EU priznala da ne može da kontroliše Prištinu, u dijalog se uključuje i Amerika
12.06.2021. | 09:13Sada više nema nikakve dileme: zvanični Brisel priznao je da je nemoćan da pomjeri dijalog Beograda i Prištine sa mrtve tačke i u ovom poslu uzda se u pomoć Vašingtona.
Ovako sagovornici “Novosti” tumače poruke evropskog šefa diplomatije Đuzepa Borelja da će se odmah poslije dijaloga u Briselu, zakazanom u utorak, 15. juna, “ako bude potrebe konsultovati i sa američkim predsjednikom DžOzefom Bajdenom o ishodu razgovora predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija”.
Po mnogima, Bajden koji je već stigao u Evropu, gdje učestvuje na tri važna okupljanja “zapadnih saveznika” – samitu G7, samitu EU i SAD i samitu NATO – praktično će staviti i “pečat” na obnovu zajedničkog evropsko-američkog pristupa rješavanju kosovskog čvora i povratak Amerike na velika vrata u dijalog.
Bivši diplomata Zoran Milivojević kaže, za “Novosti“, da će poslije naredne nedjelje mnoge stvari biti mnogo jasnije:
– Kurti će očigledno minirati dijalog, on nastavlja da inisistira da nema razgovora o ZSO i da mora da se priča o priznavanju, što je za Beograd neprihvatljivo, i Borelj je zbog toga unaprijed potražio podršku SAD, jer EU nema ni snage ni mehanizme da djeluje na Prištinu. Srbija ne snosi nikakvu krivicu za stanje u dijalogu, sve je u rukama zapadnih centara moći. Ovo je test za Vašington, da li će pokazati dobru volju i izvršiti uticaj na Kurtija da odustane od ovih svojih pozicija. Ako se to ne dogodi, onda ćemo znati da je njihov cilj isti – da Srbija prizna Kosovo.
Srđan Graovac, iz Centra za društvenu stabilnost, kaže nam da Amerika nikada nije ni napuštala “kosovsku priču”, samo što sada tu politiku sa dva kolosijeka iz vremena Donalda Trampa, vraća na jedan, sinhronizovan sa evropskim partnerima:
– Dolazak Bajdena u Evropu je pompezan i praktično najavljuje da će Vašington čvršće vezati EU za svoju politiku i interese. To će se odraziti i na rješavanje kosovskog pitanja. Na nas će sada pritisci biti još jači, jer će biti sinhronizovani.
Kurti je u petak, u parlamentu u Prištini, ponovio stav da sa dijalogom ne treba žuriti, da razgovori moraju da se vode u pravcu da Beograd prizna nezavisnost Kosova i pozvao EU da “pritiska” Srbiju.
Inače, ministarka pravde Maja Popović, poručila je u petak da Kosovo ostaje u preambuli Ustava Srbije.
RAMPA ZA KISIĆ
Priština se i dodatno pobrinula za podizanje tenzija uoči nastavka dijaloga. U četvrtak uveče zabranili su ministarki za rad Dariji Kisić Tepavčević da posjeti KiM, iako je najava za posjetu poslata na vrijeme i u skladu sa svim procedurama. Kako je istakao direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, Darija Kisić Tepavčević je dolazak najavila u svojstvu profesora, jer je u sklopu svojih redovnih aktivnosti trebalo studentima da održi ispit na Katedri za epidemiologiju.
– Žao mi je što je moja profesorska obaveza iskorišćena u dnevnopolitičke svrhe prištinskih institucija, koje su po ko zna koji put prekršile potpisane sporazume – istakla je Darija Kisić Tepavčević.