Dok njegova partija slavi pobjedu na izborima: Plenković će imati težak posao pri sastavljanu Vlade

18.04.2024. | 13:24

Predsjednik HDZ i aktuelni hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je danas da će vrlo skoro biti poznato sa kim će ta stranka formirati novu parlamentarnu većinu.

Vrlo skoro ćete saznati s kim ćemo formirati novu većinu u Saboru RH. S nekim smo se kolegama čuli već u samoj izbornoj noći, razgovore nastavljamo danas. Sve ide dobro, pobijednici će i u 3. mandatu predvoditi Vladu Hrvatske – napisao je Plenković na zvaničnoj Fejsbuk stranici HDZ-a.

Osjećaj je, kaže, odličan.

– Treća pobjeda zaredom i to uvjerljiva, to niko prije nas nije uspio!… Jako smo zadovoljni, srušen je “mit” da visoka izlaznost ne odgovara HDZ – poručio je Plenković.

U očekivanju zvaničnih rezultata parlamentarnih izbora u Hrvatskoj za 11. saziv sabora i HDZ sa partnerima Andreja Plenkovića i SDP, oko koje je okupljeno više stranaka u koaliciji Rijeka pravde, Peđe Grbina, najavile su formiranje nove hrvatske vlade.

Plenković je najavio da će HDZ sa partnerima u formiranje nove vlade u trećem mandatu u kontinuitetu započeti već danas.

Ista poruka je došla i iz SDP, te da će razgovarati sa svim strankama koje su kampanji govorile da ni po koju cijenu neće ulaziti u postizbornu koaliciju sa HDZ.

Dok iz HDZ najavljuju brzo formiranje nove vlade, iz SDP poručuju da bi to moglo trajati danima, nedjeljama i mjesecima.

HDZ je, prema još nepotpunim i nezvaničnim rezultatima izbora osvojio 61 mandat u saboru, pet manje u odnosu na izbore 2020., dok SDP, oko kojeg je okupljena koalicija Rijeke pravde, ima 42 mandata.

Treća najjuticajnija stranka poslije jučerašnjh izbora je Domovinski pokret, gradonačelnika Vukovara i bivšeg HDZ člana Ivana Penave, sa 14 osvojenih mandata, pa se opravdano smatra da će on biti “jezičak na vagi”. Most je, prema istim rezultatima DIP, osvojio 11, a Možemo! 10 mandata.

Težak zadatak

Dio analitičara smatra da pregovori o formiranju nove vlade neće biti nimalo laki za HDZ, jer ni podrška cijelog Demokratskog pokreta nije dovoljna za parlamentarnu većinu od 76 poslanika, ali ne samo zato, već i zbog toga, što bi Plenković trebalo da pregovara sa Penavom, koji je svojevremeno HDZ napustio upravo zbog međusobnog sukobljavanja.

A, tu su, kažu, i ideološke razlike. Most i Možemo su upravo one stranke koje su se u kampanji i u izbornoj noći zarekle da sa HDZ-om pregovora nema.

Politički analitičar Ivan Rimac kaže da je HDZ sigurno pobjednik, a svi drugi su, dodaje, u teškom položaju i pitanje je kako postići 76 glasova koji bi podržali drugu opciju u dolasku na vlast.

O mogućoj koaliciji HDZ i Domovinskog pokreta kaže da “nijedna koaliciona saradnja ako manjinski partner ima ucenjivački potencijal nije lagana”. Smatra da će zato pregovori o formiranju nove vlade sa HDZ sa Domovinskim pokretom biti “prilično tajni”, intenzivni i zanimljivi.

Na Plenkoviću je, smatra Rimac, da izabere strategiju kako doći do većine u relativno kratkom roku jer misli da će predsjednik države Zoran Milanović insistirati da taj potez sastavljanja većine bude što kraći s pretnjom raspisivanja novih izbora.

Jedna mogućnost HDZ je da prihvati cijeli Domovinski pokret kao partnera i da prihvati politike Domovinskog pokreta.

– Domovinski pokret u tom slučaju može insistirati na svim svojim zahtjevima i imati ucjenjivačku poziciju. I tada HDZ će biti potrebno nekoliko poslanika koje će regrutovati iz manjinaca koji pojedinačno mogu da pristanu da uđu u tu većinu – smatra Rimac.

Druga opcija je, prema Rimcu, da Plenković pokuša da razbije Domovinski pokret i sačuva paletu manjinskih poslanika kao svoju podršku.

– Oni (manjinci) nemaju ucjenjivački potencijal i nisu zahtijevni partneri. U tom slučaju je potrebno prevesti, u tu većinu, samo dio poslanika Domovinskog pokreta, a ostaviti one koji će insistirati na dosad propagiranim porukama u izbornom procesu. Na Domovinskom pokretu je da odluči može li sačuvati sve poslanike kao cjelinu – kaže Rimac i podsjeća da su se u izbornoj noći čule oprečne poruke iz Domovinskog pokreta.

Činjenica je da su oni još uvijek pokret, nedovoljno su homogenizovana grupa političara koji imaju jedinstven program koji svi zastupaju.

– Oni treba da pređu iz pokreta u stranku, istu onu tranziciju koju je Most prolazio u vrijeme partnerstva s HDZ. U tom procesu će sigurno neki političari otpasti jer neće moći da se prilagode – naveo je Rimac za zagrebačku N1 tv.

O rezultatu koalicije Rijeke pravde, okupljene oko SDP i eventualnoj manjinskoj vladi, Rimac kaže da takve izvršne vlasti postoje u nekim sistemima, ali da se, kako je naveo, u Hrvatskoj izbori gledaju kao boks meč gdje neko mora da pobijedi.