Za Petkovića je to nedopustivo: Očito postalo pravilo da su Srbi najmanje zastupljeni u institucijama

17.02.2023. | 17:18

Zamjenik predsjedavajućeg Srpskog kluba u Predstavničkom domu parlamenta BiH Milan Petković izjavio je da je očito postalo pravilo da su Srbi najmanje zastupljeni u institucijama, te da je nedopustivo da su u Ustavnom sudu BiH više od polovine zaposlenih Bošnjaci i da je više od polovine na rukovodećim pozicijama iz reda bošnjačkog naroda.

“Zbog te činjenice nekako i biva logično zbog čega su nam odluke Ustavnog suda takve kakve jesu kada vidimo ko sjedi u Ustavnom sudu i ko odnosi odluke”, rekao je Petković Srni.

On je istakao da se realno postavlja pitanje da li Srbi uopšte treba da participiraju na ovakav način u Ustavnom sudu BiH.

“Ustavni sud BiH, sve dok se ne donese zakon o Ustavnom sudu i dok se ne povuku stranci iz Ustavnog suda, apsolutno nema legitimitet, a mislim i da ne treba učestvovati u radu tako postavljene institucije”, smatra Petković.

On je ocijenio da bi Ustavni sud BiH, prije svih institucija na nivou BiH, morao da vodi računa o nacionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda i ostalih.

“Šta reći kada u Ustavnom sudu kao najvišoj sudskoj instanci imamo nedopustiv nesrazmjer u zapošljavanju”, rekao je Petković reagujući na podatke iz Ustavnog suda BiH u kome Bošnjaci čine više od polovine zaposlenih u tom sudu, kao i među ljudima na rukovodećim pozicijama.

On je naglasio da Ustavni sud BiH nije vodio računa o ravnopravnoj zastupljenosti zaposlenih i da se postavlja pitanje koji je to procenat zastupljenosti konstitutivnih naroda i ostalih u drugim institucijama.

Petković je napomenuo da većina institucija prilikom zapošljavanja i raspodjele funkcija primjenjuje popis iz 1991. godine, ali da se mora voditi računa o stručnosti i zastupljenosti naroda.

Ustavni sud BiH ima ukupno 91 zaposlenog, od kojih 15 spada u kategoriju rukovodstva i šefova organizacionih jedinica, podaci su koji su iz Sekretarijata ovog suda dostavljeni u odgovoru na poslaničko pitanje Šemsudina Mehmedovića (SDA).

Kada je riječ o rukovodstvu i šefovima unutrašnjih organizacionih jedinica, od 15 zaposlenih njih osam ili 53,33 odsto su Bošnjaci, četiri ili 26,66 su Srbi, dvoje ili 13,33 odsto su Hrvati i jedan ili 6,66 odsto su iz reda ostalih.

Prema nacionalnoj strukturi, u ukupnom broju zaposlenih, njih 46 ili 50,55 odsto su Bošnjaci, 22 ili 24,17 odsto su Srbi, 16 ili 17,58 odsto su Hrvati, pet ili 5,49 odsto su ostali, dok se dvoje ili 2,19 odsto nacionalno ne izjašnjavaju.