Za Zekićevu je Institut za nestala lica BiH političko tijelo: Pokušava da karakter rata okrene na štetu Srba
20.05.2023. | 16:03Predsjednik Odbora porodica zarobljenih boraca i nestalih civila Republike Srpske Jovana Zekić rekla je Srni da Institut za nestala lica BiH, čiji je rad baziran isključivo na opstrukciji srpskih žrtava, od samog osnivanja izigrava političko tijelo koje pokušava da karakter rata okrene na štetu Srba.
“Od formiranja Instituta 2008. godine do danas imamo podatak o pronađenih i indentifikovanih 58 srpskih žrtava. Za sve dalje izjave i brojeve koje navode mi nismo obaviješteni, što svakako sve govori o njihovom radu i saradnji sa institucijama i organizacijama Republike Srpske”, rekla je Zekićeva.
Ako se uzme u obzir da je Institut objavio podatak da su na području opštine Bratunac i Srebrenica pronađena tri tijela bošnjačke nacionalnosti, koja su, kako su naveli “žrtve genocida” 1995. godine, kaže Zekićeva, onda se vidi u kojem se smjeru ide.
“Lično me zanima na osnovu kojih parametara Institut odlučuje i gdje su se eshumacije vršile ako mi nemamo informacije o tome. Trebamo li da vjerujemo da su istinite ovakve izjave?”, upitala je Zekićeva, čiji je otac nestao 9. maja 1992. godine.
Zekićeva, koja je rodom iz Srebrenice, ističe da njena porodica nakon više od 30 godina nema ni približno tačne informacije o činjenicama šta se desilo njenom oci, niti o lokaciji gdje se nalaze njegove kosti.
“Ostaje mi da sumnjam u svaku izjavu Instituta, posebno kad objave informaciju koja govori o eshumacijama i identifikacijama na području Srebrenice”, dodala je Zekićeva.
Ako Institut nije obavijestio Organizaciju porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske o tačnom broju nestalih lica srpske nacionalnosti i demantuje predsjednika ove organizacije navodeći druge podatke, kaže Zekićeva, onda je svima jasno koga zastupa Institut, čiju “istinu” želi da prikaže i kome se prilagođava.
“Mi, kao republički odbor nećemo odustati dok god ovo humanitarno pitanje ne bude riješeno, dok ne budemo bili ravnopravni kao porodice drugih nacionalnosti, jer naše žrtve nisu žrtve drugog reda, zaslužuju da se dostojno sahrane, kao i svi”, dodala je Zekićeva.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je prije dva dana Srni da porodice poginulih i nestalih iz Republike Srpske zahtijevaju od nadležnih institucija da se pod hitno pod ingerencije Srpske vrati nadležnost traženja nestalih, u najvećem zakonski dozvoljenom obimu.
Ona je istakla da je od 2008. godine, kada je formiran Institut, do danas pronađeno i indentifikovano 58 nestalih Srba, dok su svi ostali identifikovani pronađeni zahvaljujući bivšoj Komisiji za traženje nestalih lica Srpske.
Iz Instituta za nestala lica BiH juče je saopšteno da su od početka rada Instituta do sada, putem DNK metode, identifikovana 422 lica srpske nacionalnosti i da sve porodice mogu provjeriti podatke nestalih osoba u bazi nestalih objavljenoj na veb stranici Instituta.