Zločin nad Srbima na Božić: Obilježena godišnjica Orićevog pokolja u Kravici
05.01.2025. | 11:32U bratunačkom selu Kravica počelo je obilježavanje 32 godine od stravičnog zločina nad Srbima koji su na pravoslavni Božić 1993. godine počinili pripadnici muslimanskih snaga pod vođstvom Nasera Orića.
U toku je parastos ubijenim Srbima kojem, osim porodica žrtava, prisustvuju premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić, potpredsjednik Narodne skupštine Petko Rankić.
Parastosu kod spomen-krsta, koje služi lokalno sveštenstvo, prisustvuju i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, delegacije opština i udruženja logoraša iz regije Birač, organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunca, Srebrenice i Zvornika.
Pomen se služi za 163 Srba iz Kravice i susjednih zaselaka nastradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice, 7. januara 1993. godine.
Nakon pomena predviđeno je odavanje počasti i polaganje cvijeća uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.
Etničko čišćenje u srednjem Podrinju započeto je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.
Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja nastavile su progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.
Nakon brojnih zločina počinjenih u srpskim selima oko Srebrenice i Bratunca u prvoj godini građanskog rata u BiH, Orićevi džihadisti su krvavi pir nastavili i 1993. godine, kada su na pravoslavni Božić upali u Kravicu gdje su ubile 49 mještana, a ranile 80.
Od sedmoro nestalih, petoro ih nije pronađeno ni nakon 32 godine. Među nestalima tog dana su i dvije žene.
Na Božić je selo opljačkano i zapaljeno je 688 srpskih kuća na širem području Kravice. Uništeno je oko 2.000 pomoćnih i 27 društvenih objekata.
Oko 1.000 stanovnika ostalo je bez domova u jednom danu i kroz smetove se probilo prema Drini izbjegavši sigurnu smrt prelaskom u Srbiju.
Bez jednog ili oba roditelja ostalo je 101 dijete.
U napadu srebreničkih muslimanskih snaga na Kravicu učestvovao je, prema svjedočenju preživjelih mještana veliki broj Bošnjaka koji su se poslije rata vratili na područje Srebrenice i Bratunca.
Ni 32 godine od srpskog stradanja niko nije odgovarao za ubistva i zločine u Kravici, kao ni za ostale zločine u velikom broju srpskih sela u srednjem Podrinju, izuzimajući dvojicu Bošnjaka koji su osuđeni za tri pojedinačna ubistva na području Bratunca.