Vidovićeva želi novog ministra finansija: Prestati sa opstrukcijama u Savjetu ministara
31.07.2023. | 10:45Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da bi Sarajevo trebalo da prestane sa opstrukcijama u vezi sa izborom novog ministra finansija i trezora u Savjetu ministara, jer se bez njega ne mogu donositi odluke o novim koeficijentima koje je izračunala Uprava za indirektno oporezivanje BiH, niti one koje se odnose na raspodjelu prikupljenog novca od putarine.
“Nadam se da će blokade u vezi sa izborom novog ministra prestati kako bismo mogli normalno da radimo i funkcionišemo”, naglasila je Vidovićeva.
Ona je navela da ne očekuje da će do kraja godine doći do aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, ali da sa tom finansijskom institucijom imaju saradnju na nekoliko projekata u smislu tehničke pomoći, što je značajno.
Govoreći o ovogodišnjem budžetu, Vidovićeva je rekla da je za prvih šest mjeseci ostvareno 48 odsto planiranog budžeta i dodala da je nekada taj procenat bio i manji.
“Rashodi iznose 45 odsto, što znači da imamo određene uštede. Planirani prihodi i rashodi ne premašuju ono što je predviđeno. Direktni porezi rastu mnogo više nego indirektni. Kada je riječ o direktnim porezima, najveći rast od 17,4 odsto je zabilježen kod poreza na dohodak, poreza na dobit, doprinsa ali i prihoda od igara na sreću i od koncesije”, rekla je Vidovićeva za “Glas Srpske“.
Ona je navela da indirektni prihodi imaju nižu stopu od planirane, te podsjetila da je na nivou BiH povećan budžet za 150 miliona KM, što Srpsku košta 52 miliona KM.
“Treba imati u vidu i da je došlo do izmjena Zakona o akcizama na osnovu kojih će Srpska u ovoj godini izgubiti 27 miliona KM. Dakle, ima nekoliko okolnosti zog kojih imamo manje prihode od indirektnih poreza”, rekla je Vidovićeva.
Kada je riječ o zahtjevima lokalnih zajednica Vladi Srpske da im pomogne u nadoknadi novca od pada PDV-a, ona je naglasila da nema nikakve logike da to traže.
“Velikim dijelom taj nedostatak pokriva veći rast direktnih poreza. Nismo mi mogli uticati na to. Iz indirektnih poreza otplaćujemo 131 projekat koji se realizuje širom Srpske. Svjetske finansijske institucije ne daju novac budžetu već za projekte”, pojasnila je Vidovićeva.
Vidovićeva je navela da do kraja godine nema prostora za povećanje plata zaposlenima u javnoj upravi, te vanredni rast penzija.
“Već u drugoj polovini avgusta intenzivno ćemo raditi na prvom ovogodišnjem rebalansu budžeta, a izvjesno je da će prihodi biti smanjeni jer je došlo do pada indirektnih poreza”, rekla je Vidovićeva.
Ona kaže da ima određenih problema kada je riječ o dogovoru sa Federacijom BiH o privremenoj raspodjeli 218 miliona KM prihoda od putarina.
“Novac stoji na računu i gubi na vrijednosti. Prikupljenog novca od putarine trenutno ima više od 220 miliona KM. Nismo uspjeli da se dogovorimo da se to podijeli. Od tog novca Srpska bi trebalo da dobije oko 88 miliona KM, odnosno `Autoputevi Republike Srpske` i `Putevi Srpske`. To bi nam veoma značilo jer je gradnja auto-puteva intenzivna, a i rehabilitacija puteva je neophodna”, navela je Vidovićeva.