Srbija će morati da raskine sporazum sa ruskom evroazijskom ekonomskom unijom
29.08.2019. | 00:33Srbija će morati da raskine svoj novi sporazum o slobodnoj trgovini sa ruskom evroazijskom ekonomskom unijom kada se pridruži Evropskoj uniji – saopštila je Evropska komisija.
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Rusije postoji od 2000. godine. Razumjeli smo da će se ovaj sporazum proširiti i na Evroazijsku uniju – izjavio je u utorak portparol za Evropsku uniju, piše “EU Observer”.
– Srbija može da sklapa sporazume sa drugim državama ili organizacijama prije pristupanja Evropskoj uniji – kazao je portparol.
– Ali u kontekstu pregovora o pristupanju EU, Srbija se obavezala da će se povući iz svih bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini, onog dana kada pristupi Evropskoj uniji – dodao je portparol.
Evropska komisija pojasnila je Srbiji njene obaveze, navodi dalje u svom tekstu EU Observer, dan nakon što je ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko najavio da će Srbija 25. oktobra potpisati trgovinski sporazum sa Evroazijskom ekonomskom unijom.
– Savez bi dao novi kvalitet budućoj saradnji Srbije i Evroazijskog bloka – rekao je Harčenko nakon sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem – navodi se u tekstu.
“EU Observer” navodi da iz srpske ambasade pri EU nisu dobili nikakav komentar.
Na sajtu se navodi i da postoji mogućnost da će na predstojećem samitu u Helsinkiju, ministri inostranih poslova Evropske unije, pored tekućih problema, razgovarati sa kolegama iz zemalja Zapadnog Balkana i o ovom sporazumu.
– Tekst sporazuma o slobodnoj trgovini trebalo bi da sadrži izlaznu klauzulu, koja garantuje da Srbija može da povuče sporazum do datuma svog konačnog pristupanja EU – izjavio je Dejvid Mekalister, predsjedavajući Odbora Evropskog parlamenta za spoljne poslove, prenosi Teleraf.rs.
Mekalister se sastao sa Vučićem u Beogradu istog dana kada je predsjednik Srbije razgovarao sa ruskim ambasadorom – navodi se dalje u tekstu, ali Vučić i Mekalister nisu razgovarali o Evroazijskom savezu, iako je, navodi se, Vučić u razgovoru potvrdio svoju podršku evropskom putu Srbije.
– Srbija je pregovore o pristupanju EU započela prije pet godina, a cilj joj je da se pridruži do 2025. godine. Međutim, njene istorijske i kulturne veze sa Rusijom sežu vijekovima unazad – navodi se u istom tekstu.
Za razliku od većine ostalih, Srbija ne želi da se pridruži NATO-u, kupuje rusko naoružanje i bojkotuje odluke spoljne politike EU, uključujući evropske sankcije Rusiji.
Rusija je 2015. godine stvorila EEU za sprečavanje širenja Evropske unije, a tu ukljuje Jermeniju, Bjelorusiju, Kazahstan i Kirgistan, navodi “EU Observer” i dodaje da ruska propaganda usred nadmetanja za uticaj u nekadašnjem regionu “gvozdene zaveste” stvorila mit o tvrđavi pravoslavnih vrijednosti.
– Ovaj srpski trgovinski savez je značajan događaj – rekao je Bocan Harčenko, navodi se u tekstu i dodaju izjavu ruskog ambasadora koji je rekao da je Srbija ovim sporazumom dobila tržište od 182 miliona ljudi, odnosno 1,7 milijardi evra.
On tada nije rekao, piše “EU Observer”, da Srbija već ima sporazume o slobodnoj trgovini sa Bjelorusijom i Kazahstanom, koje će morati da raskine, što ovaj gest čini još simptomatičnijim.
– EU je liberalno tržište sa 513 mililiona ljudi, vrijedno 16,9 milijardi evra. Evropska unija ostaje najvažniji trgovinski partner za Srbiju, čime pokriva 63 odsto procenata trgovinske razmjene, sa veoma dinamičnim rastom. Trgovinska razmjena sa Rusijom čini manje od 10 procenata sveukupne srpske trgovinske razmjene – izjavio je portparol Evropske unije u utorak.
Međutim, broj Srba koji žele da se pridruže Evropskoj uniji je samo 53 odsto, uprko ekonomskom blagostanju, pokazala je anketa Ministarstva za evropsku integraciju u julu, prenosi Teleraf.rs.