Iz Hrvatske u BiH i obrnuto: Pedofili, kriminalci, kontroverzni biznismeni i dvojno državljanstvo kao karta za slobodu

10.07.2024. | 14:09

Nakon što je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine saopštilo da je Zoran Galić, nekadašnji direktor Granične policije Bosne i Hercegovine i trenutni zamjenik direktora SIPA pobjegao u Hrvatsku on nije jedini koji je dvojno državljanstvo iskoristio za bijeg od pravosudnog gonjenja.

Galić je samo jedan u nizu koji je odlazak u susjednu državu iskoristio da ne završi iza rešataka.

Ovo su neki od najpoznatijih slučajeva:

Ante Jelavić

On je bivši član Predsjedništva BiH i HDZ BiH, koji je osuđen na deset godina zatvora zbog kriminala u nekadašnjoj Hercegovačkoj banci.

“Sumnjive radnje u Hercegovačkoj banci u svom je tajnom izvješću pojasnila bivša privremena upraviteljica Hercegovačke banke Tobi Robinson, koja razotkriva tajne tokove novca, preko računa fizičkih i pravnih osoba, kojima je politički vrh HDZ-a potkraj 1990-ih godina, neposredno prije promjene vlasti i dolaska Račanove Vlade, oštetio državni budžet Republike Hrvatske za više od milijardu kuna”, navodi Dnevni list pozivajući se na dokument koji je Robinson izradila 2002. godine u kojem se navodno otkriva popis tajnih računa, pravnih i fizičkih osoba preko kojih su opljačkana sredstva budžeta Republike Hrvatske.

Slučaj tereti Jelavića da je novac iz hrvatskog budžeta namijenjene HVO-u prebacivao na tajne račune HDZ-a a potom drugim firmama i pojedincima među kojima je navodno bio i sam Jelavić.Sud BiH je 2005. godine osudio Jelavića na 10 godina zatvora. U trenutku izricanja presude Jelavić više nije bio u BiH. Na slobodi je bio zahvaljujući kauciji od pola miliona maraka.

Domaća obavještajna agencija tvrdila je da se Jelavić skriva u Hrvatskoj ali sve do 2007. godine u javnosti o tome nije bilo dokaza. U februaru te godine Jelavića je ispred Hrvatske poštanske banke uslikao fotoreporter Jutarnjeg lista.

Među onima koji su pobjegli u Hrvatsku je i Lejla Fazlagić.

Lejla Fazlagić

Kako je ranije pisao CIN, ona je od 2011. do 2016. godine razbaštinila desetine vlasnika nekretnina u Sarajevu, preknjižavajući njihove kuće, stanove, poslovne prostore i zemljišta na osobe koje nisu imale pravo na tu imovinu. Najčešće su na meti bile napuštene nekretnine sarajevskih Jevreja stradalih u Drugom svjetskom ratu i drugih pokojnih Sarajlija te imovina pojedinih preduzeća.

Ivica Mišković

Slučaj koji je najviše šokirao javnost je onaj osuđenog pedofila Ivice Mišković.

Mišković je, podsjetimo, pobjegao 7. novembra 2023. iz Osnovnog suda u Banjaluci, nakon što je zbog četiri obljube nad djevojčicom osuđen na ukupno četiri godine robije, a ovaj sud je sutradan donio naredbu o raspisivanju potjernice. Sada se Mišković slobodno šeće Hrvatskom. Čak je i nakon bijega gostovao na televiziji gdje se pravdao za svoja djela. I ranije je u Hrvatskoj osuđivan za ista krivična djela.

Bijeg iz Hrvatske u BiH

No ne bježe samo iz BiH u Hrvatsku već i u drugom pravcu. Braća Mamić su jedni od najpoznatijih bjegunaca iz Hrvatske u BiH. Nakon što su osuđeni u svojoj zemlji u BiH žive normalno i često gostuju u podcastima. Vlasnici su i firmi.

Prvi čovek zagrebačkog fudbalskog kluba Dinamo, Zdravko Mamić, osuđen je na šest i po godina zatvora zbog štete nanijete tom klubu u iznosu 15,5 miliona eura i za utaju poreza od 1,2 miliona. Uz Mamića su za krađu iz Dinama osuđeni njegov brat Zoran, direktor Hrvatskog fudbalskog saveza i bivši direktor Dinama Damir Vrbanović i poreznik Milan Pernar.

Među onima koji su pobjegli u BiH je i ratni zločinac Branimir Glavaš koji je osuđen na sedam godina zatvora.

Takođe, kontroverzni preduzetnik Tomislav Opačak, je pobjegao od izdržavanja osmomjesečne zatvorske kazne. Poznato je i da mu se, od ranije, na teret stavlja više kaznenih djela – prijetnje, iznude, prevare, krađe.

Najnoviji slučaj bijega Zorana Galića, kako je navedeno u Tužilaštvu BiH ponovo je otvorio pitanje curenja informacija koje su ključne kako bi osumnjičeni mogao pobjeći u državu čije drugo državljanstvo ima prije akcije policijskih struktura ili same sudske presude.

(N1)