Višković: U novembru prijedlog rebalansa budžeta
16.10.2024. | 22:35Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da će Vlada u novembru predložiti rebalans budžeta za ovu godinu, dok će budžet i ekonomska politika za 2025. biti urađeni u prvom dijelu decembra.
Višković je rekao da će Republika Srpska do kraja godine ispoštovati sve svoje obaveze iz budžeta.
“Budžet i ekonomsku politiku za 2025. godinu uradićemo u prvom dijelu decembra kako bi do kraja godine predloženi budžet prošao sve faze i stupio na snagu 1. januara”, rekao je Višković.
Premijer Srpske je rekao da pretpostavlja da bi sjednica Narodne skupštine trebalo da bude održana oko 27. oktobra.
Višković je istakao da je Međunarodni monetarni fond sačinio korektan izvještaj za BiH u kojem se više nego pohvalno izrazio o stanju u Republici Srpskoj.
“Uprkos svim pritiscima na bankarski sistem Srpske i sankcionisanja pojedinaca, te prećutno sankcionisanje Vlade Republike Srpske ekonomija Repubike Srpske nije propala, devastirana, uništena, niti je budžet Srpske krahirao”, izjavio je Višković za RTRS.
On je naveo da je Republika Srpska sa današnjim danom blizu 500 miliona KM više otplatila inostranih obaveza nego što se zadužila u tekućoj godini.
Premijer Republike Srpske je rekao da Centralna banka BiH raspolaže podacima za svaku marku koja je plaćena i kome je plaćena.
Višković je istakao da je ukupan dug Republike Srpske na kraju avgusta iznosio šest milijardi i 169,7 miliona KM ili u odnosu na BDP 37,4 odsto, dok javni dug Srpske iznosi pet milijardi i 258,7 miliona KM ili u odnosu na BDP 31,5 odsto.
On je dodao da su se oba duga smanjila.
On je rekao da Republika Srpske redovno i pravovremeno izmiruje svoje obaveze i isplaćuje sredstva za budžetske korisnike, te da nisu tačne informacije iz drugog entiteta o njenim finansijskim i drugim poteškoćama.
“Riječ je o političkom spinu”, rekao je Višković i ukazao na informaciju koja se pojavila u medijima iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH da su među prvih 10 najvećih dužnika za PDV 90 odsto kompanije iz Federacije BiH.
On je naveo da je Srpska isplatila 80 miliona KM podsticaja za poljoprivrednike koliko je iznosio agrarni budžet.
“U prvoj polovini ovog mjeseca isplatili smo 23 miliona KM dugovanja prema poljoprivredi. Time smo zaključili 2023. godinu u smislu da više nema nijedna marka duga za podsticaje u poljoprivredi”, rekao je Višković.
Prema današnjim podacima Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, kaže Višković, od 1. januara do 30. septembra prijavljeno je 24.936 nezaposlenih lica, što je za 3.672 lica ili 12,8 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.
Višković je dodao da Republika Srpska u ovom periodu ima 1.586 lica manje koja su izgubila posao, nego u istom periodu lani.
Premijer Srpske je naglasio da se raduje kada u drugom entitetu naprave nešto dobro, te istakao da su narod u Republici Srpskoj i strukture pokazali solidarnost i empatiju kada je riječ o podršci i spremnosti da pomognu unesrećenim ljudima u Jablanici i okolini.
“Kad smo ugroženi ne pravimo razliku i na neki način zaboravimo naša nerazumijevanja. To je vrijedno hvale u našoj tradiciji. Stalno zastupam tezu da nas stranci ovdje kvare i zavađaju i da je budućnost ove zemlje u našim rukama. U momentu kada smognemo snage da se svi zajedno zahvalimo tim strancima, preuzmemo stvari i donesemo suverene odluke u interesu svih koji ovdje žive, onda će to biti puno bolje”, poručio je Višković.
VIŠKOVIĆ: DA NEMA PODRŠKE NARODA, KREATORI PROCESA PROTIV DODIKA LAKŠE BI SPROVELI SVOJE IDEJE
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da bi kreatori sudskog postupka protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sigurno lakše sproveli svoje ideje o osuđujućoj presudi da Dodik i SNSD, na čijem je čelu, ne uvažavaju podršku naroda iskazanu na lokalnim izborima.
Višković je naglasio da je upravo ta podrška naroda otežavajuća okolnost za kreatore tih ideja, te je podsjetio da je sastanak direktora CIA sa određenim licima iz BiH u Ambasadi SAD u Sarajevu završen zaključkom da treba sačekati rezultate lokalnih izbora.
“Zašto su to rekli? Htjeli su da vide da li Milorad Dodik i SNSD i dalje imaju podršku naroda u Republici Srpskoj, čak i BiH jer su u nekim lokalnim zajednicama u Federaciji BiH /FBiH/ pobijedili kadrovi SNSD-a”, rekao je Višković za RTRS.
Da se nekima žuri donijeti presudu, dodao je on, pokazuje i činjenica da se svakih sedam dana zakazuje ročište, zbog čega je upitno da li odbrana ima dovoljno vremena za pripremu.
“Zašto se nije uvažilo da se pozovu svi svjedoci koje je odbrana tražila? To su sve elementi koji navode na ovo što mi iz Republike Srpske kažemo da je to politički i montiran proces i da ima samo jednu namjeru, da eliminiše Dodika sa političke scene”, istakao je Višković.
On je naglasio da je njegova obaveza, kao i ostalih funkcionera, da prisustvom suđenju pruži podršku predsjedniku Republike Srpske, jer na taj način daju podršku institucijama Srpske.
“Tu branimo instituciju predsjednika Republike Srpske”, poručio je Višković.
On je upitao kako je moguće da u zemlji sa tri konstitutivna naroda i tužilac i sudije budu Bošnjaci.
“Ako uvažavamo Ustav, a to je tri konstitutivna naroda i dva entiteta, onda u najmanju ruku u procesu protiv predsjednika bi trebali biti uključeni i predstavnici druga dva naroda. Što se nije pojavilo tročlano vijeće? Ne možete očekivati objektivno suđenje, ovdje se napravila takva klima da je presuda već napisana i da je osuđujuća”, ukazao je Višković.
On je naveo da je prvi sudija Mirsad Strika iz moralnih razloga podnio ostavku, bio je pred penzijom i nije želio da mu u biografiji bude upisana ova pravna i sudska lakrdija.
Višković je dodao da bi za Senu Uzunović najbolje bilo da kaže da joj je ovo suđenje veliki pritisak, da ne želi da nosi ovu vrstu odgovornosti i da želi da bude sklonjena iz procesa.
“Bila je visoki zvaničnik vojske u FBiH. Ne sporim joj, bila je uz svoj naroda, ali joj kao Srbin zamjeram da je za zločine nad Srbima u Konjicu donijela oslobađajuću presudu. Haški sud je preuzeo taj predmet i sve koje je ona oslobodila je osudio. To nju diskriminiše za poziciju da sudi predsjedniku Republike Srpske”, naglasio je Višković.
Govoreći o rezultatima na proteklim lokalnim izborima, Višković, koji je i potpredsjednik SNSD-a, rekao je da je apsolutno zadovoljan posebno u izbornoj jedinici iz koje on dolazi, gdje je SNSD u svim lokalnim zajednicama osvojio poziciju načelnika/gradonačelnika i najveći broj odborničkih mandata.
“SNSD je napravio bolji rezultat na ovim lokalnim izborima nego prije četiri godine, čak bolji nego prije dvije godine na opštim izborima”, rekao je Višković.
On je naveo da je SNSD u Banjaluci dobio 11 odbornika za Skupštinu grada, dok ih je u prethodnom sazivu imao devet, te dodao da je logičan zahtjev da odbornici vrate mandate i da stranka odluči ko će ući u Skupštinu grada, jer su mnogi od njih narodni poslanici, direktori ili na nekim drugim odgovornim funkcijama.
“Po zakonu oni ne mogu da budu i odbornici i poslanici”, rekao je Višković.
SARAJEVO NIJE HTJELO DA POSLUŠA SRPSKU, SAD IM SE TO VRAĆA KAO BUMERANG
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je da je sve što su iz Srpske govorili kada je u pitanju Kristijan Šmit bilo u interesu svih u BiH, ali da političko Sarajevo nije htjelo da posluša i sada im se to vraća kao bumerang.
“Znao sam da će doći dan kada Bošnjaci neće više aplaudirati Šmitu. Ne raduje me to, ali sam znao da će doći dan kada će određene odluke prestati da se sviđaju političkom Sarajevu ili građanima koji žive u drugom entitetu”, rekao je Višković.
On je naglasio da u Republici Srpskoj neće likovati zbog toga, ali će po ko zna koji put pozvati političko Sarajevo i reći da je budućnost BiH u domaćim rukama i da nikakav stranac ne može uređivati odnose u zemlji, nametati zakone.
“Sve dok je takva politika na snazi, mi ćemo imati ove probleme, na kojima se stranci naslađuju”, rekao je Višković za RTRS.
On je istakao da sarajevski mediji danas nisu napisali ništa novo o Šmitu, već su samo reciklirali ono što iz Republike Srpske govore posljednje tri godine.
“Sarajevo je u najmanju ruku ćutalo kada su iz Republike Srpske iznosili da je on ovdje nelegalan, da nema imenovanje Savjeta bezbjednosti UN, da nema saglasnost potpisnika Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, a da nema pravo da u ime Parlamentarne skupštine BiH mijenja i donosi zakone. Sada kad je Šmit rekao da djeca ne treba da uče ni o Ratku Mladiću, ni o Radovanu Karadžiću, ali ni o Aliji Izetbegoviću, u Sarajevu je salva napada”, ukazao je Višković.
On je napomenuo da nije isključeno ni da je sve to nekakva predstava za javnost zbog organizovanog političkog suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku koje nema veze sa pravom i pravdom.
“Nezamislivo je da neko odgovara za djelo koje je djelokrug njegovog rada. Da Milorad Dodik nije potpisao ukaz o ta dva zakona, koja ne mogu biti sporna ako ih je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, po našem Ustavu i zakonodavstvu bio bi pozvan na odgovornost, što znači – kriv sam i ako uradim, kriv sam i ako ne uradim”, naveo je Višković i dodao da ne može neko biti doveden u poziciju da snosi krivicu i za jedan i drugi potez, jer mu se onda ne ostavlja nikakav izbor, što je u pravu nedopustivo.
Višković je rekao da ne vjeruje Sudu i Tužilaštvu BiH i da će u slučaju presude predsjedniku Dodiku Republika Srpska vjerovatno biti primorana na iznuđene poteze koji neće biti prijatni za BiH, te napomenuo da ne misli na bilo kakve sukobe, već isključivo na borbu političkim i pravnim mehanizmima.
“Odgovorno tvrdim da u Republici Srpskoj stanuje pravo i često govorim da se ovim nanosi neviđena šteta BiH i svim narodima koji žive u njoj. To će vjerovatno jednog dana da se pokaže, kao što se pokazuje ova smijurija oko Šmita. Samo što se bojim da će to u Sarajevu shvatiti relativno kasno”, rekao je Višković.