
ISPRAVKA: De Luka komentarisao uloženi novac USAID-a u BiH
26.02.2025. | 14:06Bivši federalni tužilac iz SAD-a Martin De Luka, koji je dio tima nove američke administracije, rekao je da je započeta istraga u Bosni i Hercegovini o trošenju novca putem USAID organizacije.
“Prema preliminarnim saznanjima, otprilike u posljednje četiri godine u programe USAID-a u BiH potrošeno je 402 miliona dolara, a od toga, kako razumijemo prema onome što su nam rekle bosanske vlasti, oni mogu opravdati 155 miliona dolara, koji imaju detaljan opis projekta, ali još uvijek ima oko 250 miliona dolara koji, izgleda, nemaju jasne opise toga kako su sredstva korištena i kako su sredstva utrošena. I zato, pošto se, naravno, radi o novcu poreskih obveznika SAD-a, veliki je prioritet da se razjasni šta se dogodilo. To je nešto što veoma pažljivo posmatramo i, znate, zahvalni smo na pozivu da sarađujemo i imamo priliku da to ispitamo”, rekao je De Luka.
Ovaj tekst je izmijenjen nakon analize raskrinkavanje.ba u odnosu na prvobitnu verziju jer su u verziji teksta koji je preuzet s RTRS-a izostavljenje činjenice koje je izgovorio, a to je da je dobio podatke od “bosanskih vlasti”. Takođe, nije tačno da je utvrđeno da je novac nestao.
Naime, na web stranici ForeignAssistance, koja sadrži budžetske i finansijske podatke američke vlade o stranoj pomoći, mogu se pronaći podaci o sredstvima koja su od 1995. godine uložena u BiH. Kompletni podaci za Bosnu i Hercegovinu preuzeti s te web stranice dostupni su na linku ovdje. Tačno je, prema ovim podacima, da je BiH od američke vlade od 2020. godine sveukupno dobila 402 miliona dolara. Međutim, samo dio tog novca došao je od USAID-a.
U analizi Istinomjera objašnjeno je sljedeće:
“Tačna je informacija da je 402.179.947 dolara usmjereno prema Bosni i Hercegovini. U tom iznosu, pored sredstava USAID-a, ubrojana su sredstva i drugih američkih institucija, tako da je od ovih 402 miliona dolara, 195 miliona došlo od Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva odbrane, Ministarstva unutrašnje sigurnosti, Ministarstva vanjskih poslova te Ministarstva kopnene vojske (Department of the Army).
Kada se ovih 402 miliona rasporede na sve ove institucije, udio USAID-a iznosi 207,3 miliona dolara.
I na kraju, kada se iz zbirnog iznosa oduzmu administrativni troškovi (plate, doprinosi, režije, rente i sl.), u BiH je tokom petogodišnjeg perioda, od 2020. do 2024. godine, od američke vlade stiglo oko 343,4 miliona dolara, od čega se na USAID odnosi 159,5 miliona dolara.
To je približno onoliko koliko je ministar finansija BiH Srđan Amidžić rekao da je prijavljeno. Postoji razlika od oko 3,7 miliona KM, što mogu biti nerealizovani programi zbog zamrzavanja rada USAID-a i što definitivno nije 246 miliona dolara o kojima je ministar finansija Amidžić neinformisano govorio.
Dakle, USAID je u BiH od 2020. godine uložio oko 159,5 miliona dolara. Ostatak novca došao je od drugih američkih institucija, poput Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva odbrane.
Sasvim sigurno je da se u BiH proteklih nekoliko godina nije “izgubilo” 246 ili 250 miliona dolara USAID-ovog novca. To je nemoguće, s obzirom na to da nisu ni uložili toliko novca u BiH.”
Kako navodi Raskrinkavanje, detalji posjete Martina De Luke ostaju nepoznati s obzirom na to da jedine informacije o njoj dolaze iz njegovih izjava za medije koje je dao u Banjaluci 26. februara.