Višković o osnivanju Republičke direkcije za investicije: Neki službenici reketiraju investitore
24.11.2021. | 14:03Predsjednik Vlade Republike Srpske kazao je kako pojedini službenici u institucijama reketiraju investitore, tražeći određene usluge kako bi ispunili njihove zahtjeve, zbog čega ti investitori na kraju odustaju od investicije.
On je za govornicom Narodne skupštine Republike Srpske kazao kako je to jedan od najvećih razloga zbog kojeg po hitnom postupku želi da osnuje Republičku direkciju za investicije.
“Nemam problem da kažem da određeni pojedinci u određenim ustanovama te ljude reketiraju i traže uslogu da bi završili posao koji je u njihovoj nadležnosti”, kazao je Višković pravdajući osnivanje Direkcije.
Kako će u njoj spriječiti reketiranje, nije objasno.
Tvrdi kako to neće biti ustanova za uhljebljavanje stranačkih kadrova, već skup najboljih ljudi koji će rješavati sva otvorena pitanja sa kojima se jedan investitor suočava.
“Direkcija ništa neće dijeliti niti išta finansirati. To je servis Vlade, gdje će se sa jednog mjesta rješavati sva otvorena pitanja koja su u datom momentu aktuelna za bilo kog investitora”, kazao je Višković.
Međutim, ni sam nije siguran kako će sve funkcionisati.
“U dopuni zakona nismo obuhvatili sve čime bi se direkcija bavila. Sigurno je da ćemo morati mijenjati još zakonskih rješenja. Namjera je da se Direkcija uspostavi i budžetira kako bi mogli u hodu da rjepšavamo pitanja koja će naići i uslovno rečeno stati na put uspješnog rada. Ne znam koliko ću uspjeti”, kazao je Višković, prenosi Capital.
Inače, prijedlog za osnivanje direkcije stiže iz ministarstva uprave i lokalne samouprave i to kroz dopunu Zakona o republičkoj upravi. Ipak, ministrica Senka Jujuć nije imala puno šta da kaže, a i ono što je rekla u par rečenica, pročitala je sa papira.
Inače, u obrazloženju Prijedloga zakona navedeno je da su razlozi za njegovo donošenje sadržani u potrebi hitnog preduzimanja mjera radi unapređivanja poslovnog ambijenta i privlačenja domaćih i stranih investicija u Republiku Srpsku. Za finansiranje je predviđen budžet od 1,5 miliona maraka.
Ovo je još jedna u nizu paralelnih institucija koje je ova vladajuca koalicija napravila u posljednjih 15 godina, a koje su se kasnije pokazale kao neuspješne.
Vlada je napravila i par godina kasnije zbog izostanka rezultata ugasila Komisiju za reviziju privatizaciju državnog kapitala, te Specijalno tužilaštvo RS.
Pravljenjem posebnih, paralelnih, institucija, vlast priznaje da postojeće ne funkcionisu ili ih ona ne zna, niti može da ih napravi funkcionalnima.
O Vladi Pere Bukejlovića
Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je Vlada, kada je na njenom čelu bio Pero Bukejlović iz SDS-a, za jedan dan dodijelila 130 koncesija i da Srpska danas trpi posljedice toga.
Višković je naglasio da je Vlada Republike Srpske u posljednje tri godine raskinula 43 koncesiona ugovora.
“Gdje god smo se mogli zakačiti za pravni aspekt, a da Republika Srpska ne bude u situaciji da sutra plaća milionske štete, raskidali smo štetne ugovore”, rekao je Višković u Narodnoj skupštini.
On je naveo da je Vlada dobila dopis načelnika opštine Modriča u kojem se traži da otkupi 50 odsto vlasništva “Vodovoda” i to prenese na lokalnu zajednicu.
“Privatizacija `Vodovoda` obavljena je 2003. godine. I šta bi sad trebalo mi da radimo, da platimo zato što je neko debelo omastio ruke, jer je privatizovao `Vodovod` u jednoj lokalnoj zajednici, zbog čega sada građani imaju ozbiljan problem”, napomenuo je Višković.