Dan državnosti Srbije: Ceremonija kod spomenika Voždu Karađorđu u Orašcu
15.02.2023. | 12:07Kod spomenika Voždu Karađorđu u Orašcu kod Aranđelovca počela je državna ceremonija polaganja vijenaca i odavanja počasti u okviru obilježavanja Dana Državnosti Srbije.
Državnoj ceremoniji prisustvuju predsjednici Skupštine Srbije Vladimir Orlić i Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministri u Vladi Srbije i vršilac dužnosti ministra rada i boračko-invalidske zaštite Siniša Karan, koji je i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
U okviru obilježavanja Dana državnosti, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić će u 12.00 časova u Beogradu dodijeliti odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama na ceremoniji kojoj će prisustvovati i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
U 14.00 časova će u Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu, Zadužbini kralja Petra Prvog Karađorđevića, biti održana državna ceremonija polaganje vijenaca i odavanja počasti, kojoj će prisustvovati premijeri Srbije i Republike Srpske Ana Brnabić i Radovan Višković.
Prethodno je ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Srbije Nikola Selaković u svojstvu izaslanika predsjednika Srbije predvodio državnu ceremoniju polaganja vijenaca i odavanja počasti na Grobu Neznanog junaka na Avali, a u Kragujevcu je održana Sretenjska akademija na kojoj se obratio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće.
Srbija obilježava Dan državnosti, u znak sećanja na obnovu srpske državnosti početkom 19. vijeka, odnosno na 15. februar 1804. godine, kada je podignut Prvi srpski ustanak i Sretenje 1835. godine, kada je donijet Sretenjski ustav.
Grupa najistaknutijih ličnosti u Srba sa prostora negdašnjeg Beogradskog, odnosno Smederevskog pašaluka, je 15. februara 1804. godine na zboru u Marićevića jaruzi u Orašcu donijela odluku o podizanju ustanka protiv Turaka i izabrala Đorđa Petrovića Karađorđa za vožda, predvodnika ustanka.
Sretenje je odabrano za Dan državnosti Srbije i zbog činjenice da je 1835, na taj dan, u Kragujevcu donijet prvi Ustav Kneževine Srbije, nazvan Sretenjski.
NJegov tvorac, znameniti novinar, diplomata i ministar Dimitrije Davidović izradio ga je po uzoru na francuska ustavna rješenja iz 1791, 1814. i 1830. godine, kao i ustav novoobrazovane Belgije iz 1831. godine koji je proklamovao ličnu neprikosnovenost, slobodu kretanja, zanimanja, punu pravnu ravnopravnost svih građana, a feudalni odnosi su sasvim odbačeni.