Iz NUNS-a zabrinuti: Za tri mjeseca registrovano 37 napada na novinare
02.05.2023. | 20:30Nezavisno udruženje novinara Srbije /NUNS/ saopštilo je da je u prva tri mjeseca ove godine registrovano 37 napada na novinare.
U saopštenju NUNS-a navodi se da su prošle godine zabilježena 134 napada na novinare, a 2020. godine gotovo 200 napada.
U saopštenju se navodi da su najbrojniji pritisci na novinare, zatim verbalni, pa fizički napadi, a bilo je i prijetnji smrću.
Udruženje novinara Srbije /UNS/ je u prošloj godini evidentiralo ukupno 140 slučajeva prijetnji, pritisaka i napada, što je gotovo dvostruko više nego u 2021. godini, kada su u UNS-ovoj bazi zabilježena 74 slučaja.
Iz UNS-a navode da su najučestaliji pokušaj gušenja slobode medija bile prijetnje koje su novinari dobijali preko društvenih mreža.
“Ovaj Svetski dan slobode medija obeležavamo iščekujući pravosnažnu presudu za ubistvo vlasnika i urednika `Dnevnog telegrafa` i `Evropljanina` Slavka Ćuruvije. Obeshrabrujuća je i činjenica da još nije podignuta optužnica protiv ubica dopisnika `Večernjih novosti` iz Jagodine Milana Pantića. Još jedan 3. maj prolazi bez novih informacija o okolnostima smrti novinarke `Duge` Dade Vujasinović iako su prošle gotovo tri decenije od njenog stradanja”, napominju iz UNS-a.
Iz Udruženja novinara Srbije ukazali su i na onemogućavanje novinarskog rada, što je još jedan vid gušenja slobode medija.
“Dok je Kosovo dobilo viznu liberalizaciju, srpskim novinarima je u godini iza nas zabranjivan ulazak na Kosovo i Metohiju. Zato se nameće pitanje – Da li je to nagrada za vraćanje srpskih novinara sa granice?”, pitaju iz UNS-a i navode da su organizatori konferencija za novinare i sastanaka zvaničnika više puta građanima na Kosovu i Metohiji uskraćivali prevod na srpski jezik.
Iako je Evropska federacija novinara, na prijedlog UNS-a, usvojila dvije rezolucije o ubijenim i kidnapovanim novinarima na Kosovu od 1998. do 2005. godine u kojima se traži formiranje međunarodne ekspertske komisije koja bi se bavila rasvjetljavanjem ovih ubistava i nestanaka, iz UNS-a navode da se i dalje ne nazire njeno osnivanje.
UNS zato, između ostalog, traži da nadležni organi efikasno istraže sve prijetnje novinarima i medijskim radnicima i da o rezultatima tih istraga redovno obaveštavaju medije i javnost, da se izmijeni Krivični zakonik tako da više oblika napada na novinare bude obuhvaćeno krivičnom odgovornošću, da institucije samoproglašenog Kosova i međunarodna uprava na Kosovu hitno formiraju međunarodnu ekspertsku komisiju radi istraživanja ubistava i kidnapovanja novinara i medijskih radnika na Kosovu od 1998. do 2005. godine i da u toj komisiji budu i predstavnici novinarskih udruženja.