Evropska unija pozvala zemlje zapadnog Balkana da riješe međusobna otvorena bilateralna pitanja

16.12.2020. | 23:33

Ambasadori zemalja članica Evropske unije usuglasili su tekst zaključaka o proširenju, u kojem se pozivaju zemlje zapadnog Balkana da riješe međusobna otvorena bilateralna pitanja, uključujući i pitanje granica, te još uvijek otvorena pitanja sukcesije i preostale slučajeve nestalih osoba.

Zaključke o proširenju svake godine u decembru usvaja Vijeće za opšte poslove. To Vijeće, koje čine ministri evropskih poslova zemalja članica, održalo je prošle sedmice video-konferenciju na kojoj nije postignuta saglasnost o zaključcima zbog protivljenja Bugarske.

Bugarska je spriječila usvajanje pregovaračkog okvira za Sjevernu Makedoniju, što je preduslov za sazivanje prve pristupne konferencije kojom se formalno otvaraju pregovori o pristupanju Uniju.

U Evropskoj uniji nema mjesta za zapaljivu retoriku

Njemačko predsjedinštvo pokušavalo je i nakon video-konferencije ministara za evropske poslove osigurati konsenzus o pregovaračkom okviru za Sjevernu Makedoniju, ali bez uspjeha.

U tekstu zaključaka pozivaju se zemlje zapadnog Balkana, kandidati i potencijalni kandidati, da riješe međusobna “otvorena bilateralna pitanja, uključujući i pitanje granica, još uvijek otvorena pitanja sukcesije i preostale slučajeve nestalih osoba u skladu s međunarodnim pravom i uspostavljenim načelima”.

Ističe se važnost ispunjenja pravde za žrtve ratnih zločina i poziva na efikasno i bez diskriminacije suđenja za ratne zločine pred domaćim pravosuđem, uključujući i kroz regionalnu saradnju i uz punu saradnju Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za kaznene sudove.

– Vijeće naglašava da u Evropskoj uniji nema mjesta za zapaljivu retoriku ili glorifikaciju ratnih zločinaca s bilo koje strane – naglašeno je u zaključcima, prenosi “Avaz“.

Reforma izbornog zakona

U zaključcima koji se odnose na reformu izbornog zakona u Bosnu i Hercegovinu, Vijeće poziva na inkluzivan proces izborne reforme kroz istinski dijalog i u skladu s evropskim standardima, što će eliminisati svaki oblik nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu.

– U tom pogledu, Vijeće naglašava da se ne bi trebao preduzeti nijedan zakonodavni ili politički korak koji bi učinio izazovnijim sprovođenje presude Sejdić-Finci i druge, s tim povezane presude – stoji u zaključcima.