Vučić govorio za Bi-Bi-Si: Jedna od tema je bila BiH, evo šta je rekao o Dodiku
25.11.2024. | 08:40Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Srbija vodi nezavisnu politiku, ali i da je njen strateški cilj da postane punopravna članica ЕU.
“I uradićemo sve neophodne reforme. Ubrzaćemo sve procese i daćemo sve od sebe da to završimo do kraja 2026. To ne znači da ćemo biti dio ЕU 2027. ili 2028. Ali hoćemo li reći najgore o našim tradicionalnim prijateljima i partnerima sa istoka. Ne, nećemo. Imamo dobre odnose sa Kinom danas”, rekao je Vučić u intervjuu za Bi-Bi-Si.
On je dodao da je njegov pravi fokus na ekonomskim reformama, na budućnosti i da samo želi da ima normalan odnos sa svima u regionu.
Voditelj Stiven Sakur se interesovao za odnos Srbije i Rusije i naveo da su se energetske veze dvije zemlje produbile od “Putinove invazije na Ukrajinu”, na šta je Vučić odgovorio da je “trgovinska razmjena Srbije i Rusije duplo manja nego što je bila”.
“Vi govorite o energetskoj zavisnosti, a mi se trudimo i dajemo sve od sebe da to diverzifikujemo i zato smo izgradili interkonektor između Srbije i Bugarske. Zato smo počeli ne samo da pregovaramo, već i da kupujemo gas od Azerbejdžana, ali i dalje dobijamo velike količine gasa iz Rusije”, rekao je Vučić.
Na konstataciju novinara da je to tačno, ali da je Srbija odbila da uvede sankcije Rusiji, iako je to učinila ЕU, čiji deo Srbija želi da postane, Vučić je odgovorio da Srbija sama odlučuje.
“Kao što vidite, imam samo jednu stolicu. Nema dvije stolice. A naša stolica je da to znači da sami donosimo odluke. To znači da smo podržali Ukrajinu kada je u pitanju humanitarna pomoć, finansijska”, rekao je Vučić.
Vučić je, na pitanje o razgovoru sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, istakao da sa Putinom nije razgovarao na desetine puta u posljednje dvije i po godine.
“Jednom sam razgovarao kada mi je telefonom čestitao 80. godišnjicu oslobođenja Beograda. Ali lideri ЕU kažu da idemo u Moskvu da se sastanemo sa Putinom. Mi smo laka meta”, naveo je Vučić.
Novinar Bi-Bi-Si je insistirao i na “masakru počinjenom tokom rata u Srebrenici”, kao i nedavnoj inicijativa BiH i nekih zemalja u UN da se taj zločin definiše kao genocid”.
“Niko ne negira šta se desilo u Srebrenici. Uvijek sam bio spreman da priznam da je to bio strašan masakr”, kazao je Vučić i podsjetio da je otišao u Srebrenicu, sagnuo glavu i odao poštu žrtvama, ali i da je tamo bio napadnut.
Kada je riječ o kvalifikovanju tog masakra kao “genocida”, Vučić je naveo da su ga u Ujedinjenim nacijama pokrenuli Nijemci i Bošnjaci kao političku inicijativu.
“Mi to smatramo političkom inicijativom. Kao što ste vidjeli, 109 zemalja dijeli naše stavove. Ljudi nisu razumjeli zašto neki drugi masakri ili neki drugi veliki zločini nisu prepoznati ili priznati kao genocid. A ako je riječ o saosjećanju, ako je riječ o odavanju pošte žrtvama, uvijek sam spreman da to uradim. Vjerujem u pomirenje u regionu, ali ne vjerujem u tu vrstu narativa koji će uvijek donositi nove političke sukobe i nove nevolje”, rekao je Vučić.
Na pitanje da prokomentariše veliki skup “Srpskog jedinstva” koji je okupio Srbe i srpske lidere, ne samo iz Srbije već i Srbe u susjednim balkanskim narodima, Vučić je odgovorio da je u zemlji u kojoj se nalazi voditelj čine isto i okupljaju ljude iz Komonvelta.
Na konstataciju novinara da je na skupu usvojena deklaracija u kojoj se navodi da je srpski narod jedinstven entitet i da je to za mnoge u regionu bio signal za uzbunu, jer smatraju da je velikosrpska ideologija je i dalje prisutna, predsjednik je odgovorio da nije i da je izmišljena priča.
“A ja ću vam reći kako je to lako. Zato što ste nešto citirali ili izvukli iz konteksta. To je bila skupština srpskog naroda, jer mi imamo pravi parlament u Srbiji ili bilo gdje drugde, ali ono što smo rekli u deklaraciji je da u potpunosti podržavamo datum u mirnodopskim uslovima na sporazum koji je potpisan 1995. Takođe sam hiljadu puta rekao, i sada to ponavljam, da podržavamo teritorijalni integritet BiH u skladu sa međunarodnim javnim pravom i datumom o mirovnom sporazumu i teritorijalnom integritetu Republike Srpska u okviru BiH”, naglasio je Vučić.
Stivena Sakura je rekao da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “želi secesiju”, na šta je Vučić je istakao da ne naređuje Dodiku i da ga poštuje.
“Nisam nadležan da donosim bilo kakve odluke u ime Republike Srpske. Ja sam predsjednik Srbije”, rekao je Vučić i dodao da smatra licemjernim to što kada se raspadala bivša Jugoslavija mnogi su podržali secesioniste, a da sada kada pomene odvajanje to se proglašava za zločin.
Vučić je dodao i da smatra da je Dodik isprovociran raznim postupcima visokih predstavnika, Bošnjaka u Sarajevu.
“Ali to su pitanja za njega. Kada je Srbija u pitanju, Srbija podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, uključujući i integritet Srpske unutar Bosne. To mogu da ponovim hiljadu puta”, naglasio je Vučić.
Na pitanje šta Dodik i Srbi iz BiH misle da žele da urade, jer im nikada neće biti dozvoljeno da uđu u zajednicu sa Srbijom, Vučić je rekao da to nisu ni pitali ni rekli.
“Povremeno su govorili o svojim pravima i ne uvijek o izlasku iz Bosne, a ne o ujedinjenju sa Srbijom. Srbija ima svoje granice po Ustavu i u skladu sa međunarodnim javnim pravom, poveljom UN i rezolucijama UN. I ne treba nam ništa više, ništa što će doći od nekog drugog i nikome nećemo dati ništa što nam pripada”, rekao je Vučić.
Voditelj je rekao i da je najočigledniji izvor tenzija i “neprijateljstva” u regionu odnos Beograda i Prištine i pitao Vučića da li misli da postoji opasnost od novog rata. Predsjednik je istakao da u procesu normalizacijeodnosa Beograda i Prištine od Srbije nije traženo de fakto priznanje nezavisnosti tzv. Kosova i da “tako nešto nigdje nije ni napisano ni rečeno”.
“Normalizacija znači da živimo u miru, stabilnosti, spokoju, da imamo slobodan protok robe, kapitala, ljudi, usluga, da razvijamo naše privrede, da počnemo da razgovaramo o različitim pitanjima i da pokušavamo da ih riješimo”, rekao je Vučić.
On je istakao i da su mir i stabilnost na KiM pitanje za one koji su “otvorili Pandorinu kutiju”.
Predsjednik je naveo da je promijenio mnoge stavove, ali i dodao “da nije promijenio pogled na, kako je rekao, nezakonite radnje koje se preduzimaju protiv Srbije, jer se poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, a pitanje je zašto je Srbija bombardovana bez odluke SB UN”.