Jeziv trend među tinejdžerima: Djeca se takmiče ko će duže da drži petardu u ustima

09.12.2024. | 20:21

I pored svih apela policije i ljekara, i ove godine u susret novogodišnjim i božićnim praznicima, na ulicama širom Srbije odjekuju eksplozije petardi, a među djecom vlada isuviše opasan trend – ko će petardu duže da drži u ustima.

Tradicionalni praznični običaj koji je praktično zakonski u sivoj zoni uzima maha i ovog decembra uoči praznika. Iako je zakon jasan ko smije da koristi pirotehnička sredstva i na kojim mjestima, u praksi je to potpuno drugačije. Petarde na crno kupuju maloljetna djeca, dječaci uglavnom, a posljedice nestručnog rukovanja pirotehnikom sa sobom nosi i više nego opasne, često doživotne, posljedice.

Od povreda prsta do amputacije ekstremiteta

– Postoji velika opasnost, naročito u dječijem uzrastu, kada se koriste pirotehnička sredstva. Šake i povrede šaka jesu najčešće – negdje oko 30 do 40 odsto, zatim su tu povrede glave i vrata. Šake stradaju uslijed samog mehanizma bacanja petardi, znači djeca koja zapale petardu i hoće da je bace, najčešće se dešava da se dogode opet kontuzije, zatim i neke dublje povrede, od lakih tjelesnih povreda do teških tjelesnih povreda, povrede tetiva, povrede mekih tkiva, amputacije ekstremiteta, sve to smo viđali u praksi – rekao je za Dnevnik RTS-a prof. dr Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dječiju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta.

Tokom korišćenja pirotehničkih sredstava djeca petarde drže blizu lica, te tako nastanu i povrede koje često mogu da budu dosta teške i da ugrožavaju čak i vitalne funkcije kod povrijeđenih.

Igraju se ko može duže da drži perdu u ustima!?

Važno je naglasiti da ne stradaju samo oni koji bacaju petarde, nego i oni koji su u okruženju.

– Mi smo u praksi imali stvarno bezbroj nekih slučajeva koji su bili i bizarni ili neobični, da nije došlo do teških tjelesnih povreda, mi čak nismo ni mogli da vjerujemo da se nešto tako dešava. Imate dječije igre, ko može duže da drži petardu u ustima, ko može nekom da stavi petardu u džep. I, naravno, okolina strada ukoliko su ta punjenja velika, ukoliko su te petarde jake. Bacanje jednih od strane nekog na drugare ili na nekoga ko je u okolini, tu su oštećenja sluha koja su takođe dosta česta, dodao je prof. dr Vlahović.

Pirotehniku najčešće bacaju maloljetnici

Petarde najčešće bacaju maloljetnici, uzrasta najčešće između 14 i 15 godina, najviše dječaci, pokazala je praksa.

Kako kaže Rade Milošević, pomoćnik načelnika uprave za zaštitu od požara i eksplozija u sektoru za vanredne situacije, MUP svake godine vrši pojačan inspekcijski nadzor svih mjesta gdje se prodaju pirotehnička sredstva.

– Kontrolišu se i regularne prodavnice koje imaju odobrenje MUP-a da se bave prometom tih vrsta sredstava, ali i sva mjesta koja smo u ranijem periodu uočili gdje se ilegalno prodaju pirotehnička sredstva. Ono što pokazuje naša analiza iz godine u godinu, jeste da se ta mjesta gdje se ilegalno prodaju pirotehnička sredstva smanjuju. I negdje je naš apel, ako već postoji potreba, a napominjem da treba da izbjegavamo korišćenje pirotehničkih sredstava, pogotovo petardi i svih tih smjesa koje se koriste za proizvodnju zvuka, jer postoji mogućnost oštećenja samih korisnika, ne treba zanemariti ni kućne ljubimce i mogućnost nastanka požara – upozorio je Milošević.

Petarde kupujte samo u prodavnicama specijalizovanim za pirotehniku

Kupovinom petardi u odgovarajućim i sertifikovanim prodavnicama dobijate sredstvo koje garantuje neki vid bezbjednosti, na taj način što na svakom legalnom pirotehničkom sredstvu mora da postoji deklaracija na srpskom jeziku o njegovom korišćenju i na kojim mjestima smije da se koristi.

– Kupujući pirotehnička sredstva na ilegalnim mjestima dovodite sebe i svoje okruženje u mnogo veći rizik od povreda, izazivanja požara ili neke druge tragedije – podvlači Rade Milošević.

MUP takođe apeluje na roditelje da, kada se ipak odluče da djetetu kupe petarde, da iste koriste u skladu sa propisanom deklaracijom, te da ni u kom slučaju ne dozvoljavaju maloljetnoj djeci da sami koriste tu pirotehniku.

Zbog petardi ostaju trajni invalidi

Osim trenutne povrede, prof. dr Aleksandar Vlahović upozorava i na posljedice po zdravlje koje traju doživotno.

– Mi godinama pokušavamo da objasnimo koliko to može da bude strašno. Ne samo od tog trenutka ili u tom trenutku kad se povreda desi, ali ako vi imate jednu tešku tjelesnu povredu u kojoj neko dijete ostane bez prsta ili bez dijela šake, vi praktično imate trajni invaliditet. Nije samo to dijete, onda je ugrožena i njegova okolina, njegova porodica samim tim, jer vi imate situaciju da trajno imate oštećenu funkciju nekog organa, da ne govorimo o sljepilu ili o gluvoći – istakao je prof. dr Vlahović.

Kriju se od roditelja, pa im petarda eksplodira u ruci

Ljekari Instituta za majku i dijete svake praznične sezone susreću se sa širokim dijapazonom povreda – od manje opekotine na ruci pa sve do potpune amputacije šake.

– Bilo je situacija da su djeca upalila petardu i onda se sakrila od roditelja da oni ne vide da im je petarda u tom trenutku u ruci i onda ona eksplodira, do toga da su stavljane u flaše što još dodatno pogoršavalo efekat same petarde. Sve te traume mi zbrinemo i mi tu djecu liječimo, ali jednostavno svaki put vam je taj utisak da vi radite nešto što niste morali da radite, jednostavno nešto što je moglo da se izbjegne time da se te petarde ne koriste – rekao je prof. dr Vlahović.

Nekontrolisano bacanje petardi šteti i životinjama koje imaju znatno osjetljiviji sluh nego ljudi.

– Neću ni da govorim o djeci sa autizmom ili sa nekim drugim stanjima, koliko je to za njih strašno i neobjašnjivo. Meni je, kao dječijem ljekaru, apsolutna odgovornost isključivo na roditeljima – zaključio je prof. dr Aleksandar Vlahović.