Bolni podaci! U Crnoj Gori više od 1.400 abortusa godišnje
24.10.2020. | 12:19„U Crnoj Gori svake godine abortus obavi više od 1.400 žena, a zabrinjavajući je podatak da je u više od 70 odsto slučajeva riječ o namjernim prekidima trudnoće“, navodi se u Strategiji za očuvanje i unapređenje reproduktivnog i seksualnog zdravlja.
Statistički podaci pokazuju da postoji trend neravnoteže između polova na rođenju i on je, prema podacima MONSTAT-a, 2019.godine iznosio 110 dječaka na 100 djevojčica, odnosno u posljednjih 15 godina iznosio je u prosjeku 109 dječaka na 100 djevojčica.
Programski direktor nevladine organizacije CAZAS-a Sanja Šišović kazala je da svako ima pravo da slobodno i odgovorno odlučuje o broju djece i razmaku između rađanja, što uključuje i odluku da li uopšte imati djecu i pristup sredstvima za praktikovanje ovog prava.
“Selektivni abortusi su problem o kojem se posljednjih godina mnogo govorilo u javnosti i činjenica je da oni postoje u velikoj mjeri. Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da ovaj problem i dalje ostaje prisutan i da se nedovoljno radi na prevenciji. Vjerujem da je u praksi broj abortusa, pa i selektivnih, značajno veći nego što imamo mogućnost da čujemo. Da li se neko bavi abortusima u Crnoj Gori? Vjerujem da se bave zdravstveni radnici, a naročito ginekolozi koji svakodnevno rade sa pacijentkinjama, pružaju im informacije i zdravstvene usluge”, ističe Šišović.
Ona navodi da je svijest o značaju kontracepcije i dalje veoma niska i dok broj neplaniranih trudnoća raste, pristup kontracepciji i kvalitetnom seksualnom obrazovanju i dalje je neadekvatan.
“Ovo se direktno preslikava upravo na značajan broj abortusa kao posljedice neželjene trudnoće. Vjerujem da se broj neplaniranih trudnoća može opravdati neadekvatnim pristupom kontracepciji i nedovoljnim osnaživanjem i edukacijom žena i muškaraca o planiranju porodice. Porast abortusa nam samo ukazuje da je broj neplaniranih i neželjenih trudnoća u porastu i ujedno upozorava da se moramo ozbiljnije baviti pitanjem reproduktivnog zdravlja i obrazovanja u Crnoj Gori. U neku ruku, može se reći da je ovaj broj donekle i očekivan imajući u vidu da trećina žena ima nezadovoljavajuću kontracepciju to se odnosi na žene koje ne koriste nikakvu kontracepciju, a žele da odlože sljedeće rađanje ili potpuno prekinu rađanje. Ključni problem leži u tome što, osim što sa mladima na vrijeme ne razgovaramo o planiranju porodice na pravi način, imamo nisku svest o značaju kontracepcije”, ističe Šišovićeva za Dan.
Šišović ističe da porast abortusa nikako ne smije da nas navodi na razmišljanje da li ga treba ograničiti ili ukinuti, jer sve žene i djevojke treba da imaju pravo na prekid trudnoće. Prema njenim riječima, više nego ikada moramo glasno govoriti o važnosti planiranja porodice i kontracepciji kao i savjetovalištima iz domena reproduktivnog zdravlja.
“Mi se ovom temom bavimo kroz edukacije i osnaživanje, kroz zagovaranje za unapređenje reproduktivnih prava i zdravlja. Mišljenja sam da se sistem tj. država nedovoljno bavi reproduktivnim i seksualnim zdravljem imamo usvojenu Strategiju za očuvanje i unapređenje reproduktivnog i seksualnog zdravlja 2013-2020. koja nedovoljno targetira ove oblasti. Mi već dvije godine nismo dobili odgovor na pitanje koji su dosadašnji rezultati sprovođenja ove strategije, a njena implementacija je u završnoj godini tako da ne možemo zaključiti kakav je nacionalni odgovor na ovaj problem”, kaže Šišovićeva.
Napomena: Informacije koje je prvobitno BL portal preuzeo sa portala www.dan.co.me ispostavile su se kao netačne, a na šta je ukazao portal raskrinkavanje.me. BL portal unio je izmjene u ovaj tekst i ovom prilikom se izvinjavamo čitaocima našeg portala za informacije koje smo prvobitno iznijeli prenoseći pisanje navedenog portala.