Eparhija raško-prizrenska saopštila: Preminula igumanija manastira Uspenja Presvete Bogorodice u Đakovici
05.09.2023. | 08:27Igumanija manastira Uspenja Presvete Bogorodice u Đakovici Teoktista /Kastratović/ upokojila se poslije duže i teške bolesti, saopšteno je iz Eparhije raško-prizrenske.
Igumanija je preminula juče. Zaupokojenu liturgiju služiće episkop raško-prizrenski Teodosije sutra u 9.00 časova, a potom će uslijediti opijelo nakon čega će tijelo mati Teoktiste biti sahranjeno u porti manastira u Đakovici.
Mati Teoktista je rođena 12. jula 1936. godine u đakovičkom selu Biteš kao najmlađe od šestoro djece pobožne porodice Kastratović. Na krštenju je dobila ime Poleksija.
U saopštenju se navodi da je igumanija teške godine rata na Kosovu i Metohiji 1998, 1999. godine, kao i poslijeratne, provela je uz svoju crkvu u Đakovici u kojoj je pružala utočište nevoljnicima, hrabrila narod, molila se Bogu da sačuva narod i njen hram.
U to vrijeme joj se pridružilo još pet starijih žena Srpkinja iz Đakovice koje su molitveno, pod zaštitom italijanskog Kfora živjele pri hramu u Đakovici podnoseći mnoge nevolje i opasnosti.
“O staricama se brinuo tadašnji dečanski iguman, a sada episkop raško-prizrenski Teodosije sa svojom bratijom, kao i blaženopočivši mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji je često dolazio na Kosovo i Metohiju da ohrabri narod i poseti `bake u Đakovici`, kako ih je narod od milja prozvao i upamtio”, podsjećaju iz Eparhije.
U martovskom pogromu 2004. godine stara crkva Presvete Bogorodice i parohijska kuća u kojoj su sestra Poleksija i četiri preostale srpske starice živjele potpuno su uništeni.
Starice je KFOR evakuisao u Visoke Dečane gdje su živjele zajedno sa dečanskim bratstvom u svakodnevnoj molitvi i radu.
Iz manastira Dečani su se 26. aprila 2009. godine vratile u Đakovicu, u obnovljenu parohijsku kuću.
U međuvremenu je započela i obnova hrama koji je potpuno završen 2011. godine od kada ponovo zvoni zvono o liturgijama na kojima su monahinje predvođene mati Teoktistom redovno čitale molitve.
Iste godine, nakon osveštanja hrama koje su 25. septembra činodejstvovali blaženopočivši mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkop raško-prizrenski Teodosije, blagoslovom vladike Teodosija crkveni kompleks je proglašen Manastirom Uspenja Presvete Bogorodice, a prve postriženice ove svetinje, rukom mitropolita Amfilohija, bile su starica Poleksija Kastratović, koja je dobila ime po Prepodobnoj Teoktisti Paroskoj i sestra Ružica Spajić, monahinja Joanikija, koja se nedugo pre toga bila pridružila sestrinstvu u Đakovici.
“Prepodobna monahinja Teoktista istog dana naznačena je za igumaniju manastira. Vladika i dečansko bratstvo nastavilo je da se brine o ovoj svetinji, a često su u hramu služili i sveštenoslužitelji iz Prizrenske bogoslovije. Od tada pa do vremena njenog blaženog upokojenja ostala je u svojoj voljenoj Đakovici, posvećena molitvi i trudu oko hrama”, podjećaju iz Eparhije.
U Đakovici je do povlačenja srpske vojske i policije u juna 1999. godine živjelo oko 1.500 Srba.