Vlada utvrdila izmjene Zakona o zaštiti potrošača: Olakšava ostvarivanje prava na reklamaciju
26.08.2021. | 13:25Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj.
Razlozi za izmjene i dopune Zakona zasnovani su na potrebi da se na odgovarajući način regulišu pitanja za koja je u primjeni važećeg Zakona ocijenjeno da su uređena na nedovoljno precizan način, što bi doprinijelo većoj efikasnosti u njegovoj daljoj primjeni.
“Između ostalog, na potpuniji i jasniji način se uređuje pravo potrošača na izbor načina rješavanja prigovora zbog nedostatka na proizvodu, koje je već bilo uređeno Zakonom u primjeni, ali se sada dodatno precizira rok u kojem je trgovac dužan da ispuni zahtjev potrošača u vezi sa popravkom ili zamjenom proizvoda sa nedostatkom (30 dana) ili rok za povrat uplaćenog iznosa za proizvod sa nedostatkom (sedam dana)”, navodi se u saopštenju Vlade Srpske.
Novina je da se predloženim rješenjem uređuje odgovornost trgovca i za prodaju polovnih proizvoda.
“Takođe, ovim izmjenama i dopunama Zakona dodatno se olakšava potrošaču ostvarivanje prava na reklamaciju proizvoda ili usluge tako što se pored kopije računa, kao uslova za ostvarivanje prava na reklamaciju, dokazivanje kupovine proizvoda koja je predmet reklamacije, omogućava i drugim nespornim dokumentima (ovjerena garancija, priznanica, dostavnica, otpremnica, slip u slučaju plaćanja bankovnom karticom i slično)”, navode iz Vlade.
Vlada Republike Srpske utvrdila je i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o sjemenu poljoprivrednog bilja.
U proteklom periodu primjene Zakona uočeni su određeni nedostaci, te se iz tog razloga ukazala potreba da se pristupi njegovim izmjenama da bi se ovi nedostaci otklonili, čime bi se omogućila potpuna primjena Zakona i bolje funkcionisanje u ovoj oblasti.
“Iako je ovim zakonom uređena oblast ispitivanja sorti, u praksi se još nisu stekli uslovi za ispitivanje sorti u smislu postojanja odgovarajuće institucije i potrebnih kapaciteta za ispitivanje, te je predloženo rješenje da se sorte koje su registrovane u zemljama Evropske unije ili zemljama u okruženju sa kojima graniči BiH, a koje imaju slične agroekološke uslove, mogu priznati i bez ispitivanja na oglednom polju ili u laboratoriji”, dodaje se u saopštenju.
Donesena je i Odluka kojom će se prava svojine na nekretnosti na kojoj je planirano formiranje slobodne zone, prenijeti sa Republike Srpske na Grad Trebinje.
Dodjela nepokretnosti ima za cilj da se formiranjem slobodne zone stvore preduslovi za privlačenje domaćih i stranih investitora, otvaranje novih radnih mjesta i smanjenje nezaposlenosti na teritoriji Grada što će posredno uticati i na poboljšanje ukupnog poslovnog ambijenta u Republici Srpskoj.
“Uvažavajući činjenicu da je Ministarstvo privrede i preduzetništva nadležno za provođenje Zakona o slobodnim zonama ovo Ministarstvo se obratilo Pravobranilaštvu Republike Srpske koje je dostavilo mišljenje da je opravdan zahtjev za prenos prava svojine na pomenutoj nekretnini, te je konstatovano da je Prijedlog odluke o prenosu prava svojine na nepokretnosti u skladu sa Zakonom o stvarnim pravima i Zakonom o Vladi Republike Srpske”, ističe se u saopštenju.
Usvojena je i Informacija o početku školske godine i planu organizovanja rada osnovnih i srednjih škola i đačkih domova u školskoj 2021/2022. godini, za vrijeme trajanja pandemije virusa korona.