Zolak traži od Savjeta ministara da riješi problem snabdijevanja kiseonikom

06.11.2021. | 10:00

Direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak uputio je dopis Ministarstvu civilnih poslova u Savjetu ministara u kojem traži da se održi hitna sjednica Savjeta ministara i da se iznađe rješenje u vezi sa snabdijevanjem zdravstvenih ustanova medicinskim kiseonikom kako ne bi došlo do potpunog prestanka snabdjevanjem ovim lijekom.

Zolak je u dopisu naveo da je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH zaprimila usmenu informaciju od direktora kompanije “Meser” da je njihov pogon u sarajevskom naselju Rajlovac u potpunosti poplavljen i da sa tog proizvodnog mjesta nije moguće vršiti isporuku medicinskog kiseonika.

“S obzirom da se ‘Meser’ izjasnio da u Mostaru postoji pogon sa koga bi se moglo izvršiti snabdjevanje kiseonikom, naglašavamo da to proizvodno mjesto ne posjeduje dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva, niti je podnesen zahtjev za njeno dobijanje”, navodi se u dopisu koji je potpisao Zolak.

Tim povodom juče je iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske saopšteno da je direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak nastavio praksu da ne nudi rješenja u okviru svojih nadležnosti, već delegira probleme i odgovornost prebacuje drugima.

“Zolak traži hitno rješavanje problema za snabidjevanje zdravstvenih ustanova kiseonikom dok se prethodno, kada se radilo o ustanovama i životima građana Republike Srpske, oglušio”, ističe se u saopštenju.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske je na vanrednoj konferenciji u oblasti zdravstva sve prisutne detaljno informisalo o problemu snabdijevanja medicinskim kiseonikom koji kao proizvod zadovoljava specifikaciju medicinskog, odnosno kiseonikom odgovarajućeg kvaliteta i koncetracije propisane za lijek u skladu sa standardom i evropskom farmakopejom, navodeći da to nije problem samo Republike Srpske, nego cijele BiH.

“Osim što bismo Zolaka, koji sada traži od drugih privremeno rješenje, mogli upitati da li on i Agencija na čijem je čelu mogu garantovati da su sve dosadašnje isporuke kiseonika ove kompanije bile isključivo iz pogona koji je trenutno poplavljen, podsjećamo da je prethodno bilo kakva privremena rješenja apriori odbio”, dodaje se u saopštenju.

Na traženje da se punionicama u FBiH koje nemaju rješenje Agencije za lijekove i medicinskih sredstava BiH za punjenje medicinskog gasa omogući dobijanje privremenog rješenja, Miistarstvo zdravlja i socijalne zaštite Srpske traži i očekuje da se isto omogući i poslovnim subjektima u Republici Srpskoj.

“Ovo rješenje treba donijeti privremeno, što bi doprinijelo sigurnosti u snabdijevanju zdravstvenih ustanova, dok se ne riješe administrativne procedure koje ne smiju biti prepreka zaštiti zdravlja ljudi”, dodaje se u saopštenju.