Izvršena razmjena: Na graničnom prelazu Karakaj primopredaja posmrtnih ostataka
11.07.2024. | 14:11Na graničnom prelazu Mali Zvornik-Zvornik u Karakaju izvršena je danas primopredaja preliminalrno identifikovanih posmrtnih ostataka dva lica stradala tokom oružanih sukoba na prostoru bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije /SFRJ/.
Razmjenjeni su posmrtni ostaci Tomislava Radulovića – državljanina Srbije koji je živio u Sarajevu i Mevludina Šehića iz Srebrenice.
Primopredaja, kojoj su prisustvovlali predsjednik Komisije za nestala lica Srbije Veljko Odalović i kopredsjedavajući Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Nikola Perišić, izvršena je na osnovu Protokola o saradnji u traženju nestalih lica između Vlade Srbije i Savjeta ministara, kao i Radnih pravila i procedura za realizaciju Protokola Komisije Vlade Srbije za nestala lica i Instituta za nestale BiH.
Odalović je rekao Srni da je ovo kontinuitet aktivnosti u traženju nestalih lica i proces koji na kraju rezultira pronalaskom posmrtnih ostataka, identifikacijom i predajom porodicama da ih dostojanstveno sahrane.
“Na prostoru bivše Jugoslavije bilo je više od 35.000 evidentiranih nestalih lica, dok danas taj broj iznosi 9.700, čime razrešenost iznosi oko 75 odsto slučajeva kroz postojeće mehanizme”, rekao je Odalović.
Ističući da je to značajan rezultat, Odalović je ukazao da se još uvijek traži veliki broj nestalih lica.
Odalović je naglasio da BiH potražuje 6.200 nestalih lica, dok Srbija u službenoj evidenciji ima oko 215 nestalih lica koje traži u BiH.
Prema Odlovićevim riječima, na prostor Srbije je od 1991. do 1995. godine riječnim tokovima Dunav, Save i Drine doplovilo oko 480 tijela koja su sahranjena pod oznakom NN lica.
“Na transparentan način, uz prisustvo kolega iz Sarajeva i Zagreba, ekshumirali smo i identifikovali više od 300 lica i predali ih nadležnim tijelima, dok je po tom osnovu BiH predato oko 170 tijela”, rekao je Odalović.
Ističući da, na osnovu svih dosadašnjih pokazatelja, vjeruje u regionalni proces traženja nestalih lica, Odalović je rekao da će i dalje insistirati da bude spoveden do kraja jer je to, prije svega, human čin da mrtvi nađu svoj smiraj, a živi da znaju mjesto gdje su svoje najmilije sahranili.
“Naš mandat je da okončamo i razrešimo sudbine nestalih lica, a svako čekanje porodica na vest da je neko identifikovan je nešto što je za njih trauma i sa čime se teško nose, ali ovakva dešavanja koja rezultiraju pronalaskom identifikacijom i predajom posmrtnh ostataka porodicama je nešto čemu se dolazi do kraja”, rekao je Odalović.
Perišić je rekao da je saradnja Instituta za nestala lica i Komijsije za nestala lica Vlade Srbije u datim okolnostima odlična.
“Mogu reći da smo na neki način lideri u saradnji kada su u pitanju ove dvije institucije za traženje nestalih lica na regionalnom nivou”, rekao je Perišić.
On se zahvalio Odaloviću za odličnu saradnju i međusobnu razmjenu informacija o mjestima skrivenih grobnica, identifikacijama, saznanjima i izrazio nadu da nema ni jednog razloga da ta saradnja ne bude unapređena kroz nove i savremenije metode traženja nestalih lica.