Još 794 osobe zaražene u Sloveniji: Od večeras policijski čas
20.10.2020. | 12:29U Sloveniji su u protekla 24 časa registrovane 794 osobe zaražene korona virusom od 4.326 testiranih, dok je od večeras na snazi policijski čas.
Večeras stupa na snagu policijski čas sa zabranom izlazaka između 21 čas uveče i šest časova ujutro. Osim toga, zabranjene su javne priredbe, vjerski obredi i vjenčanja, a okupljanje ljudi ograničeno je na najviše šest osoba.
U protekla 24 časa postotak zaraženih među testiranima je bio 18,25, što je manje nego prethodnih dana kad se kretao oko 20 odsto.
Epidemiolozi i predstavnici vlasti nadaju se da je to signal da se neće ostvariti najave o novom rekordnom porastu broja inficiranih u ovoj sedmici, a primjećuju i sve veću odgovornost građana koji nose maske i pridržavaju se propisanih epidemioloških mjera.
Šef vladine grupe za kovid 19 Bojana Beović izjavila je da će zdravstveni sistem teško izdržati ukoliko i narednih sedmica ostane ovaj broj zaraženih.
“U drugoj sedmici novembra na bolničkom liječenju od kovida 19 moglo bi da bude i do 680 pacijenata, od čega do 190 na intenzivnim odjeljenjima, što bi sistem teško izdržao”, rekla je Beovićeva sinoć za Slovenačku televiziju.
Ona je navela da epidemiolozi procjenjuju da je u zemlji od dva miliona stanovnika virusom korona zaraženo njih oko jedan odsto.
Nakon što je u petak zabilježeno do sada rekordnih 898 dnevnih zaraza, Vlada Janeza Janše proglasila je stanje epidemije koje će biti na snazi 30 dana, kako bi se epidemiološka kriva stabilizovala.
Prošle sedmice je uvedena onlajn nastava, te regionalno zatvaranje.
Ljekarsko društvo Slovenije pozvalo je Vladu da im dodijeli “privremeni imunitet za krivične i civilne tužbe” koje bi mogle uslijediti zbog povećanog rizika od ljekarskih grešaka u epidemiji.
“Zdravstveni sistem je kadrovski i finansijski bio pothranjen još i prije epidemije, zato u sadašnjem pritisku i uz ograničene resurse može doći do neželjenih grešaka”, upozorili su ljekari, koji ukazuju da je dosta medicinskog osoblja pod pritiskom i sa sindromom izgorjelosti.
Vladin način donošenja odluke o ponovnom proglašenju epidemije i zabrana izlazaka noću naišle su kritike opozicije i nekih pravnih stručnjaka.
Opozicije je kritikovala Janšu i njegovo upravljanje epidemijskom krizom nazvala pogrešnim i politizovanim.
Istaknuti slučnjak ustavnog prava Andraž Teršek i advokat Damijan Pavlin javno su iznijeli inicijativu da se provjeri ustavnost odluke o zatvaranju regija i uvođenju policijskog časa.