Albanski portal objavio još jedan non-pejper: Nudi se rješenje za kosovsko pitanje
23.05.2021. | 16:29Nizu navodnih non-pejpera kojima se nudi rješenje za kosovsko pitanje, portal “Albanian post” dodaje još jedan u kojem se, pored ostalog, predviđa autonomija za sjever Kosova, uz očekivanje da dijalog Beograda i Priština treba da rezultira pravno obavezujućim sporazumom po kojem će “strane međusobno komunicirati kao nezavisne, suverene i ravnopravne države”.
U non-pejperu koji, kako se navodi, predstavlja “francusko-njemačku inicijativu”, piše da bi prvi sastanak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija, u organizaciji visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepa Borelja, trebalo da bude održan u junu u Parizu.
Cijeli proces, koji navodno ima podršku Evropske unije i SAD, trebalo da se završi do kraja februara 2022. godine.
“Albanian post” ne navodi izvor preko kojeg je došao do navodnog non-pejpera, ali objavljuje fotografiju tog dokumenta.
U tekstu se kaže da obe strane “treba da preduzmu aktivnosti na izmjenama Ustava i zakona kako bi bila omogućena primjena pravno obavezujućeg sporazuma”.
Pomenuti non-pejper predviđa autonomiju za jsever Kosova i Metohije sa proširenom samoupravom i sopstvenim institucijama, formiranje Zajednice srpskih opština koja bi imala potpunu nadležnost u području ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanog i ruralnog planiranja i, kao i privilegovan status Srpske pravoslavne crkve i neprikosnovenost njene imovine.
Autonomni okrug Sjevernog Kosova zamišljen je kao posebna administrativna jedinica regionalne samouprave sa pravom usvajanja zakonodavstva u regionalnoj ekonomiji, finansijama, imovini, infrastrukturi, kulturi, obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, pravdi i evropske saradnje, u skladu sa zakonima i Ustavom Kosova.
U tački koji se odnosi na status srpske crkve, ističe se da Srpsku pravoslavnu crkvu i njenu unutrašnju organizaciju treba priznati kao “samoupravnu organizaciju političkog i ustavnog sistema Kosova, a vlasništvo treba da bude neprikosnoveno i da uživa privilegovan status”.
Autori teksta smatraju da bi “pravoslavnu crkvu na Kosovu, kao suštinski dio Srpske pravoslavne crkve, u skladu sa ustavnim promjenama, trebalo bi da vodi patrijarh Srpske pravoslavne crkve”, koji bi, kako navode, trebalo da ima sjedište u Pećkoj patrijaršiji.
Zaštićene zone, dodaje se, biće proširene na više od 40 ključnih vjerskih i kulturnih lokacija.
Predviđeno je i stvaranje ekonomske zone kao podsticaj ekonomskog razvoja sa obje strane granice “zasnovanog na konceptu Evropske regije, koja bi se protezala na region Kosovske Mitrovice i Novog Pazara”.
Kada je riječ o djelovanju na međunarodnoj sceni, predviđa se da obje strane nastave da poštuju prihvaćeni moratorijum, odnosno da “Srbija poštuje status kvo kada je riječ o međunarodnim priznanjima koje je dobilo Kosovo”, dok se od Prištine očekuje da Beogradu ne uvodi nikakve trgovinske barijere.
U tekstu se navodi da će potpisivalnjem sporazuma obe strane “u skladu sa međunarodnim pravom, poštovati suverenitet, teritorijalni integitet i nezavisnost druge strane”.
U dokumentu se navodi da će EU u ime obje strane “angažovati nezavisno tijelo koje će podržati proces definisanja granica”.
U dokumentu piše da inicijativa Njemačke i Francuske za cilj ima “normalizaciju odnosa Srbije i Kosova”, koja će biti zasnovana na osnovu mandata Generalne skupštine UN.
Kako se dodaje, postizanje sporazuma između dve strane je od strateškog značaja za Evropsku uniju i obe strane će se rukovoditi ciljevima i principima utvrđenim Poveljom Ujedinjenih nacija.