Zbog računa za struju: SDS traži hitnu sjednicu Saveza Opština i gradova

23.02.2023. | 07:35

 I pored činjenice da su računi za javnu rasvjetu, odnosno struju, lokalnih zajednica u Republici Srpskoj veći između 40 i 50 odsto, od vanredne sjednice Skupštine Saveza opština i gradova u Republici Srpskoj, koju su tražili načelnici i gradonačelnici iz SDS-a, neće biti ništa i nije isključena mogućnost da Savez opština i gradova napuste lokalne zajednice kojima upravlja SDS.

Takođe, SDS, okupljen oko Konferencije lokalne samouprave (KOLOS), koja je stranačka organizacija, vanrednu sjednicu Skupštine, pored poskupljenja struje, tražio je i zbog umanjena prihoda od PDV-a, međutim u Savezu opština i gradova RS kažu da ne mogu sazvati vanrednu sjednicu Skupštine, jer u tom slučaju prvo bi se trebalo sastati Predsjedništvo i to na zahtjev najmanje sedam članova Predsjedništva od ukupno 21, koliko ih ima.

U ovom trenutku SDS sa političkim partnerima ima šest, od neophodnih sedam glasova u Predsjedništvu Saveza opština i gradova. U slučaju i da sazovu sjednicu Predsjedništva, SDS sa partnerima nema većinu koja je neophodna za sazivanje posebne sjednice Skupštine.

“Ako bi se Predsjedništvo i sazvalo i donijelo odluku o sazivanju vanredne sjednice Skupštine, onda postoji rok od 60 dana da se to organizuje. Tako je jedino moguće, a da sada KOLOS nešto traži, to je u najmanju ruku neozbiljno”, rekao je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova.

On kaže da su teme čije otvaranje traži SDS, a to su cijena električne energije i raspodjele PDV-a, dobre i nisu sporne, ali da se procedure moraju poštovati.

“Tačno je, računi za električnu energiju i rasvjetu su oko 40 odsto veći i to jeste problem. Teme koje su delegirali uopšte nisu sporne i ne može SDS napustiti Savez opština i gradova, jer su članovi lokalne zajednice, a ne načelnici”, rekao je Ćosić.

Sa druge strane, u SDS-u kažu da su lokalne zajednice u velikim problemima, jedan od njih je veći računi za struju, a drugi su smanjeni prihodi od PDV-a, iako se vlast konstantno hvali da su ti prihodi u porastu.

“Računi za struju su povećani između 45 i 50 odsto, i ogroman je to atak na lokalne budžete i ta sredstva uopšte nismo planirali niti smo ih mogli planirati u tom okviru. Danas treba da plaćamo troškove, a imamo 10 odsto smanjene prilive od PDV-a. Mi struju moramo platiti, jer u protivnom će biti isključena, a to bi tek bila katastrofa za građane da nemaju javnu rasvjetu. Na godišnjem nivou, Teslić ima troškove za javnu rasvjetu blizu 500.000 KM”, rekao je Milan Miličević, načelnik opštine Teslić i v.d. predsjednika SDS-a.

On ističe da su zahtjevi za sazivanje vanredne sjednice Skupštine Saveza opština i gradova kao i tematske sjednice Vlade RS sa svim načelnicima i gradonačelnicima racionalni i da se odnose na sve, a ne samo na lokalne zajednice kojima upravlja SDS.

“Ovo su problemi koje imaju sve opštine i gradovi u Republici Srpskoj bez obzira na to ko je vlast. Razlika između nas i drugih je u tome što načelnici iz SNSD-a nemaju hrabrosti da traže tako nešto”, rekao je Miličević.

Govoreći o eventualnom izlasku SDS-a, odnosno opština i gradova kojima upravljaju iz Saveza opština i gradova Republike Srpske, Miličević kaže da to može da se desi, ali da to u principu neće značiti ništa.

“Da li će izaći iz te organizacije pet, deset ili 30 opština, to neće ni pomoći ni odmoći u rješavanju naših problema i to govori o značaju institucije Saveza opština i gradova, koja čak nije ni savjetodavna za Vladu i NS RS”, rekao je Miličević istovremeno dodajući da se izdvajaju “ne mala sredstva za članstvo u Savezu opština i gradova”.