Braća i sestre po skafanderima: Složni ljekari spasli deku (89) koji je bio zaražen koronom
02.08.2020. | 18:00Vranje, gradić na jugu Srbije žestoko je pogođen virusom korona u drugom piku epidemije.
Ljekari danonoćno rade svoj posao, četiri kovid bolnice i stalni prijem pacijenata obilježio je minuli period. Kako kažu za Blic složno i timski uspjeli su da zatvore jednu kovid bolnicu, da spasu mnoge živote, a među njima i deku (89) koji je uspio da pobijedi koronu.
Dr Suzana Tomić, specijalista urgentne medicine iz Vranja, koja se još 9. aprila priključila bobi protiv virusa, priča za Blic da je protekli period bio težak za svakog od njih, ali da ljekarski poziv to podrazumijeva i da su najsrećniji kada pacijente otprate izliječene kući.
“Kada su mi kolege rekle da imamo deku (89) koji je zaražen nisam ni slutila koga ću ugledati. To je bio moj pacijent koji već ima određene pridružene bolesti. Bio je u bolnici, borili smo se i uspio je da pobijedi i ode kući. Nije samo on, mnoge smo oporavili i poslali kući. S druge strane veliki je priliv pacijenata jer u ovom drugom piku Vranje je pogođeno, dolazili su nam različiti pacijenti od onih asimptomatskih slučajeva do onih najtežih. Sada je mnogo lakše jer smo uspjeli da rasteretimo kovid bolnice, pa smo od čeitri zatvorili jednu, i trenutno imamo 100 slobodnih postelja a to je već rasterećenje, dok je 115 hospitalizovano”, kaže dr Tomić.
Dok je mart i april donekle bio stabilniji za Vranje, poslije popuštanja mera javilo se razbuktavanje epidemije. Odjednom je registrovan veliki broj novozaraženih koji je grad na jugu Srbije pretvorio u žarište.
“Ne znam šta se desilo pa smo postali žarište. Da li je lijepo vrijeme opustilo ljude željne izlazaka, druženja, ili je jednostavno bilo zastupljeno vjerovanje da će virus smanjiti svoju virulentnost sa dolaskom toplog vremena. Ne znam. Dolazili su nam mladi ljudi, bilo je puno, a razlog je vjerovatno taj što su oni u najvećoj meri u cirkulaciji. Ono što je bilo najteže i što nismo mogli da izliječimo, slali smo za Niš, kao što se inače to čini i kada nije epidemija u pitanju. Što se borbe sa kovidom tiče, moram da naglasim da je timski rad mnogo važan, da medicinski radnici budu tim, ali apsolutno svi, od ljekara, sestara, nemedicinskog osoblja, dakle svi smo mi braća i sestre po skafanderu”, kaže dr Tomić.