Višković pred narodnim poslanicima: Cilj Vlade jaka, stabilna i prosperitetna Srpska
21.12.2022. | 12:49Mandatar za sastav nove Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je da je zajednički cilj i zadatak Vlade i dalje jaka, stabilna, prosperitetna Republika Srpska, sa punim, dejtonskim institucionalnim kapacitetima, sa kojima će biti u stanju adekvatno odgovoriti na sve zahtjeve njenih građana.
“Sigurno je da ćemo se i u narednom periodu, posebno zbog veoma izazovnog međunarodnog okruženja, susretati sa brojnim poteškoćama i izazovima, ali pozitivni trendovi koje bilježi Republika Srpska daju nam za pravo da čvrsto vjerujemo da će vrijeme koje je ispred nas biti obilježeno daljim pozitivnim kretanjima i ekonomskim napretkom”, rekao je Višković na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
Višković je rekao da je Vlada Republike Srpske u njegovom proteklom mandatu ostvarila zapažene rezultate u izazovnim političkim i ekonomskim uslovima, te posebno složenim međunarodnim okolnostima.
On je dodao da je Plan rada, koji je izložio u decembru 2018. godine, u značajnoj mjeri morao da bude modifikovan zbog pandemije virusa korona, koja je potrošila skoro dvije godine, kao i sukoba u Ukrajinu, koji je donio novu krizu kojom se Vlada bavila cijelu ovu godinu.
“Međutim, i pored toga, mogu da kažem da svi ekonomski i fiskalni pokazatelji Republike Srpske ukazuju da smo uspjeli u prvom redu da očuvamo zdravlje naših građana, što nam je bilo najvažnije, a onda i da očuvamo radna mjesta i privredne subjekte, te da dodatno povećamo zaposlenost. Pored toga, započeli smo brojne strukturne reforme i velike infrastrukturne projekte, koje ćemo završiti u narednom mandatnom periodu”, naglasio je Višković.
Sumirajući sve urađeno, Višković je naveo da je Vlada, radeći zajedno sa socijalnim partnerima, poslovnom zajednicom i sindikatom, pored brige za zdravlje svojih građana, najveću pažnju posvetila privredi, povećanju njene konkurentnosti i produktivnosti, te očuvanju zaposlenosti i povećanju plata radnika.
On je pojasnio da je u okviru poreske reforme rasterećenja rada od 2018. godine do danas izvršeno višestruko rasterećenja rada, jer je došlo do povećanja osnovnog ličnog odbitka sa 200 KM na 1.000 KM, smanjenja zbirne stope doprinosa sa 33 odsto na 31, smanjenja stope poreza na dohodak od ličnih primanja sa 10 odsto na osam odsto, te povećanje ličnog odbitka za izdržavane članove porodice u iznosu od 100 odsto.
Ukupni efekti poreskog rasterećenja rada iznose oko 415 miliona KM godišnje, što praktično znači da se Vlada Republike Srpske godišnje odriče tog iznosa u korist radnika.
U posmatranom periodu, poreski klin, koji odražava poresko opterećenje, odnosno učešće poreza i doprinosa u bruto plati, smanjio se sa 38,5 odsto na 34,1, posmatrano za neto platu od 1.000 KM.
“Poređenja radi, poreski klin u Srbiji iznosi 38,1 odsto, Hrvatskoj 39,2 odsto, a u FBiH 42,6 odsto posmatrano za prosječnu platu”, naveo je Višković.
Prema njegovim riječima, kod poreza na dobit izvršeno je proširenje olakšice po osnovu ulaganja u proizvodnju, čime se Budžet godišnje odriče oko 5,4 miliona KM u korist poslovnih subjekata. U prethodne tri godine na ovaj način je rasterećena privreda za oko 16 miliona KM.
“U oblasti neporeskih prihoda ukinuto je nekoliko veoma značajnih davanja, tako da je ukupan efekat smanjenja neporeskih davanja 30,5 miliona KM na godišnjem nivou, tako da su i ta sredstva ostala privredi i građanima”, pojasnio je Višković.
Prosječna plata nakon oporezivanja je sa 857 KM 2018. godine povećana na 1.198 KM u oktobru 2022. godine, odnosno za 39,8 odsto. Broj zaposlenih je sa 266.309 osoba 2018. godine povećan na 284.260 u ovoj godini, dok je broj osiguranika sa 304.024 lica 2018. godine povećan na 326.047 lica ili za 7,2 odsto.
Višković je dodao da je broj nezaposlenih sa 105 hiljada u 2018. godini smanjen na 66.504 ljudi u septembru 2022. godine ili za 37,1 odsto.
“Sve navedeno dokazuje da smo u potpunosti, bez obzira na pandemiju virusa korona i ekonomske posljedice sukoba u Ukrajini, odgovorili na naš prvi cilj, odnosno povećanje konkurentnosti i produktivnosti privrede Republike Srpske sa ciljem povećanja plata”, naglasio je Višković.
Govoreći o zdravstvenom sistemu koji je u prethodnom periodu akumulirao neizmirene obaveze, Višković je rekao da su u proteklom mandatnom periodu, i pored svih izazova sa kojima se se susreli zbog virusa korona, uspjeli da očuvaju zdravlje građana, što im je bio osnovni zadatak, te da pored toga, zaustave dalje akumuliranje neizmirenih obaveza.
“Pored navedenog, uspjeli smo dodatno da ojačamo fiskalnu odgovornost u zdravstvu, uvodeći dio zdravstvenih ustanova, prvenstveno domova zdravlja, u trezorski sistem poslovanja. Takođe, usvajanjem zakonske regulative, odnosno Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju, dodatno smo unaprijedili prava građana i pacijenata prilikom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu. Na osnovu svega urađenog, mogu reći da smo u mandatu koji je iza nas zdravstveni sektor učinili fiskalno održivim, ali u narednom periodu pred nama je još dosta posla”, rekao je mandatar za sastav nove Vlade Republike Srpske.
Višković je dodao da nakon četiri godine mandata može reći da je Vlada Srpske napravila iskorak po pitanju stvaranja uslova za reformu javnih preduzeća.
“Vlada je usvojila veoma detaljan i sveobuhvatan akcioni plan za reformu javnih preduzeća u Republici Srpskoj iza koga je dvogodišnji rad domaćih i međunarodnih eksperata iz međunarodnih finansijskih institucija, tako da će pred novom Vladom biti zadatak da, poštujući dinamiku datu akcionim planom, realizuju sve predviđene aktivnosti.
Sa druge strane, uspostavili smo sistem za koordinaciju nadzora javnih preduzeća u Republici Srpskoj kojima je dodijeljen status preduzeća od posebnog interesa za Republiku Srpsku, kao i onima u kojima Vlada Republike Srpske vrši funkciju skupštine akcionara”, podsjetio je Višković.
On je pojasnio da je cilj uspostavljanja sistema za koordinaciju jačanja nadzora i doprinosa ekonomskom razvoju Republike Srpske, a sistem za koordinaciju podrazumijeva osnivanje organizacione jedinice za koordinaciju nadzora javnih preduzeća u Generalnom sekretarijatu Vlade, što će biti jedan od prvih zadataka nove Vlade Republike Srpske.
“Prema tome, mogu da kažem da smo napravili iskorake po pitanju reforme javnih preduzeća, da smo definisali jasan pravac reformi u naredne dvije godine i da ćemo biti maksimalno posvećeni da planirani posao završimo u definisaim rokovima.
Pandemija virusa korona, koja nam je oduzela gotovo dvije godine mandata, te ekonomski izazovi sukoba u Ukrajini, kojima smo se bavili cijelu 2022. godinu uticali su da neke prioriteta moramo odgoditi za neki naredni period, a upravo jedan od tih prioriteta je Unapređenje javne uprave i njena digitalizacija”, pojasnio je Višković.
On je naveo da je prilagođavanje obrazovanja i tržišta rada potrebama privrede kontinuiran proces, te da je Vlada u prethodnom mandatnom periodu zajedno sa poslovnom zajednicom aktivno radila na ovom veoma izazovnom i dugotrajnom zadatku.
“Siguran sam da su pokazatelji sa tržišta rada dokaz da smo na dobrom putu, posebno što je naš osnovni ekonomski zadatak u vrijeme pandemije virusa korona bio očuvanje zaposlenosti. Međutim, i dalje, gotovo svi privrednici, bez obzira na privrednu granu iz koje dolaze, ističu problem nedostatka kvalitetne radne snage, tako da će ovaj prioritet i dalje biti u vrhu prioriteta nove Vlade Republike Srpske”, istakao je Višković.
Kada je riječ o demografskoj slici, Višković je naveo da poboljšanje demografske pozicije Republike Srpske zahtijeva dugoročne politike, a ne politike samo na mandatni period jedne Vlade.
“Mogu reći da smo u prethodnom mandatnom periodu posebnu pažnju posvetili mladim ljudima i mjerama podrške roditeljstvu. Međutim, nepovoljni demografski trendovi zahtijevaju da u svim politikama demografska komponenta mora biti uključena, jer demografska obnova mora biti prioritet svih prioriteta u Republici Srpskoj”, rekao je Višković.
Prema njegovim riječima, istraživanje, razvoj, inovacije i digitalna ekonomija su drugi od sedam prioriteta kojem u prethodnom mandatnom periodu nisu uspjeli da posvete dovoljnu pažnju, a jedan je od najvažnijih za povećanje produktivnosti ukupne ekonomije Republike Srpske.
“S tim u vezi, ovo će biti jedna od važnijih ekonomskih prioriteta nove Vlade Republike Srpske”, naglasio je Višković.
On je naveo da su jedan od prioriteta iz prethodnog mandatnog perioda evropske integracije, regionalna i međunarodna saradnja, ističući da se zajedničkim radom predstavnika Republike Srpske na svim nivoima vlasti uspjelo u dodatnom pozicioniranju Srpske i to u veoma izazovnom regionalnom i međunarodnom okruženju.
“Naše opredjeljenje za evropske integracije i ispunjavanje obaveza iz mišljenja Evropske komisije, u skladu sa ustavnim nadležnostima, te usvojenim mehanizmom koordinacije, aktivnosti su na kojima ćemo i dalje nastaviti predano da radimo”, najavio je Višković.