Zolak odgovorio premijeru i ministru zdravlja: Afera kiseonik se tek počinje razvijati
01.10.2021. | 13:25Premijer Vlade RS Radovan Višković i ministar zdravlja Alen Šeranić u poslednjih par dana preuzeli su inicijativu u neosnovanim napadima na Agenciju za lijekove i medicinska sredstva BIH.
Ovo je poručio direktor ALM BiH Aleksandar Zolak, naglasivši da je, „zbog javnosti koju neumorno zasipaju neistinama“, red da im odgovori u svoje, i ime Agencije.
“Odgovoriću vam jednostavnim jezikom, da me i vi, a i javnost bolje razumije, jer sam u poslednjih par dana spoznao ogromnu količinu neznanja onih koji vas savjetuju i vode zdravstvo u Srpskoj, dok su moji ljudi, tj. zaposleni u Agenciji, organizovali nabavku lijeka-kiseonika u UKC RS. Vaše prozivanje Agencije se svodi na dvije stvari i na jednu tvrdnju koju najviše potencira ministar zdravlja. A to je da se kiseonik, za koji ste tražili i dobili potvrdu o čistoći, može koristiti u medicinske svrhe”, navodi Zolak u svom obraćanju premijeru i ministru zdravlja.
Prve dvije stvari su, kako kaže, laboratorija Agencije i Pravilnik o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove.
“Za Kontrolni laboratoriju ću biti kratak, ona i te kako postoji. Šta radi, ukratko je objasnio predsjednik sindikata. Druga stvar je Pravilnik o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove. Tim pravilnikom mašete poslednjih dana pred kamerama, sa izrazom lica kao da taj pravilnik nešto znači u ovoj aferi, koja se tek počinje razvijati. Premijeru, prva bitna činjenica je da je taj pravilnik donesen 2018, od strane Stručnog vijeća agencije, i da su za njega glasali predstavnici Ministarstva zdravlja RS, a koje je na to mjesto delegirao, ko drugi, do ministar zdravlja. „Tehnogas“ ima dodira ili veze sa tim pravilnikom, koliko bilo koji falsifikator patika sa, recimo, kompanijom “Adidas”, navodi dalje Zolak.
Kaže da je zamolio da se javnosti predoči bilo kakav zahtjev „Tehnogasa“ upućen Agenciji za dobijanje, kako ističe, bilo kakve dozvole iz njene nadležnosti, prenosi Srpskainfo.
“Nije bilo odgovora, i neće ga biti, jer zahtjeva nije bilo. Ovo tvrdim odgovorno. Pravilnik nije sporan, niti je bio do sada. Podsjećam da je njegovim stupanjem na snagu, entitetima – konkretno RS, data nadležnost da, u roku 90 dana od dana objavljivanja, Ministarstvo zdravlja RS propiše kriterijume koje proizvođači medicinskih gasova moraju ispuniti, s ciljem dobijanja dozvole za proizvodnju. Pitanje za premijera i ministra je – šta ste uradili po ovom pitanju? Odgovor je – ništa. Na tvrdnje ministra zdravlja Alena Šeranića da se kiseonik kojim se snabdijevaju zdravstvene ustanove može koristititi u medicinske svrke, poručujem da – može. I koristio se, na primjer, u ratu. Samo bih zamolio ministra da mi odgovori na pitanje”, sa kim je to Srpska sada u ratu?!”, istakao je Zolak.