.
“Ovim zakonom se posao faktoringa uređuje kao nebankarska finansijska usluga koja predstavlja alternativni način finansiranja mikro, malih i srednjih privrednih društava radi prevazilaženja niske kreditne sposobnosti”, rekla je Vidovićeva. Ona je navela da se navedenim zakonom uređuje pojam i predmet Faktoringa, ugovor o faktoringu, kao i prava i obaveze učesnika faktoringa.
“Prema zakonskoj definiciji faktoring je pravni posao kupoprodaje postojećeg nedospjelog ili budućeg kratkoročnog potraživanja, nastalog na osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanju usluge, u kome učestvuju ustupilac, faktor i dužnik. Pod kratkoročnim potraživanjem podrazumijeva se ono potraživanje koje dospijeva na naplatu u roku do godinu dana od dana prodaje robe, odnosno pružanja usluge”, kaže Vidovićeva. Prema njenim riječima, značajan dio ovog zakona odnosi se na propisivanje uslova za osnivanje i rad društva za faktoring.
“Društvo za faktoring je privredno društvo koje može biti osnovano u formi akcionarskog društva ili društva sa ograničenom odgovornošću sa sjedištem u Republici Srpskoj, a nadzor nad njegovim radom vrši Komisija za hartije od vrijednosti. Propisano je da iznos osnivačkog kapitala društva za faktoring bude najmanje 250.000 KM, kao i da je u cijelosti uplaćen u novcu, prilikom osnivanja, a postoji obaveza zadržavanja navednog iznosa za sve vrijeme rada društva“, rekla je Vidovićeva.
Narodna skupština razmotrila je navedeno zakonsko rješenje.