Željka Cvijanović jasna: Međunarodni faktor da ne uništava BiH, već da joj pomaže
11.12.2020. | 08:01Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da međunarodni faktor ne smije stalno prilaziti BiH na način da je više urušava, nego da joj pomaže da napreduje.
“To je licemjerno. Zašto se u BiH stalno prave političke zamke, zašto se otežava da se gradi unutrašnje povjerenje, da se sve ovo pravi funkcionalnijom pričom i da ispunjavamo svoje obaveze u skladu sa Ustavom”, upitala je Cvijanovićeva. Prema njenim riječima, takav odnos međunarodnog faktora otežava da se napravi normalan suživot.
“Otežavaju da naše institucije mogu dobro da sarađuju i funkcionišu međusobno, zato što su na strani jednih”, rekla je Cvijanovićeva. Cvijanovićeva je navela da Republika Srpska zna da artikuliše svoj stav prema takvim pitanjima, te da se paralelno s tim nosi sa užasno teškim zdravstvenim i finansijskim problemima, suočena sa mnogo više neprijatelja nego prijatelja.
Ona je istakla da Republika Srpska godinama radi na jačanju Ministarstva unutrašnjih poslova, ali da je za rješavanje pitanja migranata, bezbjednosnih rizika i potencijalnih terorista potrebna regionalna i unutar evropska saradnja. Cvijanovićeva je ukazala na to da u BiH ne postoji isti pristup prema tim pitanjima, ali da ni spoljni svijet, koji, kako je rekla, stalno pokušava da nam objasni da je prijateljski, nema isti pristup.
“Na unutrašnjem planu nisam vidjela posvećenost svih da se na isti način bave migrantima, imali smo čak debate u okviru bošnjačkog političkog korpusa sa vrlo istaknutim politikim ličnostima, koji su jedne druge optuživali da dovode migrante, daju lažne vize i slično, što je samo po sebi i indikativno i opasno”, rekla je Cvijanovićeva sinoć za K3 televiziju. Ona je dodala da, s druge strane, nema iste posvećenost da se razriješe neki višedecenijski problemi.
“Tu je i strani faktor, koji nam pokušava objesniti da su oni prijatelji sa svima, koji prosto zažmiri na takve stvari. Oni znaju da postoji problem, ali zažmire na njega, zato što bi baveći se bezbjednosnim aspektom na taj način narušili određeni politički aspekt koji grade sa pojedinima u okviru BiH”, objasnila je Cvijanovićeva. Prema njenim riječima, tu neće da upiru prstom, jer vole da upiru prstom samo u Republiku Srpsku i neće da kažu o odgovornosti za postojanje kampova za obuku terorista ili o odgovornosti vlasti koja je takvim ljudima davala dokumente.
“To nećete nikad čuti, ali čujete visokog predstavnika koji priča o Republici Srpskoj, te neke strance u američkom Kongresu koji kažu kako ovdje treba da se ukine nacionalni veto, entitetsko glasanje, da se razvlaste entiteti, da nestanu. Otvoreno govore o tome kako treba da uništimo Dejtonski sporazum”, napomenula je Cvijanovićeva.
Govoreći o različitim amandmanima za ustavne promjene u BiH, Cvijanovićeva je navela da promjene predlažu oni koji dvije godine od izbora nisu formirali vlast u Federaciji BiH.
“Oni na svaki mogući način žele da preskoče ustavnu strukturu, da ubace neku novu funkciju, tijelo, novu praksu na nivou BiH koja obezvlašćuje Republiku. Obezvrijeđen je Ustav, ali nemamo ni komoditet ni pravo da ga se mi odričemo zato što ga neko drugi obezvređuje”, naglasila je Cvijanovićeva. Cvijanovićeva je navela da su stvari u BiH drastično promijenjene intervencijama visokih predstavnika, ali “i nekim našim naivnostima”.
“Mnogo toga je oduzeto od Republike Srpske, a time ništa nismo dobili, osim da manje vjerujemo jedni drugima. Tim razvlašćivanjem smo napravili štetu Republici Srpskoj, a nikakvu korist BiH”, poručila je Cvijanovićeva. Ona je navela da mnogi stranci koji dolaze u BiH razumiju kako stvari stoje, ali da se uklapaju u ono što je neka opšta zadata matrica, te da kada odu sa funkcije kažu kako je Srpska bila u pravu.
“Koliko puta mi ovdje treba da kažemo da nama ne smeta BiH ako je ona pravedna prema svima. Koliko puta treba da kažemo da je originalan Dejtonski sporazum bolji i funkcionalniji nego ovaj miks i eksperiment koji je napravljen ili koliko puta da kažemo da vjerujemo da stvari treba da se riješe unutrašnjim dijalogom, a ne nametanjem rješenja, pa da bi nam vjerovali”, dodala je Cvijanovićeva. Cvijanovićeva je navela da je za partnerstvo sa međunarodnom zajednicom, ali nikako za prijetnje, kažnjavanje i diktiranje.
“Kakav je to odnos ili podanička struktura koja treba samo da radi što mu se napiše? To ne prihvatam kao način funkcionisanja, zato što mislim da je Republika puno važnija i da ima puno više prava na svoj glas”, istakla je Cvijanovićeva. Ona je dodala da je za proevropsku orijentaciju tako da se definišu domaći prioriteti, da se uskladi zakonodavstvo na način da svako radi u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima i da se paralelno s tim uvijek vodi dijalog o krupnim političkim pitanjima