Vidovićeva tvrdi: Zaduženost Srpske na niskom nivou
15.06.2023. | 16:03Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da je zaduženje Srpske na vrlo niskom nivou, odnosno najniže od njenog osnivanja.
Vidovićeva je navela da ukupan dug na kraju prošle godine iznosi 44,6 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, što je daleko ispod gornje granice koja iznosi 60 odsto.
“Javni dug je 37,5 odsto BDP, dok gornja granica utvrđena zakonom iznosi 55 odsto”, rekla je Vidovićeva novinarima u Banjaluci komentarišući izjavu predsjednika PDP-a Branislava Borenovića da je javni dug BiH u prošloj godini iznosio oko 13 milijardi KM, te da je neophodno uraditi restrukturisanje ukupnog duga.
Ona je istakla da je 2005. godine kada je sadašnja opozicija posljednji put bila na vlasti, ukupan dug bio 58,71 odsto, a javni dug 54,9 odsto, odnosno jako blizu gornje granice, te da je nekorektno i neodgovorno sada iznositi paušalne izjave u javnosti.
Prema njenim riječima, Republika Srpska i sada otplaćuje dugove bivše Jugoslavije koji iznose 360 miliona KM.
“Austrija je 2020. godine prodala svoje stogodišnje obveznice koje dospijevaju za 100 godina i to sve normalne zemlje rade, pogotovo ako rade investicije”, poručila je Vidovićeva.
Ona kaže da s obzirom na to koliki je okvir i mogućnosti republičkog budžeta i sve ono što iz njega finansira, Srpska je često u prilici da uzima kredit i finansira određene projekte, kao i da se uvijek vodi računa da zaduženje ne bude sa visokim procentom.
“Mi smo mala ekonomija i vrlo smo osjetljivi na promjene pogotovo u vremenu kada se u svijetu dešavaju velike promjene i mi od toga zavisimo, zbog čega držimo zaduženost na niskom nivou”, naglasila je ministar finansija Srpske.
Vidovićeva je podsjetila da je u ovoj godini Srpska zadužena za milijardu i 90 miliona KM, dok vraća milijardu i 280 miliona KM, što znači da na kraju godine neće biti povećan ni nominalno dug.
Kada je riječ o kupovini obveznica na Bečkoj i drugim berzama, Vidovićeva je pojasnila da prema svjetskim propisima i zakonima, ime kupaca može biti objavljeno samo ukoliko to želi sam kupac, te da su drastične kazne propisane ukoliko se to prekrši.
Ona je rekla da je na sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, održanoj juče u Sarajevu, trebalo biti dogovoreno da se podijele sredstva koja se nalaze na računu od putarina, a riječ je o izdvajanju od 10 odsto da bi se u određenom momentu izvršilo poravnjanje, jer se sredstva dijele po privremenim koeficijentima.
“Skupilo se oko 218 miliona KM i to stoji i prošle i ove godine i bio je dogovor da se ta sredstva podijele po sadašnjim koeficijentima, a da jedna radna grupa izvrši analize i utvrdi da li su to ovi ili neki drugi koeficijenti”, dodala je Vidovićeva.
Vidovićeva je istakla da ministar iz Federacije BiH nije bio saglasan sa ovim, jer smatra da se trebaju čekati drugi koeficijenti, zbog čega se pravi velika ekonomska šteta BiH.
“Ta sredstva su već izgubila 20 odsto na vrijednosti, a u narednom periodu gube i dalje i to će trajati ne znamo koliko i u suštini će ostati samo 30 odsto vrijednosti, što je štetno i za Srpsku i Federaciju, ali teško je postići dogovor, iako je federalni premijer obećao da će se to završiti i juče smo bili iznenađeni što nismo imali saglasnost ministra”, zaključila je Vidovićeva.