Bolnice odbijaju abortus: Trudnica očajna, beba ima tumor

06.05.2022. | 13:27

Slučaj trudnice Mirele Čavajde, kojoj bolnice u Zagrebu odbijaju izvršiti prekid trudnoće u 26. sedmici uprkos tumoru koji je ustanovljen kod bebe, potresa Hrvatsku i region.

Roditelji bebe su pokušali potražiti pomoć u svim zagrebačkim bolnicama koje bi mogle obaviti prekid trudnoće. Prošli petak poslali su zahtjev bolnicama da se osnuje komisija koja bi prema Zakonu trebala odobriti prekid trudnoće, međutim nisu dobili nikakav odgovor.

Čavajda je otkrila da joj je ginekolog saopštila da beba ima tumor bez ikakvih daljnjih uputstava. Doktorica je napisala da su prognoze za majku i za dijete vrlo nepovoljne, ali je poslala kući bez ikakvih informacija o tome šta dalje činiti.

,,Doktorica na Svetom Duhu rekla mi je da situacija nije dobra, da dijete može umrijeti prije poroda ili za vrijeme poroda te da su mu šanse za normalan život, ako preživi porod, nikakve”, rekla je Mirela.

Trudnica je rekla da je do 20. sedmice trudnoće na redovnim pregledima sve izgledalo kako treba.

Mnogi se pitaju zašto bolnice u Hrvatskoj odbijaju prekid trudnoće zagrebačke trudnice. Kako navodi Index.hr ljekari kao službeni razlog odbijanja prekida trudnoće navode da je sigurno da bi beba umrla ili bila neizlječivo bolesna. Takav ishod je predvidjela bolnica “Sveti Duh”, koja je detaljno pregledavala Čavajdu i dijagnostifikovala da se radi o teškom invaliditetu i niskoj kvaliteti života bebe te se očekuje da će umrijeti ili u stomaku ili u ranoj neonatalnoj dobi.

Naime, kako navode brojni ginekolozi, nisu sigurni o čemu se radi u slučaju bebe koju nosi Mirela Čavajda te da je potrebna dodatna dijagnostika i procjena mogućnosti liječenja. Takođe, prema ranijim slučajevima kad su se bebe sa sličnim tumorima uspjele izliječiti te da se takav ishod ne može otpisati kao nevjerovatan jer se u ovom trenutku ne zna o kakvom se tumoru radi.

Takođe, jedan od razloga za odbijanje prekida trudnoće u slučaju Čavajde, kako kažu ginekolozi, jeste i što se ne bi radilo o prekidu trudnoće, nego o prijevremenom porođaju, a s obzirom na dob djeteta, gotovo svi ginekolozi smatraju da bi se dijete rodilo živo.

Naime, struka misli da, kao i kod ostalih pacijenata, i kod nerođene bebe treba prvo vidjeti je li moguće liječenje te da je ključni problem i to što se u ovom trenutku još ne zna o kakvom se tumoru tačno radi i može li se liječiti. Problem je, međutim, u tome što niko ne može biti siguran o kakvom se tumoru radi dok se tkivo ne pošalje na analizu, a za to bi se dijete prvo trebalo roditi.