Brnabićeva protestovala: EU da jasno odredi dokle misli da toleriše ponašanje Prištine
02.12.2021. | 15:57Vlada Srbije najoštrije je protestovala zbog skandaloznog ponašanja privremenih institucija u Prištini koje su danas još jednom zabranile ulazak na teritoriju Kosmeta direktoru Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petru Petkoviću, te postavila pitanje EU – dokle misle da tolerišu ovakvo ponašanje.
Premijer Srbije Ana Brnabić u pisanoj izjavi je navela da je ovo peti put da je Petkoviću zabranjen ulazak na teritoriju srpske južne pokrajine.
“Zahtevam od EU da se jasno odredi prema ovakvom ponašanju Prištine i konačno nam stavi do znanja da li je cilj dijaloga normalizacija odnosa i obezbeđivanje normalnog života svom stanovništvu Kosova i Metohije, ili su u pitanju razgovori koji su sami sebi cilj”, navela je ona.
Dok jedna strana, kaže Brnabićeva, poštuje sve sporazume, druga strana čini sve kako bi izbjegla ispunjavanje obaveza koje iz sporazuma proističu.
“Ono što je najbizarnije u ovoj situaciji jeste da se ova zabrana dešava samo nekoliko dana nakon što je Evropska unija eksplicitno pozvala Prištinu da poštuje sporazume i Petkoviću omogući posetu Kosovu i Metohiji”, rekla je ona.
Brnabićeva je istakla da ovakvo bahato i necivilizovano ponašanje privremenih institucija u Prištini, koje se ponavlja iznova i iznova, više ne vodi ničemu.
“Pitam EU i međunarodnu zajednicu – dokle ovako? Koliko dugo mislite da tolerišete ovakvo ponašanje? Koliko će još izvestilac EU za Kosovo i Metohiju biti gluv i slep na kršenje elementarnih ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji u 21. veku, a baviti se svim i svačim u centralnoj Srbiji – od rudarstva do bubamare?”, pita premijer Srbije.
Brnabićeva je istakla da je Petar Petković posjetu uredno prijavio i da je namjeravao da posjeti srpski narod na Kosovu i Metohiji, učenike Bogoslovije u Prizrenu i povratnike u selu Novake.
Ona je navela da kada 2021. godine neko zabrani posjetu studentima i povratnicima u svoja ognjišta i uručenje pomoći ugroženim porodicama, ne može, a da se ne zapita – o čemu mi uopšte treba da razgovaramo dalje?