Devet godina od stravičnog ubistva pjevačice Jelene: Zoranu Marjanoviću se po drugi put sudi

02.04.2025. | 07:29

“Pjevačica narodne muzike Jelena Marjanović (33) nestala je oko 16 sati u naselju Crvenka u Borči. Potraga za njom još traje”, ova vest odjeknula je kao bomba 2. aprila 2016. godine oko 22 sata. Sutradan Jelena je pronađena mrtva.

Danas se navršava tačno 9 godina od stravičnog zločina u naselju Crvenka u Borči.

Pjevačica Jelena Marjanović svirepo je ubijena u kanalu, na brisanom prostoru nasipa u Crvenki. Udarana je u glavu čak devet puta, glava joj je bila gotovo smrskana, a pre smrti udahnula je vodu iz kanala. Pjevačica iz Borče borila se sa svojim ubicom do smrti, pokušavala je da mu pobjegne, ali on ju je sustigao baš kod tog kanala i svirepo je udarao. Njeno tijelo ostalo je u kanalu, a tek 17 sati od prijave nestanka nađeno je na tom mjestu.

I 9 godina od ovog svirepog zločina ovo su gotovo jedine pouzdane, potvrđene informacije iz istrage stravičnog zločina, prenosi Blic.

Sve ostalo i dalje je na nivou osnovane sumnje, jer Apelacioni sud vratio je prvostepenu presudu kojom je njen suprug Zoran Marjanović osuđen na kaznu od 40 godina zatvora zbog njenog ubistva. Suđenje za ubistvo pjevačice počelo je po drugi put, a kakav će ishod biti i dalje je neizvesno.

Tog 2. aprila 2016. godine pevačica je krenula sa svojim suprugom Zoranom Marjanovićem i tada petogodišnjom ćerkicom da trči na nasipu u Crvenki. Prema zvaničnoj verziji njenog supruga Zorana Marjanovića ona se odvojila od njih dok su je oni čekali ispod nasipa na travnatoj površini. Trčala je gornjim delom nasipa, a oni su išli polako za njom. U jednom trenutku Jelena im je nestala pred očima.

Prva presuda Zoranu Marjanoviću

Više javno tužilaštvo u Beogradu, a kasnije i Viši sud u Beogradu utvrdili su da je Zoran Marjanović krenuo za Jelenom. Prvom presudom, koju je Apelacija oborila, navodi se da je iskoristivši Jelenino povjerenje, Zoran suprugu namamio da se spuste u podnožje nasipa na kanalu, dok je dijete ostalo na nasipu.

Kada su se spustili do kanala, Zoran je, kako tvrdi tužilaštvo, Jelenu najprije ubo oštrim predmetom u glavu i u desni lakat, nakon čega je Jelena počela da bježi travnatom površinom.

Tada je, prema optužnici, izgubila patiku i mobilni telefon, kao i gumicu kojom joj je bila vezana kosa. Međutim, Marjanović, tvrdi tužilaštvo, ju je sustigao, strgao joj je gornji deo trenerke, a potom joj opet zadao više udaraca u glavu, nanevši joj višestruke prelome lobanje, nakon čega ju je potopio u kanal. Prije smrti Jelena je udahnula vodu iz kanala.

Viši sud u presudi napisanoj na 700 strana detaljno je opisao razloge zbog kojih postoji opravdana sumnja da je Zoran Marjanović ubio svoju suprugu, međutim Apelacioni sud mislio je drugačije.

Razlog za ukidanje presude je to što je, kako piše u saopštenju Apelacionog suda, prvostepena presuda kojom je Marjanović osuđen na 40 godina, povredila odredbe Krivičnog zakonika.

Niz propusta prvostepenog suda

Veće Apelacionog suda navelo je da set dokaza, koje je između ostalog Viši sud u Beogradu cijenio kao ključne za dokazivanje Marjanovićeve krivice, nisu dokazali opravdanu sumnju, te i da je potrebno razjasniti činjenice i izvesti nove dokaze. Apelacioni sud je utvrdio da veštaci koji su davali izjave na Sudu nisu bili kompetentni da iznose svoje mišljenje o pitanjima koja su im postavljanja.

Na primjer, sudski vještak biolog nije bio kompetentan da priča o tragovima krvi na odjeći. Utvrđeno je i da je Viši sud doveo u pitanje iskaz vještaka medicinske struke kada je u pitanju trag krvi na granama pored kanala gde je pronađeno telo Jelene Marjanović.

Vještak je tvrdio da je krv naneo ubica, dok je Sud “zamijenio njegovo mišljenje sa svojim”?

Iz tog razloga Apelacija smatra da je Viši sud ukoliko je sumnjao u iskaz vještaka, trebalo da naloži novo vještačenje.

Šta će sve Sud morati da uradi da bi se dokazala krivica?

Kako je Apelacija ukinula presudu i vratila suđenje na početak, sada je na Višem sudu u Beogradu da odgovori na sva pitanja kako bi se utvrdilo činjenično stanje i istraga okončala.

Da bi se dokazala Marjanovićeva krivica, potrebno je da se svi ovi dokazi ponovo izvedu i da zajedno sa prikupljenim dokažu da je on kriv.