Aleksić potvrdio: Odgođeno pripremno ročište po prvoj tužbi protiv NATO-a
20.10.2022. | 10:42Pripremno ročište po prvoj tužbi protiv NATO-a zbog posljedica bombardovanja osiromašenim uranijumom SR Jugoslavije 1999. godine, koje je trebalo da bude održano u oktobru, odgođeno je zbog smrti podnosioca tužbe, teško oboljelog pukovnika Vojske Srbije Dragana Stojčića, izjavio je Srni advokat Srđan Aleksić.
Tužba, koju je Aleksić podnio u ime pukovnika Stojčića, do sada je jedina od pet predatih Višem sudu u Beogradu u ime oboljelih od kancera, na koju je NATO, nakon višemjesečnog iščekivanja, proljetos dao odgovor bez kojeg proces nije mogao da počne.
“Pukovnik je preminuo pre dva meseca i postupak se prekida dok se ne reši ostavinska rasprava. U njegovo ime postupak će da nastavi njegova supruga kao zakonski naslednik. Iza njega je ostalo dvoje dece”, rekao je Aleksić.
Pukovnik Stojčić je tokom NATO agresije 1999. godine bio na Kosovu i Metohiji i proveo je 250 dana u Kopnenoj zoni bezbjednosti na jugu centralne Srbije, a, kako ističe Aleksić, taj dio bombardovan je osiromašenim uranijumom svih 78 dana.
Vještačenje Instituta za nanotehnologiju u Torinu utvrdilo je da je u organizmu pukovnika Stojčića bilo 500 puta više osiromašenog uranijuma nego što je dozvoljeno.
Aleksić kaže da za ostale četiri tužbe ročište još nije zakazano, jer su kasnije podnijete, a dok se tužbe diplomatskim putem dostave NATO-u na odgovor se čeka gotovo godinu dana.
On je naveo da je riječ o rezervistima i vojnicima oboljelim od kancera, ali obraćali su mu se i civili koji su boravili na Kosovu i Metohiji i na jugu centralne Srbije, među kojima ima i oboljelih Albanaca.
Aleksić je napomenuo da je u pripremi još 20 tužbi i istakao da će uz svaku od njih biti priloženi nalazi vještaka Instituta za nanotehnologiju iz Torina o prisustvu teških metala i osiromašenog uranijuma u krvi ili biopsiji, onako kako rade u Italiji.
“Tako moj kolega advokat Anđelo Tartalja radi u Italiji, na isti način radimo i u Srbiji. I iste dokaze primenjujemo s obzirom na to da je reč o Italiji, članici NATO pakta. Ako je tamo prihvaćeno i dosuđeno, nema razloga da u Srbiji ne bude prihvaćena i dosuđena naknada našim građanima”, ukazao je Aleksić.
Italijanski advokat Tartalja dobio je oko 300 pravosnažnih presuda protiv Ministarstva odbrane Italije, po tužbama u ime italijanskih vojnika oboljelih od kancera, koji su službovali u BiH i na Kosovu i Metohiji.
Vještačenje tkiva pukovnika Stojčića radila je italijanska doktorka Rita Čeli, koja je bila vještak i u presudama u korist italijanskih vojnika.
Profesorka Čeli ranije ove godine izjavila je za beogradske “Večernje novosti” da toliko prisustvo osiromašenog uranijuma koje je pronađeno kod pukovnika Stojčića i još jedne osobe u Srbiji do sada nije utvrđeno “ni kod jednog vojnog ili civilnog subjekta na svijetu”.
“U svim zatečenim metalima pojavljuje se uranijum 238, koji potiče iz projektila koje su koristile NATO snage u bombardovanju BiH i u Srbiji, posebno na Kosovu i Metohiji. To dejstvo je sigurno zahvatilo i okolne zemlje, kao što su Albanija i Makedonija”, rekla je tada Čelijeva.
Kako je objasnila, teški metali čije je prisustvo utvrđeno u uzorcima dvoje oboljelih iz Srbije, definitivno nisu oni koji se vezuju za industrijsku proizvodnju.
“Uporedili smo ih sa uzorcima iz svih zemalja, čak i sa Japanom i Kinom, gdje postoji velika industrijska zagađenost, ali tih materija tamo nema. Teški metali nađeni u dva uzorka iz Srbije ne dolaze od spoljnog zagađenja, već potiču iz bombardovanih područja i prisutni su samo u projektilima s osiromašenim uranijumom”, navela je Čelijeva.
NATO je tokom agresije 1999. godine na SR Jugoslaviju putem svojih projektila bacio 15 tona osiromašenog uranijuma.
U odgovoru na tužbu podnijetu u ime pukovnika Stojčića, Sjevernoatlantski pakt naveo je samo da ima imunitet.