Višković o iznosu minimalne plate: Ako ne bude dogovora, Vlada će donijeti odluku

28.12.2024. | 11:01

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Vlada ne mora donijeti odluku o iznosu minimalne plate, ali, ako to ne učine socijalni partneri, spremni su da donesu odluku zbog odgovornosti prema radnicima i građanima u Srpskoj.

Višković je naglasio da već sedam godina sindikalci i poslodavci ne mogu da donesu odluku o iznosu minimalne plate u Srpskoj, upitavši što bi oni to uradili kada im je lagodnija pozicija da bude kriv neki premijer ili Vlada, a ne oni.

“Ekonomsko-socijalni savjet postoji zbog toga da socijalni partneri sjednu i dogovore se, ali oni to ne mogu. Evo za ovih mojih sedam godina mandata nikada se nisu uspjeli dogovoriti, a ja milioniti put ponavljam – sve što se dogovore ja ću bjanko potpisati”, rekao je Višković.

Neka kažu da je minimalna plata 100 KM ili 1.000 evra, Višković je dodao da će odmah da parafira i ponovio da Vlada ne mora donijeti odluku o iznosu minimalne plate, ali da je to zbog odgovornosti prema radnicima.

On je naglasio da će na kraju, ako se ne dogovore poslodavci i sindikalci, minimalna plata biti onolika koliko odredi Vlada Republike Srpske, iako je svjestan da će nakon toga ponovo biti nezadovoljnih i onih raspoloženih za kritiku, kao što je to bilo i prošli put kada je odlučeno da ona bude 900 KM.

“Kada smo donijeli tu odluku odmah su se pojavili naslovi u medijima – potop privrede, sva radna mjesta su upitna… Zatim su se igrali ciframa 25.000 radnika, 50.000 ostaće bez posla. Ništa od toga se nije desilo. Naprotiv, imamo više zaposlenih danas nego u tom periodu kad je bila aktuelna ta kuknjava”, istakao je Višković.

On je rekao da Republika Srpska bilježi povećanje prosječne plate za novembar ove godine koja je iznosila 1.420 KM, te podsjetio kako su prije tri godine, kada je rečeno da će njen iznos biti 1.000 KM, bili žestoko kritikovani i predmet podsmijavanja.

“Tada su govorili kojih 1.000 KM, to je samo politička izjava, to je bomba, a mi smo skoro došli na 1.500 KM. Ko danas o tome priča!? I to, valjda, rade ‘nesposobne Vlada, ‘nesposobni premijeri, ministri’. Evo dođite na mjesto premijera i napravite više, ja ću vam čestitati. Ja znam kako je tamo raditi i poželio bih svima da dođu da rade bar mjesec dana na toj poziciji”, rekao je premijer Srpske u podkastu Srne i dodao da se on ne žali, niti je obavljanje tog posla bilo kakvo moranje, već da on to doživljava kao radno mjesto na kojem radi časno, pošteno i domaćinski.

Na pitanje da prokomentariše kritike gradonačelnika Banjaluke i Bijeljine u vezi sa Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske Višković je upitao: “Kakve veze oni imaju sa indirektnim porezima?” i pojasnio da to isključivo zavisi od Vlade i predstavnika Vlade koji su u Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/.

“Kada sam došao u Upravni odbor UIO zatekao sam zablokiran koeficijent 32,17 koji se tri, četiri godine nije se mijenjao. Onda smo ušli u neku normalu i usvajali taj koeficijent raspodjele PDV-a, koji se kvartalno usvaja, znači četiri puta godišnje, odnosno tromjesečno. Međutim, ponovo se upalo u određene nesuglasice zadnjih godinu dana, ali je sada ‘zaglavio’ na 34,44.

I ti koji pričaju da su oni dobili nešto, pitam ih jesu li dobili zahvaljjući njima ili nama? Jednog dana će neko morati sjesti i to poravnati, isto kao što smo morali poravnati taj koeficijent 32,17, a tu povećanje manje od jedan odsto je preko 100 miliona. O čemu gospoda pričate? Hajde se malo smirite, malo se dozovite pameti. A to poravnanje kad se desi, to će rješavati ponovo budžet, a ne oni”, rekao je premijer Višković.

Sredstva za finansiranje auto-puta koji treba da doprinese boljoj, razvijenoj, ljepšoj lokalnoj zajednici, kaže Višković, nisu “pala s neba”.

“Evo gradi se naučno-tehnološki park u Banjaluci. Svaka lokalna zajednica bi poželjela da to bude kod njih. Zašto to ne bi željelo Istočno Sarajevo, Trebinje, Bijeljina, Zvornik, Gradiška… Taj projekat košta 50 miliona KM. I vi kažete nije to za Banjaluku, vi nemate ništa sa tim, niste vi gradili.

Sagradite školu, most, Klinički centar, parking, kružne tokove, nove zgrade fakulteta, Ustavnog suda i to se ne računa, ali se računa da neko prebaci milione u vaš budžet i onda se kaže Vlada nam je dala, na primjer, 100 miliona KM”, rekao je Višković u podkastu Srne.

On je naglasio da je samo u njegovom mandatu, od 2019. godine Banjaluka dobila još jedan budžet, a za pet godina dobili su milijardu i stotinu miliona. U prevodu, istakao je premijer, dobili su svake godine 220 miliona, a njihov budžet bi sad trebao biti negdje oko 205 miliona.

Predsjednik Vlade je dodao da se na posljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske mogao čuti prijedlog pojedinih opozicionih lidera, koji vole javnost i kameru, da treba napraviti fond iz kojeg bi se pomagalo borcima, oficirima, generalima protiv kojih se vode sudski postupci, iako taj fond već postoji.

“Taj fond je osnovala Vlada. Ja sam to uradio prije dvije godine i danas tamo prebacujemo 200.000 maraka. Iz Kabineta predsjednika Republike Milorada Dodika prebačeno je 300.000 maraka. Koliko ste vi prebacili? Zašto se dodvoravate tim ljudima na jedan lažan način?”, upitao je Višković, dodavši da je to fond u koji svako može danas da uplati neki iznos, koliko može i koliko hoće.

POD LUPOM JAVNA PREDUZEĆA, NIKO NEĆE BITI POŠTEĐEN!

Višković ističe da je u njegovom kabinetu formirana jedinica za nadzor koja kontroliše 20 najvećih javnih preduzeća u Srpskoj, s ciljem utvrđivanja njihovog poslovanja i da niko neće biti pošteđen ukoliko bude zloupotrebe.

“Jedinica za nadzor uzela je finansijske izvještaje 20 najvećih javnih preduzeća, zatim njihove revizorske izvještaje, kao i poslovne knjige i sve što se odnosi na likvidnost i plate u posljednje tri godine. Mladima i najboljim studentima sam dao šansu da rade, a za sve ovo mi treba podrška svih u sistemu. Vjerujem da će veoma brzo jedinica imati prijedloge i mjere”, rekao je Višković.

On je dodao da navedena jedinica raspolaže svim podacima – broju zaposlenih i njihovim primanjima, što znači da može da uporedi današnju situaciju sa onom od prije nekoliko godina.

“I nažalost, kada se sve uporedi može da se vidi dosta toga što ne bi trebalo da bude u skladu sa naukom i strukom”, naveo je Višković.

On tvrdi da su u javnim preduzećima pojedinci skupljali izborne glasove ili zapošljavali zbog ličnog interesa, te da ima primjera gdje je bilo nekontrolisanog primanja radnika.

Jedan od primjera, naveo je Višković, jeste “Elektroprivreda Republike Srpske“ koja je prije deset ili više godina imala od pet do šest hiljada radnika, a danas ih je više od 10.000.

“Kada u sistemu imate 1.000 manje ljudi to neće biti prepoznato, čak će možda i bolje funkcionisati nego sa 1.000 radnika više. To je godišnje skoro 40 miliona KM izdvajanja za lična primanja radnika”, pojasnio je Višković.

Da je navedni novac ulagan u investicije, kaže on, za pet godina to bi bilo 200 miliona KM.

Višković je ocijenio da zapošljavanja nisu problem tamo gdje su opravdana, te da je jasno da radnik treba da doprinosi napretku, radu, razvoj, novoj vrijednosti i da suštinski opravda zaposlenje, ali je problem ukoliko se zapošljavanja rade mimo procedura, saglasnosti i iz lične koristi.

Premijer Srpske je podsjetio da postoji odluka o zabrani zapošljavanja u javnim predzećima bez saglasnosti Vlade.

“Radimo u skladu sa navedenom odlukom. Podsjetiću da je smijenjen direktor `Rudnika i termoelektrane Gacko` /RiTE/ kada smo otkrili da je mimo odluke Vlade zaposlio određen broj radnika. Nije imao saglasnost, niti odobrenje i time je doveo ovaj sistem u problem za šta se mora odgovarati. Nisam za puku smjenu, nego i da neko odgovara od funkcionera i direktora javnih preduzeća, pa i svojom imovinom”, naglasio je Višković.

Komentarišući informaciju da rukovodstvo RiTE „Ugljevik“ nije učinilo sve kako bi bila pripremljena dovoljna količina uglja za ovu termoelektranu, premijer je rekao da će to biti problem u narednom periodu, jer se ne može očekivati da se ugalj vadi i vozi u lošim vremenskim uslovima.

Govoreći o situaciji u “Šumama Republike Srpske”, Višković kaže da se neće stati na 22 krivične prijave i da nije dovoljno zamijeniti direktora da bi problem bio riješen.

“Imamo odgovornost upravnika, šefova, otpremača i šumara i to će morati da bude riješeno. Predsjedniku Nadzornog odbora `Šuma` rekao sam da je prošlo mjesec i po i zato hoću informaciju šta je urađeno i šta se namjerava uraditi kada je riječ o situaciji u ovom preduzeću”, istakao je Višković.

On je najavio da će Vlada donijeti mjere i zaključke na osnovu dostavljenih informacija, ali svakako tražeći se odgovornost u poslovanju.

U VEOMA IZAZOVNOJ I TEŠKOJ GODINI REPUBLIKA SRPSKA JE I FINANSIJSKI SAČUVANA

Premijer Srpske rekao je da je ova godina bila veoma izazovna i u političkom i u finansijskom smislu – od sankcija i pritisaka, pa do zabrana, ali da je uprkos svemu i u tako teškom vremenu Republika Srpska finansijski sačuvana.

“Prebrodili smo teško vrijeme i uspjeli samo finansijski da sačuvamo Republiku Srpsku i sve budžetske korisnike. Zaključno sa današnjim danom nikome ništa ne dugujemo, završavamo godinu onako kako smo to rebalansom i zaokružili. Veoma je važno da već imamo usvojen i Budžet za 2025. godinu i sva prateća dokumenta od Programa ekonomskih reformi i svih onih zakona koji prate sam budžet. Mislim da smo među rijetkima koji su uspjeli, a što se tiče BiH rekao bih da smo u ovom momentu jedini koji imamo sva ta dokumenta po kalendaru kako je i predviđeno”, naglasio je premijer Višković u podkastu Srne.

On je istakao da sa pozicije predsjednika Vlade slobodno može reći da šestu, sada već sedmu godinu, Srpska ima u roku usvojena sva predviđena dokumenta koja se tiču jedne Vlade – Budžet, mjere ekonomske politike i sve prateće zakone, te da mora da razočara i razuvjeri sve “nevjerne Tome” i takozvane analitičare da Republika Srpska nije bankrotirala, niti je nelikvidna, kao ni sve ono što oni priželjkuju.

Predsjednik Vlade je rekao da ga kao čovjeka pogađaju priče i nagađanja da je Republika Srpska navodno u bankrotu koje dolaze od onih koji žive u Srpskoj.

On je u podkastu Srne rekao da ne može da shvati da neko ko živi u Republici Srpskoj, čija porodica tu živi, čija je imovina u Srpskoj želi loše toj istoj Republici Srpskoj.

“Taj narativ traje godinama, samo se mijenjaju mjeseci u kojima bi se to, prema njihovim željama, trebalo da desi. Ali, ono što mi je drago, na njihovu nesreću, a na našu sreću sve te njihove prognoze nisu tačne. To su spinovane, političke i zlonamjerne priče koje imaju za cilj da izazovu paniku i nezadovoljstvo među našim građanima. Međutim, naši građani su svjesni činjenice da do sada, a na početku smo sedme godine mog mandata, nijedna penzija, plata ili bilo koje socijalno davanje nije kasnilo nijedan jedini dan, naprotiv isplate budu i nekoliko dana prije roka”, istakao je Višković.

On je najavio da će i decembarska penzija biti isplaćena prvog radnog dana naredne godine, 3. januara, kako bi penzioneri imali obezbijeđena sredstva da proslave božićne praznike, Dan Republike i sve one praznike koji se praznuju u tom mjesecu.

“Mi vodimo računa o svemu i onda poslije svega čujemo neke zlonamjerne komentare, čak i u Narodnoj skupštini Republike Srpske kako se Vlada zadužuje za 80 miliona prije Nove godine da bi mogla isplatiti obaveze, a niko neće da kaže da je Vlada u samo zadnje tri godine, 2022, 2023. i 2024. godini, vratila 650 miliona maraka naših obaveza po kreditima više nego što smo se zadužili, i to isto planiramo da radimo i u 2025. godinu”, naglasio je predsjednik Vlade.

On je naveo da je deficit u 2024. godini iznosio oko 106 miliona maraka, a budžetom je bio projektovan blizu 200 miliona, što znači da je Vlada uspjela da ga skoro prepolovi.

“U budžetu za 2025. godinu planiran je deficit od 98 miliona KM, a već sada, prema našem planu, i sigurno da će se tako i dešavati, mi u 2026. godini treba da idemo u suficit. Ovo su zvanični podaci i oni su neumoljivi, ali i pored toga onda čujemo neke koji govore ‘nesposobna Vlada, ne zna da radi svoj posao’. Ako nađete neku vladu iz regije, okruženja da to tako radi, slobodno me obavijestite, ja je ne znam”, rekao je Višković u podkastu Srne.

On je podsjetio da je budžet koji je usvojen prošle godine za 2024. bio pet milijardi i 835 miliona, rebalansom koji je usvojen krajem novembra veći je za nekih 75 miliona, a Budžet koji je usvojen u decembru, prije desetak dana, za 2025. iznosi šest milijardi i 70 miliona maraka.

“To je 260 miliona više od rebalansa, a u odnosu na sam budžet koji smo usvojili za ovu, 2024. godinu, to je 335 miliona više”, precizirao je Višković.

On je ukazao da se sve navedeno postiglo u vremenu u kojem se “pod točkove potura i kamenje i granje” i u političkom, i u ekonomskom, finansijskom i svakom drugom smislu.

Višković je dodao i da je gotovo cijele ove godine Srpskoj bio onemogućen pristup finansijskim tržištima, kao što je bilo naloženo i našim bankama u Republici Srpskoj da ne podržavaju ni budžet ni Vladu.

“I mi u takvim okolnostima uspijevamo da budžet koji smo usvojili prije godinu dana za 2024. rebalansiramo za 75 miliona u plusu i napravimo budžet za narednu godinu 335 miliona veći nego što je bio ovaj za 2024. Možete nekog da volite, da ne volite, da vam je manje simpatičan, više simpatičan, ali to su činjenice”, konstatovao je Višković.

On je izrazio nadu da su naši građani, uprkos raznim ljudima koji izađu u medije i pričaju razne priče, plasiraju neistine, ipak, obaviješteni o svim stvarima i da niko od njih više ne može “progutati” te njihove priče i neistine.

“Treba pričati argumentima. Navešću samo primjer da je fond za penzije u trenutku kada sam došao na čelo Vlade Republike Srpske bio oko milijardu maraka, a da je za 2025. projektovan na milijardu i 950 miliona maraka. Znači, bukvalno uduplan, dok je fond za plate bio 750 miliona, a projektovani iznos za narednu godinu je milijardu i 214 miliona maraka. Mislim da te brojke sve govore”, zaključio je predsjednik Vlade Republike Srpske.