Bledski strateški forum: Zapadni Balkan je dio dijaloga o budućnosti Evrope

01.09.2021. | 20:32

Evropska budućnost je projekat vrijednosti, sloboda, napretka i uticaja, a zapadni Balkan je dio dijaloga o budućnosti Evrope, zaključeno je tokom Panela lidera “Budućnost Evrope – stati i izdržati” na Bledskom bezbjednosnom forumu.

Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel izjavio je da je budućnost EU nezamisliva bez zemalja zapadnog Balkana.

On je podsjetio da je EU nije “statična unija” i da je počela sa šest članica, kojih sada ima 27, te da je ravnomjerno proširenje učinilo Uniju boljom, kao zajednicu ideja, inovacije i različitosti.

Predsjednik Evropskog parlamenta David Sasoli izjavio je da je poznato da je EU važna zapadnom Balkanu, ali da je, isto tako, region važan za Uniju, te da strane mogu zajedno da izgrade evropsku budućnost za bolji svijet.

On je podsjetio da su zemlje zapadnog Balkana dio istorije EU, sa čijim članicama dijele zajednički identitet.

“Zbog toga moramo da budemo privrženi procesu proširenja EU. Te zemlje žele da postanu dio evropske porodice”, naglasio je Sasoli.

Prema riječima predsjednika Evropskog parlamenta, odgađanje pristupanja zemalja zapadnog Balkana EU može da koristi protivnicima Brisela.

Sasoli je dodao da je neophodno utrošiti novu energiju u proces proširenja EU, prenio je portal “Evropski zapadni Balkan”.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovao je na panelu i naglasio da je Srbija potpuno privržena evropskom putu, ali da je entuzijazam za pridruživanje manji na zapadnom Balkanu, te da se zbog toga traže drugi načini, mehanizmi i sredstva za napredak.

“Jedan od tih instrumenata je inicijativa `Otvoreni Balkan`. Radimo sa našim susedima na pomirenju i izgradnji mira i bezbednosti u regionu”, izjavio je Vučić.

Vučić je napomenuo da je EU nakon Bregzita potrebno proširenje, ali da Unija ne vidi širu sliku.

Prema njegovim riječima, EU je najbolje mjesto za život kada se radi o demokratiji i vladavini prava.

Sasoli je izrazio zabrinutost zbog Vučićeve izjave da je pao entuzijazam za pridruživanje EU u zemljama zapadnog Balkana.

“Zemlje zapadnog Balkana decenijama čekaju promjenu, koja ne dolazi”, istakao je Sasoli, napomenuvši da treba na pragmatičan način promijeniti proces proširenja EU, uz postavljanje rokova.

Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da se ne može govoriti o bezbjednosti EU bez pristupanja Srbije bloku.

On je izrazio uvjerenje da je Srbija ključna država, te da je više potrebna EU nego što je blok potreban Srbiji.

Premijer Slovenije Janez Janša izjavio je da brojne zemlje zaslužuju perspektivu na putu evropskih integracija, ali da 90 odsto institucija EU nije privrženo strateškom cilju proširenja već se govori o “protjerivanju članica”, a samim tim i smanjenju Unije.

Hrvatski premijer Anrej Plenković rekao je da podržava proširenje EU, ali da su pojedine članice Unije “alergične na bilo kakav pomen takvog procesa”.