
Višković se zahvalio Stanivukoviću: Trenutna rasprava u Narodnoj skupštini ne vodi nikuda
12.03.2025. | 14:41Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, rekao je da trenutna rasprava u Narodnoj skupštini RS, ne vodi nikud.
“Mogu da se pozivam šta sam bio, gdje sam bio i slično. Ali ovdje mora da bude svečana atmosfera na ovaj dan, ovdje ne smije biti pozicije ili opozicije. Ovo što sada slušaju naši građani je sramota, nisu to zaslužili. Ovdje je u pitanju Republika Srpska, a ko sa tim ne može da se nosi, bilo bi dobro da ode u restoran i da se smiri, a ne da se ovako obesmisli sve ovo. Nama drugi neprijatelj ne treba, najgori smo za sebe kad vidimo ovo“, kazao je Višković.
“Naši neprijatelji se raduju kada vide kako se mi svađamo oko ove teme. Ponovo smo došli do one kletve: Ne daj Bože da se Srbi slože. Ili samo sloga Srbina spasava”, poručio je Višković, pišu Nezavisne.
Rekao je da se u ovom momentu ne raspravlja o nacrtu niti o prijedlogu, već o odluci o ustavu.
“Ustav je odgovor na pitanja, pozivamo na dijalog mi iz Republike Srpske. Sve dok ustav ne dođe u fornmu prijedloga, pozvana su i dva druga naroda koja ovdje žive da zajedno napravimo ustav. Stranke sa sjedištem u FBiH nisu pozvani, ali jesu njihovi predstavnici ovdje u Srpskoj”, naglasio je Višković.
Zahvalio se Stanivukoviću što je došao na sastanak i što je predložio profesora Vitomira Popovića da radi na ustavu Republike Srpske.
“Time je gospodin Stanivuković poslao poruku i svaka mu čast. On je predsjednik stranke, njegova se pika, a znamo da nema podršku svih u stranci. A mi ovdje imamo pravo da pričamo od Kosovskog boja do danas”, rekao je Višković.
Naveo je da u NSRS nisu potrebni izdajnici, partiote ili slično, već odgovornost prema građanima Republike Srpske.
“I da kažemo treba li nam ili ne novi ustav. Procjena struke u ovom momentu je da nam treba, ali taj novi ustav iako se donese neće biti u suprotnosti sa Ustavom BiH i Dejtonom, ali će biti izbačeno ono što su nametnuli visoki predstavnici. Nećemo više trpiti nametnute odluke i neke izmišljenje insititucije koje su se svih ovih godina pokazale kao zloupotreba. Mi želimo Vijeće naroda koje će imati prava postupanja, koje će zaista štititi vitalni interes naroda iz kojeg dolazi, ali ne ono koje podiže veto na to da li pada kiša ili snijeg”, poručio je Višković, te još jednom pozvao poslanike da govore isključivo o ustavu Republike Srpske.
“Trebaće još dvije ili tri sjednice da se donesu sve stvari oko ustava, a mi već ovako pričamo na običnoj odluci”, kazao je. Višković se onda osvrnuo na riječi Pera Đurića.
“Poštujem te kao privrednika i slušao sam šta si rekao Anji Ljubojević, koja nijednom nije rekla da je izdajnik Pero Đurić. Želim da vjerujem da nisi tako mislio i da ćeš se izvinuti. Znam šta je Derventa pretrpjela u ratu, ali hajde da budemo dostojanstveni za neke stvari. Kada dođe sjednica o novom ustavu gdje treba dvotrećinska većina ko je šta i ko je ko. Do tada, pustimo Radnu grupu da radi svoj posao”, dodao je, između ostalog, Višković.