Žunić poručio: Opstanak BiH moguć samo uz poštovanje svih elemenata sporazuma
17.11.2023. | 09:34Šef Kluba SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić poručio je da je osnovni uslov za opstanak BiH poštovanje svih elemenata Dejtonskog sporazuma.
Žunić je naglasio da je Republika Srpska više puta ponovila da stoji čvrsto na tim temeljima i da isključivo poštuje slovo Dejtona.
“Svaki pokušaj rušenja tih principa, svaki pokušaj unitarizacije BiH može samo dovesti do raspada ove zajednice jer princip koji je Dejton postavio je jedini princip na kojem BiH može počivati”, rekao je Žunić Srni.
On je dodao da to stalno treba ponavljati jer oni koji misle da će srpski narod prihvatiti drugačiju organizaciji zajednice BiH mogu samo dovesti do njenog raspada.
“Republika Srpska je nastala prije Dejtona, ali je prihvatila taj sporazum i poštuje ga. Granice imeđu entiteta koje je verifikovao ovaj sporazum su nepromjenjive i trajne, to su činjenice i to Ustav govori”, istakao je Žunić.
On je rekao da Republika Srpska, poštujući Dan potpisivnja Dejtonskog sporazuma, poštuje mir i Ustav vjerujući da i drugi narodi u BiH razmišljaju na taj način.
“Potpisivanje Dejtonskog sporazuma je važan trenutak za sve građane BiH. Parafiranjem tog dokumenta prestao je rat u BiH i stvoren je prostor da svi narodi u BiH nastave život u miru”, zaključio je Žunić.
U utorak, 21. novembra, navršava se 28 godina od kada je u američkoj bazi “Rajt Peterson” u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.
Ovim sporazumom Bosna i Hercegovina je uređena kao država koja se sastoji od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Napomena:
Ovaj tekst je naknadno korigovan zbog pogrešne informacije da je “ovim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa”.
Portal “Raskrinkavanje.ba” je u analizi više od 500 tekstova u kojima se pominje Dejtonski sporazum objavio da je tvrdnja da je tim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, što je manipulacija činjenicama. Formulacije o nastanku Bosne i Hercegovine kao međunarodnopravnog subjekta Dejtonskim sporazumom navode na zaključak da prije parafiranja tog sporazuma, BiH nije postojala.
Prvi stav Prvog člana Ustava Bosne i Hercegovine, sadržanog u Aneksu 4 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, ne podržava ovu tvrdnju. U njemu se navodi da Republika Bosna i Hercegovina nastavlja pravno postojanje kao država, ostaje članica Ujedinjenih nacija i može zadržati ili tražiti prijem u organizacije unutar tog sistema i drugim međunarodnim organizacijama. Jasno se navodi da se mijenja ili prilagođava unutrašnja organizacija.
Stav 3 Člana jedan navodi da se Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske. Stoga, ona nije “sastavljena” odnosno nastala spajanjem tih entiteta, već se od njih sastoji.