Iranski ambasador poručio: Nećemo priznati Kosovo uprkos prijetnjama
11.02.2022. | 17:06Ambasador Irana u Srbiji Rašid Hasanpur rekao je da njegova zemlja neće priznati tzv. Kosovo iako su im zbog toga bile upućene prijetnje.
“Dosta zemalja je priznalo Kosovo, mi nismo, i pokušavamo imajući na umu i prijetnje koje imamo, da riječ držimo od početka do kraja”, izjavio je Hasanpur.
Hasanpur je rekao da će Srbija i Iran dodatno ojačati veze u narednim nedjeljama, čemu će doprinijeti i planirana posjeta predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Teheranu, gdje će osim potpisivanja deset sporazuma svečano otkriti spomenik Nikoli Tesli.
“Biće to istorijska posjeta na polju odnosa dvije zemlje. Srbija je u regionu za nas najbitnija i želimo da saradnja bude još čvršća i da se približimo još više”, rekao je ambasador Hasanpur za Tanjug na Nacionalni praznik kojim se danas obilježava 43 godine pobjede u Islamskoj revoluciji, kada su postavljena tri glavna stuba na kojima počiva Islamska Republika – islam, sloboda, nezavisnost.
Ambasador je podsjetio da se već dvije godine radi na realizaciji posjete predsjednika Srbije Iranu, odloženoj zbog korone.
“Nadamo se da će se posjeta realizovati u narednih mjesec dana i da će uslijediti prije izbora”, rekao je ambasador zemlje koja podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije.
Tokom te posjete, važne za Iran, kako je rekao, biće potpisani sporazumi iz ekonomije, kulture, nauke, poljoprivrede, a jedan od njih ticaće se ženskih prava. Naglasio je da je tokom ove dvije godine od kada je u Srbiji vidio veliki potencijal i interesovanje za produbljivanje veza, da to žele i zvaničnici i srpski narod koji dosta poznaje istoriju i civilizaciju Irana i koji je zainteresovan da bude informisan o Iranu.
“Uvjereni smo da oba naroda žele bliske odnose”, dodao je i naglasio da se ljudi iz Irana iz posjete Srbiji vraćaju sa osjećanjem kao da su bili kod svoje kuće.
Ambasador je naveo da Srbija, iako se ponekad čuje da je mala zemlja, ima dosta potencijala.
“Uvijek kažem veličina zemlje ne zavisi od broja stanovnika i površine već od kulture i slobode mišljenja koje postoji u toj zemlji”, rekao je on i naveo da je Iran od Srbije dobio 50.000 vakcina, koje su za njih imale veliku vrijednost.
Ambasador je podsjetio na učestale i skorije posjete srpskih zvaničnika Iranu, ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića u aprilu, na to da je predsjednik Vučić među prvima čestitao novoizabranom predsjedniku Irana, da je predsjednik parlamenta Ivica Dačić bio na inauguraciji, da su zvaničnici Irana dolazili u Srbiju…
“U Srbiji postoje razne oblasti koje jačaju. Jedna od njih je poljoprivreda gdje se naša saradnja produbljuje – uvozimo izuzetno sjeme kukuruza, ječma, pšenice, soje, uljane repe i tu paletu želimo da proširimo na više od 20 različitih vrsta”, rekao je ambasador i naglasio da očekuje da se robna razmjena uveća duplo kada im sankcije budu ukinute, po uspješnom okonačanju nukleanih pregovora koji se vode u Beču sa velikim silama.
“Možemo da dostignemo razmjenu od više stotina miliona dolara”, rekao je on i naglasio da potencijali Irana leže u nafti, gasu, naftnim i petrohemijskim derivatima, zahvaljujući čemu na tom polju mogu da pomognu Srbiji.
Trenutno je, kako je naveo, u Iranu nekoliko trgovinskih delegacija iz Srbije, pregovara se u oblasti poljoprivede, o nabavci traktora, stakla, repromaterijala i petrohemijskih proizvoda, a u toku je i Sajam petrohemijskog materijala, na kojem učestvuju i srpski privrednici.
Hasanpur je rekao da je bitno da se pandemija što prije zaustavi kako bi se obnovila direktna avio linija Teheran-Beograd, jer u Iranu postoji interesovanje i za zdravstveni turizam imajući na umu i veliki banjski potencijal Srbije.
“Sada postoje samo čarteri, na dvije nedelje koje uglavnom koriste Kinezi za dalja putovanja”, dodao je Hasanpur.
Srbija ima velike potencijale i u oblasti sporta, a u Iranu, naveo je, rade brojni treneri anagažovani u vaterpolu, fudbalu, odbojci, rvanju, kao i ljekari, stomatolozi, studenti…
“Broj Srba u Iranu nije veliki, ali raste”, kazao je ambasador i dodao da u Srbiji živi nekoliko stotina Iranaca.
Ambasador je naglasio da je kulturna saradnja dvije zemlje važna. U Beogradu je u toku 20. nedjelja iranskog filma, koju je otvorio ”najskuplji i najveći projekat” u istoriji iranske kinematografije “Muhamed Božji izaslanik” Madžida Madžidija a za koji je scenografiju radio Miljen Kljaković Kreka.
“Iranski narod poznaje srpsku kulturu i dosta knjiga je prevedeno na persijski, koje se čuvaju i u posebnom odsjeku u Narodnoj biblioteci Islamske Republike”, rekao je ambasador i naveo da će podizanje spomenika Omara Hajama u Srbiji (1048-1131) jednom od najuticajnih mislilaca srednjeg vijeka, persijskom filozofu, matematičaru, astronomu i pesniku, dodatno približiti dva naroda.