Ambasador Hil poručio Beogradu: ‘Ako mislite da će Rusija pomoći oko Kosova – razmislite ponovo’
01.05.2022. | 20:06Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil ocijenio je da SAD i EU očekuju da se Srbija priključi sankcijama protiv Rusije i da Beograd treba “ponovo da razmisli” ako smatra da će mu Rusija pomoći u rješavanju pitanja Kosova.
Ambasador koji je na dužnosti u Beogradu mjesec dana, rekao je u danas objavljenom intervjuu za “Glas Amerike” (VOA) da Srbija o sankcijama odlučuje sama, bez pritisaka, ali nije rekao i da li će biti posljedica po srpsko-američke odnose ako Beograd ostane pri sadašnjem stavu.
Hil je rekao da su američki senator Kris Marfi i njegove kolege i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prošle nedjelje razgovarali o nizu tema, medju kojima je odnos Srbije i SAD i ocijenio da su odnosi dobri, ali i da očekuje da može da se uradi više.
“Jedna od tema bila je i situacija u Ukrajini, jedna od najvećih tragedija u ovom vijeku. Zato nije iznenadjujuće što su američki predstavnici iznijeli različite aspekte te situacije u kombinaciji sa odnosom Srbije i EU”, rekao je on, navodi “Beta“.
Hil je u vezi s tim u intervjuu razjasnio, kako je rekao, “nesporazum u vezi sa izvještajem sa puta koji je napisao senator Marfi, gdje su ljudi nekako shvatili da su se tih 60 dana koji su se ticali jednog ekonomskog pitanja, u stvari ticali sankcija – što nije tačno. Ja sam bio tamo i nije bilo u vezi sa sankcijama”.
Vučić je u subotu takođe demantovao tvrdnje da je pri njegovom pominjanju da će o jednoj temi odlučiti i odgovoriti za 60 dana, bilo riječi o sankcijama protiv Rusije.
Hil je rekao da “SAD poručuju Srbiji da nije pitanje da li idete na Istok ili Zapad, već postoji samo jedan pravac i na Srbiji je da odluči koliko brzo želi da stigne tamo” i ocijenio da “Rusija sada teško može biti uzor, nije zemlja koju biste željeli za prijatelja ili saveznika”.
Ambasador je za VOA rekao da iz perspektive EU i SAD, Srbija treba da se ponaša kao članica EU i da se pridruži sankcijama, da je jasno da je to njihova politika i da Srbija treba da razmisli o tome.
Upitan da li će biti posljedica po odnose Srbije i SAD “ako se ne uvedu sankcije Rusiji”, Hil je odgovrio da je to “hipotetičko pitanje” i doodao: “Ne bih da ulazim u to, ne govorimo o posljedicama. Suština je da bismo željeli bolje odnose, mogućnost da nađemo zajednički interes”.
Ambasadr je rekao i: “Ono što bismo mi voljeli je da produbimo odnose sa Srbijom. Znamo koliko je Srbija značajna u regionu i Evropi i željeli bismo da imamo bolje odnose. SAD sada imaju i bolje odnose sa EU zbog ovog užasnog rata u Ukrajini. Sa Srbijom razgovaramo o tome šta možemo da uradimo zajedno kako bi se ovaj rat okončao”.
Na pitanje VOA o tome što neki stručnjaci kažu da je pitanje Kosova veliki izvor ruskog uticaja u Srbiji, a srpski zvaničnici često govore da Rusija u Savjetu bezbjednosti UN štiti interese Srbije u vezi s pitanjem Kosova, Hil je odgovorio da “nije vidio ništa što ukazuje da Rusija štiti bilo koga osim gospodina (Vladimira) Putina”.
“Bio bih veoma oprezan sa argumentima da Srbija ima koristi od poteza Rusije” rekao je Hil i istakao da “Srbija treba da odluči kakve će odnose imati sa svojim susjedima i kako će tome pristupiti”.
“Naše je stanovište da Srbija treba da podrži dijalog kojim posreduje EU. Ne mislim da Srbija treba da gleda u Rusiju u korelaciji sa Kosovom, ili obrnuto, već svaku situaciju da sagleda posebno. Rusija se toliko udaljila od onoga što zovemo međunarodnim dostojanstvom, toliko se udaljila od zapadnih vrijednosti, pa ako mislite da će Rusija nekako pomoći oko Kosova, treba da opet razmislite o tome”, izjavio je američki ambasador.
Na pitanje o tome što Srbija kupuje oružje od Rusije i Kine, Hil je rekao da je stav SAD da “Srbija treba da razmišlja dugoročno o bezbjednosnoj strukturi koja je čini sigurnom, a najbolje su zajedničke bezbjednosne strukture”.
“Mislim da je u 21. vijeku veoma teško da kupujete malo opreme na jednoj, malo na drugoj strani i vjerujete da to služi vašim bezbjednosnim interesima”, rekao je ambasador.
On je ukazao da, iako se “Srbi ne slažu sa ovim, konačno je najbolje za Srbiju da bude u NATO-u. Biće potrebno vrijeme, ja sam jako dobro svjestan istorije. Istoričari gledaju unazad, diplomate unaprijed. Vjerujem da će Srbija shvatiti da je zajednička odbrana najbolje rješenje”.
Jedno od pitanja VOA je bilo o tome što je Međunarodna organizacija Fridom haus konstatovala da Srbija “nije demokratski već hibridni režim, da su medijske slobode ugrožene, korupcija je rasprostranjena”, a Hil je odgovorio da “neće da ulazi u to da li se slaže s nalazima određenih organizacija” i dodao da ima mišljenje o tome, ali ne bi da ga iznese.
Hil je rekao da su to “kompleksna pitanja” i istakao da “u SAD veoma cijenimo slobodu medija” jer je to “veoma važno za demokratiju”, te “vjeruje da će Srbija uvidjeti da su slobodni mediji dio demokratije i da je demokratija put ka boljoj ekonomskoj situaciji”, a vjeruje i da “Srbija tome treba da teži. Ali, ja sam strani diplomata u gostima kod vas, Srbi treba da odluče o tome”.
Na pitanje VOA o tome da li ima “neka očekivanja od nove Vlade Srbije”, Hil je odgovorio da je “spreman za svoj zadatak da radi s novom Vladom Srbije, i da vidi kuda vlada ide”.
“Da sam građanin ove zemlje, a nisam, bio bih veoma radoznao da vidim u kojem će smjeru ići. Jako se važna stvar desila 24. februara kada je Rusija krenula u invaziju na susjednu zemlju. Zaista ne razumijem kako neko može da bude pristalica Rusije ili da govori u prilog Rusiji. Nadam se da će nova vlada zauzeti određeni smjer, ali to je na ljudima koji formiraju Vladu. Željno iščekujem da vidim kako će biti” rekao je ambasador.
Posljednje piranje u intervjuu je bilo da o tome “da li taj ‘određeni smjer’ podrazumijeva manje saradnje s Rusijom”, na šta je Hil dgovrio da on “ne bi rekao: saradnje, prije bi rekao: manje vjere u Rusiju”, a o “ideji da će Rusija riješiti srpske probleme na Kosovu ili negdje druge” rekao je: “Pa samo pogledajte situaciju u Ukrajini i recite mi da je validan prijedlog da se Srbija može osloniti na Rusiju za bilo šta”.